A mos ke rënë në dashuri me telefonin?

problemet dhe e keqja nuk perballen vetem nga brenda (psikikisht personalisht ne kete rast), por edhe nga jasht. Lufta zhvillohet ne dy fronte, prandaj aq kollaj edhe humbja.

1 Like

E bote ket Dashurine mo sikur me qene top lecke , Dahuria eshte gje e madhe , mund te kishe perdor fjale tjeter si pershembull : " A jeni bere te varur nga telefoni " ?

1 Like

Mungon pyetja kyçe për të dalluar varësinë e vërtetë: nëse shkon me pushime me familjen dhe ke harruar karikuesin, sa ditë pret para se të shkosh të blesh një karikues të ri?

  • 0
    -1-4
    -5-15
  • gëzohesh që s’ke marrë karikuesin

Po edhe dashuria si e menojmë ne sot ashtu si tip varësie është. Nuk rri dot pa te.

Nqs se Dashuria ulet ne nivelin e varesise atehere nuk quhet me dashuri por interes , sepse ne rastin ne fjale njeriu nuk behet i varur nga telefoni por me ate qe i dhuron telefoni .

1 Like

https://68.media.tumblr.com/3422f6c073b195df78f916958dfbca04/tumblr_ohwrdtUKvG1r2pp2to1_500.gif

2 Likes

How are u shkabe

1 Like

Ca ke , ste pelqen , mgj qe nje foto mund te thote me shume se 1000 fjale por do isha kurioz te degjoja mendimin tend per ceshtjen ne fjale :wink:

Mos u tremb nga bunga bunga, po flisje per natyre, e une per frytet e natyres po flas

Ketu ska te virgjer, te gjitheve na e ka fut sistemi!

1 Like

Dr. David Greenfield, profesor i psikiatrisë në “University of Connecticut” i cili është dhe themeluesi i Qendrës për Varësinë nga Interneti dhe Teknlogjia

titulli s’ka lidhje me mbrendesine e tij. eshte komunikimi i shpejte (INTERNETI) qe na skllaveron dhe jo telefoni si aparat. ngaqe shumica kane kohe me bollek, dhe eshte e pamundur te gjesh prane teje, njerez qe te kene deshira per subjekte te ngjashme diskutimi. plus eshte fakti i anonimitetit. ti psh Blendi nuk diskuton hapur, politikisht korrekt i ke te gjitha komentet, sepse je shfaqur dhe hapur. ke rrezik tashti ta kalosh masen.

interneti na ka varesuar sepse eshte pa rrezik, pa lodhje. hedhim nga nje fjale dhe varik pastaj. nuk ndodh keshtu ne jete reale. do me angazhim diskutimi dhe merr me rrezik kur angazhohesh ne te.

ke shume te drejte hajdar, por anonimati ne internet ka edhe diçka tjeter, sepse ne jeten reale je i detyruar pak a shume te jesh njeri i beses sepse gjerat qe flet verifikohen. Kurse si anonim mund te jesh çfar te duash, edhe i pabese, sepse gjerat nuk verifikohen dot.

Psh ti mund te tregosh foton e biblotekes se Umberto Ekos, dhe te thuash qe eshte e Hajdarit, mund te tregosh foton e Zhan d’Arkes dhe te thuash qe eshte nena e Hajdarit. E kush mund ta verifikoje, nderkohe qe nuk dihet se kush eshte Hajdari, por dihet mire vetem qe Hajdari eshte hajdar!

se ke pare me kujdes ate foton, ke nje liber per shqiperine, atje. s’ma ha mendja qe umberton ta interesoje shqiperija, dhe po shof qe te ka lene pershtypje biblioteka. atje jane vetem albume pikturash, (me i shtrenjti kushton 450€ sa per dijeni) librat i kam tek nje tjeter. s’ke pare akoma gje, dmth.

mund te jete biblioteke e Kadarese qe i intereson Shqiperija dhe qe mendon se Mesjeta nuk ka pas art te moth mer jau, dhe qe Kina nuk ka pas art te vertete po ka pas Shqiperia ne Koncert ne fund te dimrit te vetmise se madhe, e ka thene Gobino qe i ka qujt shqiptaret race ariane evropiane prej nga kan ardhe gjithe gjuhet e botes.

o hajdar, hajdar, nuk rri pa e tregu foton tende si muskul gjithe deje ne çdo koment pa perjashtim!

gobino mendonte qe shqiptaret jane (megjithse te vjeter) te shkartisur dhe jo ariane si dhe kane gjuhe te mbushur me huazime. pra po shifet qe ai qe s’e ka lexuar je ti dhe jo une.

ps: studimet e fundit gjenetike, ja hudhin poshte ketij gobinose shkartisjen shqiptare. plus qe shumicen e argumentimeve i ka te dobta. studimi i tij vlen, siç e thashe edhe gjetke, vetem si shumellojshmeri informacioni mbi gjera te ndryshme per te cilat ai flet. ka pra me shume vlere enciklopedike sesa tjeter gje.

kush une nuk e paskam lexuar? Qe prova qe e kam lexuar:

Prova qe toka eshte e sheshte

Rri që ri, na qit edhe nji foto t’këpucve - me markën, me faturën - bile bash me numrin e tyre, që të mund të gjykojmë për diametrin e kaptinës .

1 Like

1 Like

kurro, ky artikulli ne Anglisht thote qe gjuhet e kane origjinen jo ne Ilirine Pellazgjike Dodoniste por ne Afrike.

1 Like

varet per çfare gjuhesh behet fjale.
Faraoni (ose Fara Jone) kete proven e gjuheve, se cila nga gjuhet ishte me e vjeter, egjyptiançja e kohes se tija apo lidiançja gjuha e fqinjeve (Lydie, Lydiens = Lidh te Dyja anet, ose qe ndodhet ndermjet Greqise dhe Egjyptit) e zgjidhi ne menyre praktike.
mori disa femije, foshnje te sapolindura, dhe i mbylli me sherbyes qe nuk kishin gjuhe (llapen ja u kishin prere qe te mos tregonin sekretet qe degjonin atje ku punonin) dhe u tha : ushqejini deri sa te fillojne te flasin, ecni pastaj dhe me tregoni fjalen qe do te thone te paren. ata folen Lidisht dhe jo gjuhen e egjyptit. Bukos, shqiptuan. kerkonin te hanin.