A mund të jetë objektiv gjykimi?

Eshtë diskutuar shpesh herë në Peshk problemi: a mund të jetë objektiv gjykimi i një vepre arti? Si gjithnjë ca janë të Jo!-së dhe ca të Po!-së. Partizanët e Jo!-së, më shpesh felorë politikisht të majtë të dashuruar me lirinë, bëjnë tifo për lirinë e interpretimit sipas shprehjes së stërfamshme latine: De gustibus et coloribus non est disputandum. Hapur kuptimet e veprës së artit si erashkë ose si letra bixhozi në dorë të spektatorit ose lexuesit, interpretimi i autorit mbetet në fund dhe ndonjëherë dhe jasht fare kuptimit. Shpesh autori është apsajt ndaj veprës së tij, dmth as ai vete nuk e di mire se çfar ka dash me thënë, i ka ik vepra për durësh. Jo!-janët kanë për argument të fortë: sa më tepër interpretime aq më tepër begati dhe bereqet, spektatori është rikrijues i veprës, me pasojë fenomenin vdekje e autorit, dhe për pasojë long live spektatorit (ose lexuesit). Plus tirania tashmë gjerësisht e denigruar e objektivitetit të melejezyshës së realizmit socialist që atëbotë impononte objektivitet në gjykimin e painterpretueshëm të “idesë kryesore të romanit”.

Kundështarët e tyre, Po!-janët, dmth gjermanët rëndom felorë të djathtë të dashuruar me shtërngushmërinë, kanë për argument arsyetimin provokues: nëse interpretimi i veprës së artit bëhet sipas qefit të subjektit, ateherë ç’kuptim ka disiplina e kritikës së artit? Nëse gjithsekushi interpreton lirisht (subjektivisht) si t’i teket, atëherë nuk ka objektivitet, dmth të gjithë flasin me vete, gjithçka është art, që do të thotë asgjë nuk është art. Pasojë banale ideja: të gjitha veprat e artit kanë vlerë, që është equivalente ne shprehjen e kthyer mbrapsht si çorape: asnjëra nuk ka vlerë, sepse koncepti i artit mbështetet mbi dallimin e vlerave. (“Të gjithë janë artista” - thotë Joseph Beuys; ready-made nënkupton që çdo gjë është art, mjafton të ekspozohet). Pra edhe kritika e artit rezulton për vete një lloj arti, dhe në fakt estetisti me fele të dyshimta Oskar Wilde e mbante kritikën e artit si artin më sipëran.

Si i bëhet hallit? Ka tjeter perveç dy felave klasike? Filozofi dhe semioticieni Charles William Morris rrëfen diçka për ekzistencen e alternativës së tretë si sinteze e të dyjave, që është Po!-Jo! ose Jo!-Po!. Mbas një sondazhi për gustibuset e njerzve të ndryshëm, ai shkruan, ose interpreton rezultatin e sondazhit:

“Për shëmbull i kërkova një shumice personësh: çfar lloj situate mund të dëshmojë vepra e Stravinskit “Rituali i Pranverës” (dmth, cili është kuptimi i saj). Përgjigjet ishin nga më të ndryshmet: një kope elefantësh të egër pushtuar nga paniku, një orgji dioniziake, male të formuara prej proçesesh gjeologjikë, një grindje midis dinozaurësh. Por asnjëri nuk tha që mund të tregojë një përrua të qetë, ose dashnorë në dritë të hënës, ose një gjëndje e veçantë qetësie. “Forca primitive në konflikt elementar”, kjo është domethënia e përafërt e kësaj muzike, dhe një konflikt i tillë paraqitet ikonikisht nga kjo muzikë”.

…………………………………………

Çështja tejkalon fushën e artit, në kuptimin që vlen për çdo disiplinë të kulturës, dmth dhe për më tepër vlen e konsideruar në vetvete. Pra pyetja fillestare reduktohet: a mund të jetë objektiv gjykimi? Pyetja në fjalë vlen edhe midis tënë në Peshk, sepse aktiviteti kryesor peshkor eshte gjykimi, pavarsisht se gjithsekushi, edhe pse jep verdikte prej Vilëfori për çdo çështje (sidomos për ato politike), shtiret duke deklamuar në stil demokratik: “e kush jom un që të imponoj mendimin tem?”, “shif, shif si bo, mos e merr veten kaq seriozisht mër jau!”, “hë mër jau se vetem i dor muhabet kafje jena tu bo, sa për të kalu kohën!”.

Dmth pyetja e kalibruar saktë fare i bie të jetë: a vërtet ja vlen të dredhesh kordat vokale apo të luash gishtat në tastjerë pa motiv tjeter përveç hë se je duke bo i dor muhabet mër jau! duke tundur erashkën e interpretimeve në Sallonin mondan të Sinjorës?

Ndoshta pyetja duhet bërë më e vërtetë: a ja vlen të shtiresh edhe para vehtes?

Ose:

A mund njeriu të mos jete i motivuar në gjykimet e tij prej të vërtetës? Makar prej interesit?

                      FUND

Jemi që jemi duke bo i dor muhabet peshku, nuk i fusim edhe një të dëgjume në sfond pjesës muzikore vërtet grandjoze të Stravinskit ilustruar (gjykuar) nga Disney? (klikoni mbi You Tube për të dëgjuar edhe dy pjeset e tjera)

Po crendesi ka kjo

Jo

Dihet qe ti je Jo!-jan, perderisa i ke kerkuar llogari Nene Terezes se ku i çoi parate e akulloreve qe i vodhi kalamojve antikomunisteve te shkalleve te pallatit.
Po çrendesi ka kjo.

Ajo i ka marre me vete leket, ashtu sic beri tarzani yt :wink:

Pyetjet i ke me vend Tiku por pse i ke shtruar ketu? Ti e di dhe e ke kuptuar me kohe qe seriozitetin ne ketu e servirim me doza te larta humori dhe sarkazme. Dhe nuk ka se si ndryshe. Kushdo me nje tastiere dhe lidhje interneti ( po jo domosdoshmerisht me tru apo ndergjegjje) i ka dhene vetes nje mundesi per te bere zhurem.
Gjykimi kam pershtypjen se asnjehere nuk eshte objektiv. Ose te pakten nuk eshte per dike. Meqense ke qejf dhe hyjnoren po te kthehemi te gjeneza veprimi i Eves u quajt mekat pavaresisht se ajo e gjykoi qe dituria ishte dicka qe i interesonte. Ça te te them me shume. Kemi ardh ne jete si njerzim me sherre.

Ti tani do me zgjidh kete çeshtje te peshku! Allah allah tobestrafulla.

Peshku nuk ka qene keshtu sic thua ti. U detyruam (ketu po e fajesoj dhe veten) te perdor doza te larta sarkazme per shkak te trolleve qe jane regjistruar me shumice.

Me vjen mire qe Tiku, shkruan per artin, por gjykimi mbi te mbetet subjektiv. Ne fakt edhe Tiku e fillon me subjektivizem dhe mbetet subjektik, qysh kur fillon qe i ndan ata te Jo-se si te feles (po perdor shprehjen sensuale te tij) se majte e ata te Po-se si te feles se djathte.
Gjykimi mbi artin, tek çdo njeri, varet nga forma e kuptimit, si dhe sa e kupton, qe eshte rrjedhoje e formimit dhe kultures se individit/secilit, siç dhe na e solli si shembull Charles William Morris, ku njeri e kuptonte keshtu e tjetri ashtu.
Prandaj dhe duhet nje klase apo grup i pregatitur kritikesh, te specializuar per kritiken objektive dhe asnjanese. Dikur ka pas qene nje kritik-briliant, Adriatik Kallulli nga Durrsi. Nuk besoj se vjen noi kritik si ai.

Ja gjembi filloi me autokritika tani :joy::joy::joy::joy:.
Kush tjeter nga shoket apo shoqet do te marr fjalen?

vlonjat, nuk kam asnje iluzion qe du me zgjidh kete problem ne Peshk, kam iluzionin se nepermjet nje shkrimi qe ngre problemin e objektivitetit te gjykimit ne pergjithsi (nisur nga kontesti i Peshkut, meqe jemi ne Peshk, jo se Peshku eshte me i rendesishem se çdo gjeografi tjeter, Peshku vjen i fundit), mund te bej ndonje qyqar te ndergjegjshem. Qofte edhe nje, ja vlen barra qerane edhe per vetem nje.

Por edhe nese asnje nuk ha pyke, prap un qar kam nga vetem iluzioni, sepse duke shkruar nje shkrim behem akoma me i ndergjegjshem vete. Ne vete proçesin e te shkruarit ndodhet mrekullia e revelates, vete mundimi i te shkruarit eshte pagesa prej te ciles merr nje ide te re qe nuk e kishe me pare. Idete vijne gjate shkrimit. Edhe per kete arsye shkrimi ne lashtesi konsiderohej me origjine hyjnore, siç edhe ne fakt vertet eshte. Pra shkruhet per te tjeret dhe njekohesisht shkruhet per vete. Mbasi shkruan diçka qe vlen, nuk je me si me pare.

Ke harruar qe nje here me ke nxitur te vazhdoj te shkruaj, me te drejte, pavarsisht situates se degraduar, sigurisht per faj te gjembit :stuck_out_tongue:.

Tiku jam shume dakort me ty me ç’me shkruan siper. Thjesht ngaqe koha eshte njesia me e shtrenjte dhe me abstrakte qe kemi kam merak ta konsumoj pa karar ne peshk.
Ti bere nje pyetje shume te drejte me larte. Une jo pa qellim te shkruajta se objektiviteti eshte ne sherr me subjektivitetin qe ne zanafille. Hyu e krijoi njeriun dhe e programoi sipas disa vlerave te tij. Por nga ana tjeter po Hyu i tha te vdekshmit se je i lire ne jeten tende. Ishte kjo nje hipokrizi nga i Madhi apo nje sterkembesh qe i behej krijeses se tij? Ndryshe cfare kuptimi ka liria (ndergjegjja e sekujt) kur ti denohesh se nuk ndoqe “keshillen” e krijuesit?
Ne si specie humane kemi deshmuar ne kohe se pelqejme te jetojme ne shoqeri duke krijuar artifice qe rregullojne jeten tone qe specie te tjera nuk i kane. Nje nga keto artifice eshte dhe mendimi objektiv, gjykimi objektiv. Eshte filli qe na lidh si shoqeri por qe po ta kepusesh nuk vdes individi por shoqeria.

Mire, bukuri, pyetjes me fal por tani nuk mund t’i pergjigjem se eshte vone dhe jam pak i lodhur. Neser kesmet dhe bereqet se do te jem me i fresket.

Nese perdoret termin “programim” si metafore e modes (jetojme ne epoken e kompiuterve, si dikur epoka e lokomotivave ku metafora ne mode ishte mekanizem prej hekurash) s’ka problem, ideja jipet pak a shume qarte, por eshte gabim te perdoret ne kuptim literal, sepse pikerisht qellimi final i Krijuesit ishte te mos krijonte mekanizma robote, por krijesa te lira, dmth te krijonte gjithashtu krijesa krijuese. Kjo eshte e natyrshme dhe lehtesisht e kuptueshme per çdonjerin ne gjendje normale, cili prind do te deshironte femijet e tij, dmth krijesat e krijuara prej tij, te ishin robote? Kush do te deshironte nga ne ne Peshk te bente i dor muhabet me krijesa prej hekurash captcha? Keto çudira i shohim vetem neper filma t’mdhej tip stalker porno muvi, ku pallohet njeriu me robotin dhe lindin kalamoj albano-ide, stalko-ide, korrikse-ide.

Nuk denon aspak Krijuesi i Moth, jo vetem sepse denimi dhe hakmarrja nuk eshte ne natyren e tij, por sepse denimet e bejne ligjet, rregullat, parimet. Krijimi eshte krijuar bazuar ne Parime sepse nuk mund te behet ndryshe, nuk mban struktura, njesoj se me strukturen socjale te shoqerise. Nese nje person nuk del nga dera, por del nga penxherja dhe thyen kerbishtet, e denon ligji i gravitacjonit, jo Krijuesi qe ka krijuar mrekulline e ligjit te gravitacjonit, i cili ben te mundur psh jeten mbi Toke. Pa ligj gravitacjoni nuk do kishte atmosfere mbi Toke, ne sekonde ajri do te shperndahej ne kozmos, dhe si pasoje nuk do kishte je as jete, dhe as stalker porno muvi qe merr çmim per letersi.

Pra nuk te ben te lire thyrja e Ligjit dhe Parimit si kujtojne revolucjonaret e mdhej mer jau stalker porno zhizhek muvi, perkundrazi thyrja e Parimit te ben skllav “te denuar me liri”, sipas interpretimit ne kuptim pozitiv te atij koqes maskarait francez Sarter. Vete Krijuesi i Moth respekton ligjin i pari, njesoj si presidenti i nje shteti, nje here aprovuar ligji, duhet ta respektoje vete i pari, ndryshe nuk ka shoqeri njerzore, ka vetem bordello kriminale.

Kete shpjegim tmerrsisht te thjeshte, evident dhe logjik, une e kam dhene disa here ne Peshk, por çuditerisht harrohet, por kurre nuk harrohet te shtrohet dhe te rishtrohet e njejta pyetje dhe ne te njejten menyre provokative. Ti mund te thuash çfar te duash tani, por une per eksperience te hidhur, dhe jo vetem ne Peshk, ky koncept fondamental, me fondamentali koncept ekzistues, jam i sigurte se do te harrohet prej teje dhe lexuesve te tjere, dhe kur te dale rasti do te ripyetet perseri.

Ktu eshte mçef lepri, tek mekanizmi i kujteses, i cili nuk eshte mekanizem robotesk stalker porno muvi seks-mashin zhardin.

Nese nje person nuk del nga dera, por del nga penxherja dhe thyen kerbishtet

Lexoj kete rreshqanthi duke kaluar komentet dhe s’di pse perfytyrova dashnorin qe del nga penxherja kur vjen burri haha, ndoshta gjurmet qe me kane lene ne kujtese librat e Dekameronit me burrat nursez dhe dashnoret qe shpesh dilnin fitimtare me lloj lloj stilesh, here mbylleshin neper dollape here dilnin nga dritarja :smile: Ndoshta ngaqe dekameroni pikturonte burra nursez, martesa pa dashuri qe pesonin nje lloj dekursi natyral me tradhetira.

Lidhur me temen me kendveshtrimin tim artistik mendoj se zor se mund te arrihet gjykimi objektiv pa empati. Nese une ekzektutoj filan veper te filan kompozitori me duhet te futem thelle ne psikologjine e tij dhe te perjetoj dramen a gezimin e tij qe te interpretoj sic duhet vepren. Shume artiste e kane te lindur empatine dhe u vjen vetiu kjo gje, te tjere duhet te shkojne pertej subjektives se tyre qe te arrijne te gjykojne dhe interpretojne nje veper sic duhet. Art dhe krijim per qejf nuk ka. Edhe jeta e jetuar artistikisht, per 7 pale qejfe nuk arrihet te jetohet.

Me vjen mire qe komentet ketu kane nje cilesi shume me te madhe se ne disa tema te tjera.

Meqe Heretiku na ka pershendet me Stravinsky, ku natyra e eger ruse qe perjeton zgjimin e embel pranveror duket si principi aktiv maskulin qe bukurine e kesaj stine e perjeton me kercitje dhe zhurma qe ne vetvete perceptohen me dashuri, une po share Debussy, cfare kuptove nga kjo jete merili, merili vozite varken gently down the stream sipas ligjit te Arkimedit dhe ligjeve te rezistences sepse life is but a dream

Kam kureshtje, se kam lexuar edhe ndonjehere tjeter nga ty per jeten e jetuar artistikisht. Cfare do te thuash me te?

Jeta qe jetohet me shpirt duke marre seriozisht ndjenjat e tua dhe te te tjereve. Do qash sesben.

Dakord, faleminderit se tani kuptoj pse permend qejfin dhe shtate pale qejfin.