Adresat e reja, ja si do të shkruhen tani


#41

always great updates from u
thx


#42

,n koh t everit s kishim tatimore, siguracione, gjoba kundravajtje etj. s besoj se atehere kishte me teper poste se sot.

te them te drejten ,se imagjinoj dot se si komunikon shteti shqiptar me qytetarin (jo anasjelltas). prandaj me duket disi interesant ky lloj organizimi.

p.s.
mua do mjaftonte nji Kuti Poste ose Reception Hoteli ne drejtimin verior te vijes bregdetare “Plazhi i Gjeneralit” deri te “Ura e Dajlanit” n Durres. Ose pergjate Superstrades Kavaje-Shkoder-Hani i Hotit.
I kemi hudh Kartolinat e pushimeve te Kutia e Postes ne BAJZE(!) , 20 Minuta para se te ikim prej shqipnie.dhe mesa duket, mundim kot. po bohen 4 muj…


#43

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#44

natyrisht, edhe kta ktej sjan perfekt po nuk desha te bej krahasime.S krahasohet mercedesi me trabantin i thon fjales.
sic e thash dhe njeher: thjesht nje kuti poste pa “Zbor” me 38 Grad ne hije.


#45

O Shkabe po nuk mund ti dish te gjitha more djale he xhan …se robve te mi i kane rene leshet ne poste …
Postieri nuk ka mjet thashe …jo posta si ndermarje …
E dyta kutite postare duhet te kete çdo pallat nuk ndahet posta hip -zbrit as me telefon …mos ja fut kot ti …aty ku shkruhet numri i telefonit eshte poste private dhe urgjente… qe te ka marre qimet e kokes ty per sherbimin e kryer …dhe pse ka nja 50 letra gjithe diten, nuk po humb kohe e para se po ben nje zile qe te shkosh ta marresh(postat private ashtu ndahet) …Posta ka sa te duash …shko pak andej nga tranziti dhe shiko sa poste perpunohet ne dite …ka njerez qe jane tradicional shkrujne letra akoma …plus nuk jane modernizu si puna jote me komp e email …Letra,dokumenta ,kartolina ,shtyp,koliposte (lajmerimerimin e pakove e çon postieri ) Tani per vit te ri vetem Tirana perpunon ne dite 20 thase me letra …e postieret e shkrete i marrin ne shpine hip e zbrit si te thash me lart… e ne kembe .Psh mqs je i Komunes se Parisit …gjithe lagjen 8 e ka nje postier per ta ndare plus dhe ministrit e kryeministri qe kane gjithe ate shtyp e letra zyrtare …e fillon postieria nga pallatet Agimi …gjithe ato vilat e bllokut qe jane dhene me qera per organizata te ndryshme …PNUD e lesh e presh ,banke boterore ,parlamend ,rrugen avdyl Frasheri ,Pashko Vasa,Ymer Kurti,Bulevard Bajram Curri,pallatet e Moskatit …e del te ty ne Paris lol qe me jeni bashkuar me Seliten etj etj…ja keshtu …rruget duhen te jene me emra e numra siç jane ketej numrat çifte me nje ane teku nga ana tjeter …urgjent kutite personale poshte pallateve dhe hyrjet e pallateve te mbyllen me mur dhe porte …çelsin e hyrjes ne pallat ta kene vetem banoret e pallatit …jo te futen me kuç e me maç …farefisi dhe shoqnia ti bjeri cetofonit qe ti hapet dera …nuk do ri postieri te marri tere banoret qe kane letra ne telefon …ka 200 letra ne dite do i bika 200 numrave ai …kush ja mbush karten e telefonit ti ? Ja kshu behen punet e mira …dikur Tirana e Shqiperia nuk kishte kete volum pune …Nuk ishte gjithe ky emigracion jasht …nuk rrihet ne vend numero …jo po ti ndajme posten me pellumba si dikur …sepse dikur kshu ndaheshin …Dhe sa per ate te shurrumen …era shurre mbajne pallatet e gjysma Tiranes …dhe e Shqiperise …nuk e them per ta ul vendin tim se me dhemb shpirti …kemi ikur por kemi njerzit tane qe jetojne aty …Tek pallati babait tim kishte vite pa lyer ,kishte rene suvaja vende vende… asnje nuk çante b…per ta lyer e rregulluar .Dy pleq pensionista jane te mite …mori babi murator e bojaxhi dhe i pagoi te gjitha vete nga kati i pare deri ne te tretin qe jane ata …vetem nje komshi i tha sa ju detyrohem te tjeret benin sikur nuk shifshin …mund ti kene thene me vete kush i tha ketyre te shkunderve nga trute te rregullojne hyrje e ta lyen …ja keto jane shqiptaret …akoma nuk kane dale ngamentaliteti i diktatures ku ja lyente komunalja …Tek pallati i halles (tek tirana e re ) pellgu me sh…ne fillim te hyrjes sikur kishte ngrene 4 shalqi …ja kshu shurrojne …ngelem me kove ne dore tha halla…pijanecet zhulsa nuk e kane per gje te nxjerrin allatet vend e pa vend per kollajllek …he Shkabe mos na i be si parizian …aty jam rritur …e njoh rracen time me rrenje …Dhe aman emra kafshesh Sali e Edi ,Ilir mo na permend here pas here se nuk dua te nxjerr ushqimin …Dhe aty ke rruga e Saraçve ja ke fut kot qe thu po ti thush e Saraòve nuk e njofin …Tironsit e vjeter ashtu e njofin mbase keto te rinjte nuke njofin…:wink: rruga e Saraòve fillo me Familjene Saraòve zush Driten nga e majta perballe kan dyqonin e mishit te Cen Topit (çunin xhajes se Bamirit ) me poshte ke Hatibet ,Allamani.me poshte shpine e Anisa Markajanit qe jane bo i tufe me pallate tani …kshu djali njofim dhe banoret e dikurshem dhe jo me emrin e rruges …


#46

He se harrova ajo posta qe ke postuar ti nga Gjermania nuk quhet SMS por EMS …


#47

jo mo ku kan …ja kur i njofin i lejne tek dyqoni frutave ose floktoria lol


#48

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#49

O njeri i neveritshem ,po nuk ke faj ti ,faj kam une qe ha m…e te kthej pergjigje ty e te trajtoj si njeri normal…
Ene jevge ,ene kurve na bere pse po them gjera te rendesishme qe ti kokrra e hajvanit as e ke iden …shko lepija b…shefave shko ,
jam shume e sigurt qe edhe jevgjit edhe k…kane me shume dinjitet se ti o njeri i semure ,qe e qelbe kete forum…
mos mo drejto me qe sot e tutje e mos shkruaj mbrapa kur shkruaj une …katundare i qelbet i beratit …pthu pocaqi indyre …nje kancer ne fyt e tek duret te dalte do zoti.


#50

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#52

Ngaqe te vlersoj shume te lexoj me b…lol


#53

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.


#54

Shkabe ty plaka duhet te kete zene me bithe qe ke dale kaq normal lol
Shkabe mora nje dite ca katundar nga qyteti stali per te me punuar tek shpija …
kur ja keputi njeri …sot kam ditelindjen…
ne fakt nuk e kam sot
e kisha para nje muaji …
hapa syte ta
perktheja shqip -shqip
edhe pse i kuptoj te gjithe dialektet lol
epo tha kur linda une kishte
ardhur lumi shume
dhe nuk mund ta kalonin
qe te shkonin te me regjistronin
e me regjistruan
1muaj me vonese
e ky ishte nga Kozarja
kshu me duket se tha …
patjater ndonje kusheri i joti me ngjyre lol
mire qe isha me ciklin dhe kisha vene lines
se do kishte dale shurra
si atyre pallateve n’tiron
te fala plakes shkabe lol


#55

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.