Ankara - Stamboll, "Marshi për drejtësi"


#21

Hak eshte fjale shqipe .turqit e mutit na kane vjedhur gjuhen .ku jane I lebetitmi dhe profili kur te duhen .


#22

Marshi i drjetesise do te shihet me 15 korrik KU ne sheshet e turqise do te mblidhen miliona njerez.


#23

po as turqisht nuk eshte… duhet te jete fjale latine qe nenkuptpon dicka te ‘drejte’.
-p.sh ne hollandisht ‘haak-s’ , i thone kendit te drejte. ndersa ne gjeometri , vizores kendrejte ne forem L -je i thone ‘winkel-haak’.


#24

Modernizim ka dhe Arabia Saudite, qe nga pallatet e deri te cdo teknologji qe perdor.
Por nuk e ka nderkombetarizuar popullin ne veshje, sjellje e politika, por ka ruajtur nacionalizmin e vet ne fe, veshje e zakone. Ajo qe ngaterroni me “nacionalist” te ataturku eshte patriotizmi. Eshte tjeter muhabet. Mesoni ta beni dallimin.


#25

Shkabe,mos vazhdo lesho pordhe andej ketej,se qelbesh ere vete,pervecse qelb dhe te tjeret.Po flasim per modernizim te shoqerise,e ne qofte se ti e quan te modernizuar shoqerine arabe,muhabet tjeter.Na e sill pak ketu dallimin mes nacionalizmit e patriotizmit,se jane munduar burra me te mire e nuk kane rene dakord.Dhe bashke me kete,na e kthjello pak pse Ataturku ishte patriot e jo nacionalist.Po Hitleri cfare ishte,dhe pse.


#26

Ja Shkabe,qe te mos haperdahesh shume

Nejse,nje rregullim e bere,se nga “nderkombetarist”,na e nxore patriot.Ke shpresa per rregullime te metejshme.Sidoqofte,e di qe nuk do merresh me vogelsira si dallimi mes patriotizmit.E marr me mend pergjigjen : Lol,kur nuk e di,pse une do ta mesoj ty.


#27

O robo, arabet me te veten modernizim e quajne, brenda nacionalizmit te vet.
Ajo qe beri ataturku eshte imitim i perendimit, imitim i nderkombetares. Jo imponim i turqizmit.
Patriote e moderniste ishin dhe komunistet me te veten.
Te gjithe pa perjashtim mendojne se jane patriote, atdhedashes.
Edhe ata qe falnin toka shqiptare.
Nacionalisti fanatik eshte ai qe do qe traditat e vendit te tij te mos ndryshojne edhe sikur te perballen me vdekjen.
Do qe bota te kopjoje traditat e tij, jo ai te kopjoje traditat e botes.
Nacionalisti serb do qe shqiptaret te flasin serbisht e te behen ortodokse.
Patrioti serb do qe Serbia te jete mire, do qe te jete si gjithe europa, e nuk i interreson se c’bejne shqiptaret.
Erdogani eshte kunder imitimit te botes. Erdogani thote qe bota duhet te imitoje turqine.
Eshte e kunderta e ataturkut. Eshte ne nje kusi me Putin e me ate qe perpiqet te beje Trump.


#28

Pirdh pirdh Shkabe.Heq dore nga ajo qe thashe,je rast i pashprese.


#29

s’ta kam une fajin qe s’ben dot dallimin e koncepteve ti. Edhe e ke sjelle vete nga wikipedia qe ataturku donte te shkepuste turqine nga paraardhesit e tyre historike dhe qe perqafon perendimin, gje qe nuk e ben asnje nacionalist ne bote, edhe vjen e derdellit.

Definition of nationalism
1
: loyalty and devotion to a nation; especially : a sense of national consciousness (see consciousness 1c) exalting one nation above all others and placing primary emphasis on promotion of its culture and interests as opposed to those of other nations or supranational groups Intense nationalism was one of the causes of the war.

Ju kapeni me faktin qe ataturku thoshte qe ishte nacionalist sepse ashtu e kishte emrin grupimi i tij. Edhe komunistet thoshin se ishin demokrate, qe shqiperia ishte republike demokratike. Puna eshte se cfare ben. Ataturk ishte globalist.


#30

Po cfare konceptesh di ti o idiot.Kur e kupton qe keput gomarlleqe,mundohesh te zgjerosh kuptimin e fjaleve qe te perfshijne idiotesite e tua.Une te pyes a e quan ti shoqerine arabe moderne,ti thua ata vete ashtu e quajne.Po atehere te gjithe e quajne veten gjithcka,nacionaliste,patriote,internacionaliste.Atehere pse nuk na qenka Ataturku nacionalisr.O koqe kandari,te kemalizmi qe te solla nga Wiki,besoj e lexove qe nje nga parimet e kemalizmit eshte nacionalizmi.Apo bere sikur nuk e pe.


#31

ti quan modern kedo qe imiton perendimin. nuk e ke aftesine ta kuptosh poziten e tyre.
Ata modernizem e quajne te kene cdo shtepi makine.
Ataturku ishte globalist. Erdogan eshte nacionalist. kaq. Kur ta kuptosh do ta kuptosh.
Nacionalisti nuk kopjon kulturen e te tjereve, por imponon te veten. Eshte te abetarja e cdo debati.

Kur s’ke aftesine te debatosh, shkon ne sharje personale. Shenje tipike e humbesit. Ik tani shfryj neper tastiere.


#32

A ti je cope mishi me dy sy.Nga internacionalist,na e nxori globalist tani.Prit kur ta nxjerre marsian heren tjeter.


#33

Vazhdo shfryj, robo, vazhdo. Fundja, prapa tastieres je. S’te pengon dot njeri.
Logjike per debat nuk ke, keshtu qe jepi. Shfryj.


#34

Po ku me tru per debat ti.Shko gjej ndonje video se aq e ke xhuvutin


#35

Belulo, nuk jane latinisht, perndryshe do kishin ngjashmeri edhe me spanjishten qe eshte ne shumicen e rrenjeve nga latinishtja, krejt ndryshe nga italishtja dhe gjuhet e tjera te Europes qe kane rrenje etruskishte, dhe kete nuk e them une por shume profesore linguistike (gjuhetare) italian, belg, hollandez, gjerman, etj.


#36

po ai i ziu është rritur duke dëgjuar lubonjën me mut nanon! nuk e kupton dot se ç’është kombi! ai quan komb shtetin. quan shqiptar vangjel dulen se jeton në shqipëri dhe të huaj një shqiptar që jeton jashtë shqipërisë. nuk e di që fetarët nuk e njohin kombin por perandorinë e zotit përkatës. është modeli karakteristik i tipit ‘morri në kurriz,pordha në majë’’


#37

Kjo eshte teza qe mbron njohesi me i mirë i Orientit në France: Olivier Roy. Une personalisht jam dakort me të (e për rrjedhoje me ate qe thua dhe ti)


#38

Drama e Perendimit eshte se mbaroi koha kur në Turqi behej nga nje grusht shteti cdo 2 vjet (ju kujtohen ca kryeministre si Tansu Çiller qe vidhnin deri dhe tapetet é zyra é të tyre ??) dhe Turqia ishte gazi i botes (dmth i Perendimit, se keshtu ka kujtuar Perendimi deri sa pa rene muri i Berlinit: ai ishte bota!!)
Renia e Murit i nxori perendimoret zbuluar : tani të gjithe duan te bejne kapitalizem (s’ka me budallenj !! :wink: ), permbajtja é të cilit eshte ekonomia é tregut dhe forma (ose fryma) é të cilit eshte… nacionalizmi, kush tjeter ?! (dhe forma é tij e avancuar: fashizmi).
Për sa kohe bota ishte ndare në dy blloqe, Perendimi praktikonte nje nacionalizem-soft sepse nuk ndihej i rrezikuar në formen (frymen) é ekzistences se tij por në perbajtje : ekonomi socialiste vs. ekonomi tregu (ose: bombe atomike komuniste vs. bombe atomike kapitaliste).
Tani bomba s’ka me ngjyre klasore, por vetem ngjyre nacionaliste. Ndaj dhe midis Gjermanise dhe Amerikes gjerat po ndryshojne per keq : Midis Amerikës dhe Gjermanisë gjërat po ndryshojnë, për keq


#39

Gjysem ore, dhe asnje koment tek Peshku, oadmin o rrot, po nxirr ore te shplaft m… ate skandalin e Palloshit me ate sitin e ofertes ndaj emigracionit, o gomar. ke rastin e mire ta demaskosh ate maskarade, o frikacak.


#40

Shpresa e fundit per paqen ne bote mbetet Kina e cila, duke qene se per nga permbajtja (ekonomia) praktikon derrçe nje ekonomi tregu (kapitalizem), ka nje popullate gjithe e me shume nacionaliste (forma, fryma). Nese ne Kine do te lejoheshin zgjedhje te lira, sigurisht qe heret a vone pushtetin do e merrte nje force ultra nacionaliste e qe do te korrespondonte edhe me frymen qe tashme zoteron ne ate vend. Paradoksi eshte se Kinen e drejton ende nje kaste pseudo-komuniste e cila ruan ende reflekse internacionaliste dhe aplikon (per arsye te brendshme) kryesisht nje nacionalizem-soft (kujtoni kur SHBA bombardon ne 1999 ambassaden kineze ne Beograd:kinezet filluan te dalin neper rruge por Qeveria u leshoi policine per ti shperndare dhe ndaloi cdo manifestim).
Megjithate, per mendimin tim, heret a vone edhe Kina do ti nenshtrohet ketij ligji te brendshem te historise (kapitalizmi shoqerohet gjithmone me rritjen e nacionalizmit) dhe horizonti i njerezimit padyshim qe perseri do te jete lufta.