Armanda Hysa: Prejardhja pellazge e shqiptarëve për shembull nuk është mit, por rrenë e pastër


#21

Armanda Hysen e kam patur per njefare kohe friends ne Facebook. Eshte grua goxha e lexuar dhe e trajton antropologjine me shume pasion e vullnet. Eshte edhe poliglote (njeh shume gjuhe te Ballkanit) dhe i ka rene ketij te fundit kryq e terthor, nga nuk ka qene (qe per profesionin e saj eshte e rendesishme). Eshte intelektuale e papolitizuar dhe perpiqet, qe te gjitha temat rreth Ballkanit ti trajtoje me neutralitet.
Nuk kam rene gjithmone dakort me mendimet e saj po ne pjesen me te madhe ama po. Intervista me pelqeu dhe shpresoje te japi edhe te tjera si ajo. Nje pjese agresive e nacionalisteve shqiptare (sidomos nga Kosova) e kane kercenuar dhe share me fjale te pista.


#22

Me habiti me njohjen e serbishtes dhe kengeve te miteve te tyre
Keto lloj profesionistesh kam pershtypjen jane te rralle tek ne (aq me teper gjinia femer)


#23

autorja eshte nga Kosova


#24

Ata / ato duhet te jene me te miret ne kete fushe (albanologji, etnologji, antropologji)
Duket e specialuzuar ne nje spekter te gjere fushash sociale te nderlidhura, eshte nje asset per zhvillimet moderne te ketyre fushave specifike tonat, por dhe rajonale / ballkanike. Flm per rekomandimin.


#25

Kane qene (dhe jane) shume seriozë kosovaret ne albanologji.
Ja qe kshu ka qene (dhe eshte)


#26

cok gjyzel hysa hanemja


#27

Nuk pati asnje zhgënjim në mënyrën sesi do pritej nga qytetarët e botës(së tretë)! Po ta pyesësh kët cucën “neutrale” për ca çështje të tjeta si “kombi” kosovska-metohija,bashkimi kombëtar, do na dalë një mini-albë! Po sidoqoftë mbani me garjet njeri tjetrin sepse zhgënjimi në këtë rastështë I madh. Shqipëria-kalaja e fundit e ndërkombëtarizmit☺


#28

Nuk është nga Kosova.


#29

Aha nuk qeka nga Kosova. Aq me keq për të nëse nuk eshte. Duhej te ishte se s’ben.


#30

Dmth nuk eshte as SHUME SERIOZE.


#31

Sa kohe kisha pa e degjuar fjalen rrene. Te shqiptuar edhe me vendosmeri. Perse nuk do te shkonte fjala genjeshter ne kete rast? Apo kaq rrene paska qene kjo puna pellazgeve sa genjeshtra nuk e mban dot peshen e fenomenit?


#32

#33

Pse jo rrene?


#34

Për më teper qe rrenë eshte shume më shqip se genjej (qe vjen nga latinishtja giacere, e qe ka dhene giancente (it)


#35

Nuk eshte e thene qe e kunderta e te vertetes te jete genjeshtra, sepse e kunderta e te vertetes mund te jete rrena, e cila eshte nje genjeshter akoma me madhe qe e ka edhe te verteten mrena - i Modhi :smiley:


#36

Nuk doli keq si epigrame shprehja me siper e te Modhit :smiley:. Duke e kundruar gjithe vetekenaqsi, fraza e fundi me ngjalli nje si ndjenje erotike me shprehjen “e ka … mrena” qe u be pretekst per nje epigrame akoma me te modhe.

Kur genjeshtra ja fut mrena te vertetes qe rri lakuriq pa pik turpi ne mes te pazarit tu e pa e gjithe bota ne drite te syrit, atehere lind rrena qe vjen si kofini mbas te vjeli e mçefme mbas ferre ul galic si kopil i modh qe se ha ate tek gjith lezet - i Modhi :smiley:


#37

Na e thuaj pak ta mesojme dhe ne se cfare na paska me shume rrene nga genjeshter. Apo zhytja t’ia zhytim.


#38

Nuk eshte genjeshter, se genjeshter vjen nga latinishtja giacere, e qe ka dhene giancente. Po e gjete lidhjen, ke nje pale pushime ne Maldive. Dallimi i vetem eshte se kjo nuk eshte serioze, sepse nuk eshte perfaqesues e kombit te perzgjedhur kosovar (qe konkurron rrote me rrote me hebrenjte), prandaj ka perdorur fjalen joserioze “rrene”.


#39

iu hodha nje sy studimeve ne blogun e saj, qenkan t’i lexosh per qejf ndekohe qe harxhon kohen perditshem per ne pune, ne tren a autobus, nuk duan humbur


#40

image