Armanda Hysa: Prejardhja pellazge e shqiptarëve për shembull nuk është mit, por rrenë e pastër


#41

Armanda Hysa

Themeluese dhe administratore e grupit Serbian-Albanian Friendship Association ne Facebook…

Kaq mjafton per te ditur cfare “malli” eshte.

Ne Serbi nje monster te tille do ta kishin zhfukur, ne Shqiperi e mbajne per njeri te ditur.

Nuk mesuan akoma shqipot nga e kaluara kur sundonin gati gjysmen e gadishullit Ilirik dhe sot kane mbetur me 28 mije km2 shtet dhe Kosoven.

Me Armandat,do te na zhduken edhe ato 28 mije km2 qe kemi se Kosoven e kemi te humbur sa te vazhdojne te respektohen monstrat si Amanda qe e paska nderruar emrin ne Amanda Koko Manda ne Facebook.

Kjo eshte nje kelyshe e serbeve juve vazhdojini ti beni temena…


#42

Une ndalova leximin ketu:

A e kanë sajuar historianët serbë historinë e Betejës së Fushë Kosovës? Jo, fare nuk mendoj kështu. Por problemet lindin tek shumëllojshmëria e burimeve të përdorura. Tani historianët serbë mbështeten kryesisht në burimet sllave, pak janë përdorur ato osmane, por nuk mund të themi se ata gënjejnë. Ata ndoshta i bien shkurt, apo lënë në heshtje, aleatët ballkanas, por pjesëmarrja e aleatëve nuk vë dot në dyshim faktin se ajo betejë u udhëhoq nga mbreti serb, çka e vendos Serbinë e kohës në qendër të ndodhisë, njësoj sikurse betejat e Skënderbeut vendosin arbrit në qendër të ngjarjeve edhe pse nuk mund të mohohen ndihmat që Skënderbeu merrte në forca njerëzore e financiare nga jashtë.

Genjeshtrat e propaganda me efikase jane ato qe s’thone nata eshte dite por ato qe masazhojne faktet e tingellojne te verteta, ama rezultati eshte nje “e vertete” e cila jo vetem eshte ne total genjeshter, por ka qellime te caktuara pertej genjeshtres specifike. Te thuash kesisoj se serbet nuk genjejne ne kete pike eshte se paku naivitet; ne rastin e nje akademike/u qe tund kredencialet si shpate kunder te genjeshtrave historike eshte se paku donkishotizem.

P.sh. si nje beteje serbe ne Kosove e ben Kosoven djepin e serbiserise, sic argumentojne serbet? Pse s’qendron ky argument ne trojet tashme jashte Serbise ku kane luftuar serbet qemoti?

Nje gomarllik akoma me i madh per nje akademik eshte qe direkt ose indirekt te argumentoje se toka i takon atij qe e fitoi X beteje ne vitin Y ne kuptimin qe jo vetem e ka se e fitoi, por e ndryshon dhe historine para betejes. Sipas kesaj i bie qe betejat te cilat Skenderbeu i fitoi duke luftuar per Otomanet do te thote qe ato troje te jene ja turke ja shqiptare, ose se paku duhet te ishin. Apo eshte ketu faktori deciziv si u ndien emocionalisht serbet pas betejes ne Kosove vs shqiptareve qe luftonin me Skenderbeun per perandorine otomane neper troje qe te cilat sot s’jane brenda kufijve te Shqiperise ose Turqise?

Qershia mbi torte per mua ishte argumenti qe betejat e Skenderbeut ne troje te cilat ishin te paraardhesve te tij qe shekuj para se sllavet te vinin ne Ballkan jane kesisoj ekuivalente me betejat e serbeve ne Kosove e ata qe fituan betejat ne menyre retroaktive e bene ate cope toke shqitare a serbe, apo se paku legjitimojne pretendimet e tyre per historine dhe rendesine e atyre trojeve per ta.


#43

mirseardhe ACDC, ka kohe qe s’je duk ketej pari.
Sa per te thene mirseardhe, sepse ti mirsevjen ne Peshk si kriminel ordiner per te zhduk njerez.


#44

zonja ne fjale, me duket me shume propaganduese e feminizmit :smiley: se antropologe


#45

Po sec mban nje profum jo te mire tingellimi, duket sikur i meshon shume fjales, si bicim karshilleku. Nese do te thuhej genjeshter, fjalia do te kishte me pak emocionalitet, me shume compassion per zemrat e thyera prej kesaj deklarate te thene kaq shqeto. Megjithese me c’po shikoj genjeshtra qenka fjale latine, ndersa rrena mund te kete qene pellazge ku i dihet.

Dhe pse rrene e paster? Me kete ‘e paster’ dmth as mos t’i shkoje mendja shqipes ke endrrat pellazge sepse eshte vertetuar me 1000 firma qe pellazget nuk jane paraardhesit tane por paraardhes te nje populli tjeter, pra s’kemi as edhe nje lidhje me ta… heartbreaking.


#46


#47

S’ka nevoje me me e zgjat debatin me rrene apo genjeshter se tani u qartesova. I shkon me shume fjala rrene se pasi na iluminoi acdc me profilin e fb pashe qe qeka goce bobe. Pse con friend request kur te dhem gishti me dhon like…
Si duket i pelqen te shprehet kshu…


#48

:smile: ahahahaha


#49

Kom edhe un per te tregu nje tregim me seks, me te verteten lakuriq qe e deshiron çdo piskuriq:

Rabbi Rafaeli i Bersçadit njihej nga të gjithë për sinqeritetin e tij. Ndodhi njëherë që dëshmia e tij duhej të përcaktonte për jetën e një çifuti të akuzuar për një krim. Rabbi Rafaeli e dinte se person në fjale ishte fajtor: natën para shqyrtimit të çështjes ai nuk shkonte për të fjetur, por luftoi duke u lutur deri në agim. Pastaj u shtri për toke, mbylli sytë dhe menjëherë dha shpirt.


#50

image


#51

Tani qe mut-chi,ljuboja,beograd bubuzheli dhe ca loqe te tjere konsiderohen figura te djegura ne syte e shqiptareve,kerkojne lart e posht ndonje jenicer te pakonsumuar akoma qe te mbahet gjalle “rrena” e paster se shqiptaret jane te ardhur ne gadishullin ilirik. Germo tare germo, po veglat e shqiptare e do gjesh!


#52

Eshte e vertete se Kosova eshte djepi i Serbise jo per betejen e kosoves por per mbreterin e car dushanit manastirin e gracanices etj qe jane themelia e identitetit serb ashtu si kruja e skenderbeu jane gur themelie i identitetit shqiptar.Por ky fakt historik nuk duhet perdorur per te justifikuar pulitiken moderne .dikur gjate sundimit turk kosova u zbraz nga serbet e u popullua nga shqiptaret .perseri ky fakt eshte thjesht per kuriozitet historik e jo per te formuluar pulitiken moderne.historia e ballkanit eshte teper e mollokrepsur me sundime te shumta e te panumerta , me zhvendosje popullsish po aq te shumta dhe perdorimi i se drejtes historike per te zgjidhur problemt moderne vetem sa prodhon sherr pas sherri.


#53

Mundesisht kur argumentoni me fakte studimore historike e jo ashtu kot ne tym se nuk iu pelqen juve mendimi i tjetrit. Kujt i plasi? Pastaj edhe serbet dhe greket kane Armandat e tyre…Ku i keni publicistiken dhe doktoraturat tuaja meqe ra fjala?


#54

I vetmi kuriozitet qe ja vlen eshte te shofim se çfar femnash jane studjueset e pales serbe. Per te shuar kete kuriozitet mund te na ndihmoje xhibi, i njef kto lloj femnash si gazetar kosovar qe eshte, plus qe per pune seksi eshte veçanerisht kurioz.


#55

Ne çmendinen ku e paten çuar Shvejkun ishte nje profesor universitei qe mendonte se brenda planetit toke ishte nje nje plane tjeter me diameter me te madh. Ndersa presoret e universitetiteve neper kryeqytete te planetit Toke mendojne se brenda te vertetes ndodhet nje e vertete akoma me e madhe, e keshtu me tej ne pafundesi, e verteta nuk arrihet ndonjehere me jahu! - i Modhi :smiley:


#56

E dashur Alba, kjo quhet shtremberim ihistorise, se jo vetem ne Kosove/Dardani , shqiptaret jane autoktone, por edhe diç me larte, Nish e rrotull saj, dikur kan pas jetuar shqiptaret. Serbet, apo sllavet, jane te ardhur ne Ballkan, aty nga shekulli i 6 , dhe kjo gje e provuar historikisht e shkencerisht edhe nga historianet sllave e te vendeve te tjera.


#57

O pjer,po te gjithë ata që I kanë tallur shoket në tashkëz☺janë me serbin për të marrë hak! As jehovai si bën dot derman,


#58

Eshte e vertete se Kosova eshte djepi i Serbise jo per betejen e kosoves por per mbreterin e car dushanit manastirin e gracanices etj qe jane themelia e identitetit serb ashtu si kruja e skenderbeu jane gur themelie i identitetit shqiptar.

Nese s’e ke me ironi kete “argument”… shpesh nje shtet qe synon ta cekaemrin-zoje nje territor i cili s’eshte i veti (duke qene se ka qene historikisht i banuar si shumice nga X komshi) ben kesi argumentash retroaktive dhe pas-historike, ngul nje gozhde Nastradini kulturoro-shpirterore ne ate territor me kesi teorirash barsaletiste. Kur e ben Izraeli me Jeruzalemin (duke ditur qe ne krahasim me Ballkanin Izraeli u be shtet pardje) normal qe do e beje Serbia me Kosoven, e jo shume ndryshe nga ca argumentonte Greqia per jugun aktual te Shqiperise gjate kohes kur Fan Noli themeloi ate kishen te ciles pas monizmit i doli pronar Janulla.

Se c’gje e frymezoi nje komb per tu bere shtet nuk qendron si argument legjitimiteti per X territor me shume sesa te thuash ti p.sh. qe u bere burre duke pare aktore porno serbe ne TV te Jugosllavit e kesisoj femrat serbe qe luajne porno jane haremi yt legjitim. :sweat_smile:


#59

Ne djep e tyre pra duhej te ndiheshin rehat. Pse duhej vazhdimisht te sulmonin fqinjet, ti nisnin luftera. Nuk e dij nese ti ke jetuar ndonjehere ne Kosove, por nga pervoja ime e dij se serbet ne Kosove kurre nuk jane ndier as jane sjellur si ne shtepine e tyre, por si pushtues. Gjithmone agresive e te pasigurte.
Perkundrazi, shqiptaret ne Kosove, gjithmone ne pritje te thyeje qafen pushtuesi i radhes. Gjithmone e kemi pase njefare vetedije se “keta do te lodhen e do te ikin”. 100 vitet e fundit dihet sakte se Kosova me serbe eshte banuar vetem gjate fazave te prurjes se koloneve (merru tokat shqiptareve, ne emer te ndonje reforme, epu koloneve serbe, te cilet pas ndonje viti ua kane shitur shqiptareve dhe jane ikur prap ne serbi). Shumica prej tyre me stimulime te vazhdueshme ne pagesa e benefite te shumta nga beogradi kane vazhduar te rrijne ne Kosove.
Popujt e lashte e autoktone rralle shume rrallekane tendenca te nisin luftera ose pushtime. S’kane komplekse te tilla inferioriteti ne identitet si maqedonet apo serbet.
Miti i djepit te Kosoves daton ne fund te shekullit XIX.
Babai themelues i kombit serb, vuk karaxhiqi ka vdekur ne vitet 1860. Nje mbledhes i folklorit (qe ne shumice eshte folklor shqiptar, e nder botimet e tij te para si filolog kishte “Arnautske pjesme”).
Me ato manastiret e decanit e pejes, je ne lojen e tyre, me popa e prifterinje ushtarake 100% ne mision kolonizues, jane te bizantit ortodoks dhe neper afreske kane figura me plisa te bardhe, dhe deri para ripushtimit serb te Kosoves historikisht jane mirembajtur nga shqiptarët.

Sava Janjic eshte peshkopi aktual i manastirit te Decanit:


#60

ne ate kohe filloi edhe miti i skenderbeut tek ne.ne shek XIX filluan levizjet nacionaliste ne europe dhe ballkan.thelbi i levizjeve nacionaliste ne balkan ishte kontrasti midis te kaluares se shkelqier e te tashmes se zymte nen perandorine osmane ,prandaj o burra te kthehemi ne lavdine e 500 vjeteve me pare pavaresisht se shume ujera kishin rrjedhur e realiteti ne terren kishte ndryshuar. .serbet kishin si pike referimi mbreterine e car dushanit ,bullgaret perendorine e tyre ne vitet 1000,greket qyteterimin antik grek ,shqipot asgje nga keto randaj nxorren skenderbeun nga pluhuri i harreses .