Barometri i Ballkanit: 50% shqiptarëve po marrin në konsideratë të largohen nga vendi

Pjerin ti je opozitar sepse ke lene vatanin me deshire dhe ke kerkuar azil ne nje vend tjeter ku jeton me mire. Ti nuk ke interesa jetike ne Shqiperi sepse jeta jote plotesohet ne Belgjike. Ti ke iluzionin qe te djeg shpirti per vatanin por nese do ishe e vertete ti d oshisje shtepi e katandi ne belgjike e do levizje ne Shqiperi. Ty ste lidh gje me Shqiperine vec faktit qe ke deshire te kontribosh atje si pezzogrosso e jo si magaziner vere por fatkeqesisht nuk ka per te ndodhur.
Ata pushtetar te keqinjee apo imoral u sherbejne me mire se ca te tjere Shqiptareve qe jetojne atje. Ketu fillon kontradikta jote sepse duke jetuar ne Belgjike do te zgjedhesh pushtetaret ne Shqiperi. Zgjedhja jote eshte toatlisht e gabuar sepse pushtetaret belgj plotesojne te drejtat e tua jetike dhe jo ata Shqiptare. Zgjohu Pjerin, pusht.aret zgjidhen nga ata qe jetojne atje e jo nga emigrantet.

kur e kam kerkuar kete, nuk kam bere akoma asnje intervenim apo kerkese per tu zgjedhur pushtetar atje. Kam kerkuar thjesht te ndigjohet edhe zeri im, megjithse eshte ndigjuar pakez.

Po Likja?

Gjynah, vete merr mortja kete qe ishte gjys njeriu, kokelopen e te tjeret i le verdalle.

De mortuis nis nili bonum.

Shume pak. Me kete jete mizarabel qe behet ketu ku shumica nuk nxjerrin dot muajin shume me i larte duhet te ishte numri.

Po ai babloku pak me siper I quan plehera qylaxhinj ata qe duan Te ikin ?

O vellai i shkerabes. Ehe ti sikur ike apo e kam gabim? Dakort qenke kthyer - dhe s’te pyes per arsyet. Por qe ke ikur ke ikur. Ti po thua qe ike “per arsye personale”. Te tjeret per cfare kane ikur, per arsye publike?

cne ti , sikur ke qene Rilindas , apo u zhgenjeve .

Zogu duke pare hoxhe cimken?

Po kjo gjysma tjeter pse deshiron te qendroje valle?

Nuk i doli rilindja siç e priste, do ta kene heq nga puna. Te tjere jane zhgenjyer se nuk blejn dot domate.

Pjero sado e hidhur te jete , e verteta qendron sic thote Tironci.

Nese ty do te qante shpirti aq shume per vatanin , me aq vite ne emigracion mund ta kishe gjetur mundesine te krijoje kontakte qe te te mundesonin bashkpunime , ojf , ojq , institute , grante e financime me projekte reale qe mund te sillnin progres dhe ndryshim real ne Shqiperi. Por mesa duket ty te intereson roli i suflerit , te fshihesh pas fjaleve e deklaratave azilo-politike, dhe ne fund e shplan me nje gote vere atje ku je.

Ndryshimi fillon nga ti Pjer , se politikanet keta jane, populli keta zgjedh , ajo qe kerkon ti eshte e mira absolute qe te gjithe jemi te vetdijshem qe nuk realizohet asnjehere , mbi te gjitha ka dyshime se dhe nese s’do ishte buall mavrija , likja apo palloshi , ai qe do vinte pas tyre do ishte ndryshe nga ata.

Keshtuqe per sa kohe voton ne Belgique , qaj hallin grave obeze dhe multikultarizimit evropian , lene Shqiperine se ecen vete :wink: :stuck_out_tongue:

Jam zhgenjyer nga politika ne pergjithesi. Jane te gjithe hajdute dhe te lidhur me krimin.

1 Like

8 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - tetor 2017

Edhe nji here edhe nji here se ja vlen te ndalemi te kjo:
Mbi 50% e shqiptarve dun te hikin. Dun te hikin mer eeej.
Nga parajsa socjaliste.

Ksaj or shok i thojn me te perzon, kshu e ka emrin e vertete. Genocid.

Falimentim total tha njoni, dhe jam 90% dakord me te.

Po kshu eshte kur ve mozin si kryetar e le mulin jashte dere!