Bashkim familjar

#1

Pershendetje
Doja te dija ndonje menyre per te realizuar bashkimin familjar ne Gjermani por pa dhene provimin e gjuhes .
Bashkeshorti im eshte Gjerman .Nuk po arije dot ta marr dot.Ju lutem me ndihmoni me mendimet e juaj .

0 Likes

#3

Ke ardhur fiks. Ketu ke plot qe cfare nuk kane bere per te mashtruar sistemet e botes. Jane mjeshtra. Eshte forum emigrantesh. Pac fat.

1 Like

#4

Di ajo por provimin e gjuhes gjermani e ka te veshtire nuk merret kollaj. Do icik pune. Ka qe nuk e perballojne dot, duan rruge alternative.

0 Likes

#6

Duhet te kesh vetem nje nivel fillestar te gjermanishtes .

0 Likes

#7

do kete fat se s’ben per keto pune emigrantet jane mjeshtra

0 Likes

#8

I ka heq birisha vizat, te ikin e mesojne gjuhen me nga tre muaj, nese se meson dot, te shkoje e ruaje delet ne malsi

0 Likes

#9

Pershendetje
Me falni per shqetesimin por doja tju thoja se kur nuk e njeh dike dhe nuk ke informacione nuk eshte mire te shprehesh ashtu.Une nuk vij as nga mali dhe as nuk jam e cmendur ashtu si shpreheni ju ,kam mbaruar nje shkolle te larte ,jam ne nje pune te mire dhe nuk jam e pa ditur.Gjuhen gjermane e di sa per te kuptuar dhe folur por problemi qendronte qe duhej certifikat nga qendra e gjuheve te huaja Goethe ne te folur ,shkruar dhe ne te lexuar.Kerkova mendim se ndoshta dikush mund te kishte kaluar situaten time .
Me falni dhe njehere per shqetesimin .
Diten e mire

1 Like

#10

Rri me Shkaben ne Shqiperi, c’te duhet Gjermania. Ja te te tregoje Shkaba ca histori me kusherinj qe te lemerisesh.

1 Like

#11

Shiko se me 200k blen nje lokal te Komuna, jeton si mbret. Thuaji Jermenit te kontaktoje Titin per me shume detaje.

1 Like

#12

:wink: take it easy

Te dhashe si zgjedhje te marreshbcertifikaten, sukur je ( nuk thashe qe je) qe te mos marresh provimin

Duke qene se je me fakultet, do e kesh me kollaj pervetesimin e gjermanishten sesa te dalesh ne malsi me dele ( ske nevoje te jesh nga mali, ke tironca dok qe kane rujt dhite ne itali e greqi)

0 Likes

#13

peshku nuk duhet t’i aprovoje postime me permbajtje kundravajtje ligji si mesiper

0 Likes

#14

Pershendetje
Nuk po kerkoje ndonje rruge te jashteligjshme thjesht pyeta se mos dikush dinte ndonje informacion me teper si veprohet ne kete raste

1 Like

#15

ne fakt e kisha me sugjerimet ne kundravajtje te ligjit, 2 here gjer tani, per ju.
Pyetja e mireseardhur.
Pyetje nga une per ju ne mundet: cfare gjuhe te huaj dini, meqe po perpiqeni per gjermanishten nje gjuhe tjeter e huaj ndihmon deri diku

0 Likes

#16

Nje mendim imi do ishte: jepi pak me shume kohe kesaj pune te gjuhes dhe mos u dekurajo.

sapo me doli parasysh nje thenie sot, sekreti i jetes eshte edhe kur rrezohesh shtate here te ngrihesh ne kembe heren e tete - Paulo Coelho, Alkimist

0 Likes

#17

nese ta zeme je rrezuar 2 here ne provimin A1 kjo s’do pare doemos negativisht. Ndoshta eshte pritshmeri e larte per rastin tend ta marresh me 1-2 perpjekjet e para.
Te pakten ke lexuar dicka, vetem s’ke marre dot piket kaluese. Me nje perpjekje tjeter truri do nxere akoma me shume, te nxenurit funksionon edhe me perseritje.

Cfare metode perdor, se ka rendesi kjo… Bej nje hap prapa dhe shiko metoda me te pershtatshme, psh per femije qe jane me me shume figura, ngjyra, interaktive, etj… Rifilloje me keto…
Ka pastaj disa aplikacione fjalori dhe metodash edhe per cell. Aty eshte komode te praktikosh veshin dhe shqiptimin.
Shikoje edhe njehere provimin dhe pak me shume perkushtim per kete pune, po te isha une do mendoja vetem kete gje dhe gjithe shqetesimet e tjera do i zbrazja nga mendja.
Suksese!

1 Like

#18

Dushmani ta ka thene qarte e zeza mbi te bardhe :duhet te kesh njohuri baze te gjuhes gjermane .kur eshte puna e ligjit ata jane sikur i flet murit.

0 Likes

#19

Pershendetje
Italisht dhe Anglisht
Gjermanishten e kuptoj por me sa duket nuk paskam fat ta marr direkt ndoshta ndikon frika dhe emocionet qe te kapin ne ato momente .
Ju faleminderit

1 Like

#20

Por duket kontrolluar ne faqe e ambasades Gjermane lexova disa perjashtime te provimit te gjuhes se huaj por nuk po arij dot qe ti gjej si ligje per te pare a me lejohet apo jo
¢ Bashkëshorti juaj ka një lejeqëndrimi si

¢ njeri me kualifikim të lartë (§ 19 Ligji për qëndrim).

¢ kërkues (§ 20 Ligji për qëndrim).

¢ themelues firme (§ 21 Ligji për qëndrim).

¢ i autorizuar për azil (§ 25 kryerr. 1 përkat. § 26 kryerr. 3 Ligji për qëndrim).

¢ refugjat i pranuar (§ 25 kryerr. 2 përkat. § 26 kryerr. 3 Ligji për qëndrim).

¢ i autorizuar për qëndrim afatgjatë nga shtete të tjera të BE-së (§ 38a

Ligji për qëndrim).

0 Likes

#21

Çfarë duhet pasur parasysh?

A dëshironi të transferoheni te bashkëshorti juaj në Gjermani?

Ap o a dëshironi të transferoheni bashkë me bashkëshortin tuaj për në

Gjermani?

Ap o a dëshironi të vini në Gjermani për t’u martuar dhe për të jetuar me bashkëshortin tuaj?

Po. Në përgjithësi nuk keni ne-vojë të dëshmoni njohuri të gjermanishtes nëse, mes tje-rash, njëri prej pohimeve vijue-se është i vërtetë1:

A ka përjashtime?

Po. Normalisht ju nuk duhet të dëshmoni njohuri të gjermanishtes, nëse ndër të tjerat një prej pohimeve të mëposhtëme është i vërtetë:

¢ Ju ose bashkëshorti juaj jeni nënshtetas një vendi anëtar në Bashkimin Europian ose si gjermanë keni përdorur të drejtën e lëvizjes së lirë.

¢ Përvetësimi i gjuhës jashtë vendit brenda një viti pavarësisht përpjekjeve tuaja nuk është i mundur, i arsyeshëm ose i suksesshëm (vetëm në rastin e emigracionit tek gjermanët).

¢ Për shkak të një sëmundjeje ose një hendikepi fizik(e), mendor(e) ose psiqik(e) nuk jeni në gjendje për të dëshmuar njohuri të thjeshta të gjuhës gjermane.

¢ Ju keni një diplomë të një shkolle të lartë dhe për shkak të njohurive tuaja gjuhësore parashikohet që në Gjermani mund të gjeni një vend pune (nevojë dukshëm e ulët për integrim).
¢ Nuk dëshironi një qëndrim të përhershëm në Gjermani.

¢ Bashkëshorti/a juaj është posedues i një Karte Blu të BE.

¢ Bashkëshorti juaj ka një lejeqëndrimi si

¢ njeri me kualifikim të lartë (§ 19 Ligji për qëndrim).

¢ kërkues (§ 20 Ligji për qëndrim).

¢ themelues firme (§ 21 Ligji për qëndrim).

¢ i autorizuar për azil (§ 25 kryerr. 1 përkat. § 26 kryerr. 3 Ligji për qëndrim).

¢ refugjat i pranuar (§ 25 kryerr. 2 përkat. § 26 kryerr. 3 Ligji për qëndrim).

¢ i autorizuar për qëndrim afatgjatë nga shtete të tjera të BE-së (§ 38a

Ligji për qëndrim).

¢ Bashkëshorti/a juaj është shtetas i Australisë, Izraelit, Japonisë, Kanadasë, Republikës së Koreas, Zelandës së Re, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Andoras, Hondurasit, Monakos ose San Marinos.

0 Likes

#22

Sa kohe ke ne De? Jane ca gjera qe duan kohen e vet, perfshi ketu edhe gjuhen.

Beje provimin se eshte me mire.Une mendoj se duhet te marresh mesime formale. Bile ne varesi te planeve qe ke per te ardhmen, ndoshta eshte me mire te regjistrohesh per kurs gjuhe ne Uni, sesa ne ato shkollat popullore. Sic mund ta kesh ven re, gjermanishtja e kultivuar ndryshon shume nga ajo e perditshmja.

1 Like