Biznesmenë të të gjitha vendeve, bashkohuni (“The young Karl Marx” – film gjermano-belg me regji te Raoul Peck)


#21

meqe e kerkove vete


#22

Me falni per nderhyrjen, si e kerkoi kapo kete? Apo meqe solli dicka kritike per Karlin ja ngjesh turinjve me kengen qe te zgjon cdo mengjes, Internacionalen? S’e mohoj, dhe mua me rrenqethet mishi nga kjo kenge revolucjonare. Sidomos kjo grafika e shkelqyer e videos! Tani duhet I Modhi per ndonje grafike.


#23

o gjembi , si shpjegohet fytyrat e trumpisteve (si kjo qe sjell kapo psh) jane te shtrembeta si t’iu kene rene me ndonje kopace
vej bast edhe kapo prandaj solidarizohet me trump, fytyren te zhgarravitur do e kete si te ketyre


#24

Po futemi ne shtigje te tjera tani. Ku ta fillosh per Dr. Gorken me prejardhje fashiste? Mos te flasim pastaj per neveritjen qe kam per meshkujt me kete lloj mjekre. Por qe kane vdekur miljona njerez ate s’e mohojme dot.


#25

naten gjembi :smile:


#26

Nuk eshte nga me te miret e kristaq dhamos, ka mjaft probleme, mgjths atmosfera filmike estetika e filmit eshte jo keq.
Shikoi gjurma, film noir (nuar) par exellence, i censuruar asokohe


#27

Pakthyeshmerisht !!

ps: jepi nje shanc “Toute une nuit” të Akerman. Eshte… meteor!!


#28

Qortimet e Vjeshtes flet per Demokracine, ne kohen e “diktatures”, e pabesueshme por ja qe Kristaq Dhamo e ka bere aty
Sa per formen, e thashe, ka veshtiresite e veta. Ama kush nuk i ka sot nga shumica e filmberesve, mezi sa gjenden tituj (boterore) qe ia vlejne nje top-10 a 20 ne vit, apo jo?


#29

karl marx pothuajse nuk shkruajti asgje per socializmin e komunizmin .Ai tha vetem qe kapitalizma do te rrezohet e zevendesohet nga socializmi. te fajesosh marksin per zullumet e leninit , stalinit , maos e dulle djegesit eshte si te fajesosh jezu krishtitn per zullumet e inkuizicionit te papes ne shek XV.


#30

Preface 1872:

That passage would, in many respects, be very differently worded today. In view of the gigantic strides of Modern Industry since 1848, and of the accompanying improved and extended organization of the working class, in view of the practical experience gained, first in the February Revolution, and then, still more, in the Paris Commune, where the proletariat for the first time held political power for two whole months, this programme has in some details been antiquated. One thing especially was proved by the Commune, viz., that “the working class cannot simply lay hold of the ready-made state machinery, and wield it for its own purposes.” (See The Civil War in France: Address of the General Council of the International Working Men’ s Association, 1871, where this point is further developed.) Further, it is self-evident that the criticism of socialist literature is deficient in relation to the present time, because it comes down only to 1847; also that the remarks on the relation of the Communists to the various opposition parties (Section IV), although, in principle still correct, yet in practice are antiquated, because the political situation has been entirely changed, and the progress of history has swept from off the earth the greater portion of the political parties there enumerated.

nga 1847 në 1872: në vecse 25 vjet!!

Po në 150?? :grin:


#31

me kto mend bam bam bam Stalker, edhe 1500 vjet s’ka per te ndryshu gjo ne thelb bam bam bam, gjithnje ne fuqi hymni partizan “ne ato maja rripa rripa, nje here ma hipe e nje here ta hipa!”


#32

pak a shume pergjigja e pyetjes mbi c’kishe shkrojtur:

Kjo behet edhe më problematike po te kemi parasysh se ai merr persiper te pershkruaje 4 vite nga jeta e dy personave, te cilet e shihnin tejkalimin e kontradiktave vetem nepermjet shperthimit te antagonizmës (kontradiktes) kryesore!


#33

Përse të shkosh deri te Lenini, Stalini apo Mao kur është miku i tij i ngushtë:

The next world war will result in the disappearance from the face of the earth not only of reactionary classes and dynasties, but also of entire reactionary peoples. And that, too, is a step forward.” - shkruante Engels gjatë viteve që ishin gjallë të dy. Për herë të parë në histori shpallet një thirrje e qartë për shfarosje masive mbi baza dallimi klasor (këtu do nxehen izraelitët për eksluzivitetin). Imagjino të kishin pushtetin. Përse duhet të ishin më pak të përbindshëm se ata që vijuan më pas në kohë?


#34

Nashi nuk mund Te sillet si shpjegim i ngjarjeve Te nje shekulli me vone , duke marre jashte kontekstit nje fraze Te shkruar ne europen e viteve 1850 ku punetoria mezi mbante shpirtin gjalle nuk kishte asnje Te drejte ,shteti ishte komplet vegel e aristocracies dhe ku cdo njeri me shpirt Te ndjeshem ishte revolucionar .komunistet u perqendruan ne marksin revolucionar qe ishte produkt I rrethanave Te kohes se tij dhe po te ishte vetem per kete ai do Te ishte harruar me kohe si qindra agitators te epokes se vet .


#35

jo alba nuk eshte pune kohe, eshte diçka tjeter qe eshte jasht kohes, ose eshte e çdo kohe. Eshte pune emocioni, inoti, urrejtja eshte emocion puro, nuk ka lidhje me rrethanat dhe me interesin, keto te fundit vetem e shtyjne per me vone problemin ose e trasformojne ne sperme ose leng vagine, siç ne fakt bejne komunistet e dafllakut: Godard, Stalker, Korriksja dhe Albanoidi. Por edhe ballistet - si psh kapo, ACDC1, Zeqo - nuk jane me pak ne kete drejtim, keshtu te gjithe te palluar jane, me te maru pallimi, fillon revolucioni, dmth maro derdhja e lengut te seksit, dhe fillon te derdhet gjaku. Mjafton te derdhet diçka, te ndodhe diçka, kjo eshte kryesorja.

Kete fund shekulli eshte shpresuar shume tek suma, por edhe suma nuk na beri zengjin, Siç duket se origjinalisht nuk ka leng, prandaj.


#36


#37


#38

O bandill Te lumte bitha
Ajo I shpjegon te gjitha
Poplli😊


#39

Po mos shtypej Komuna në gjak e flake në diten e 72-te të saj, Lenini dhe Trocki nuk do kercenin në bore nga gezimi në diten e 73-te të Revolucionit të Tetorit.
Dhe nuk do betoheshin: “Tani na q.fshi kocken!”
:slight_smile:


#40

Bera sehir ne Netflix nje documentary per leninin.pupu cfare barbarie revolucioni I tetorit ,si vrane familjen e carit duke mos kursyer as femijet e vegjel .dhe PPSh me dulle djegesin ne krye qe edukoi nje brez Te tere me dashuri per ato shtaze me fytyre njeriu .