Biznesmenë të të gjitha vendeve, bashkohuni (“The young Karl Marx” – film gjermano-belg me regji te Raoul Peck)


#41

Ashtu eshte Stalker, por çoji arsyetimet deri ne fund, dhe arsyeto me logjike, se nuk je duke analizuar filma snobe ngambrapa pa pike kuptimi sipas zakonit. Historia dhe bota kane kuptim, lere se çthone Godard dhe ngambrapamodernistet franceze. Historia e Rev. nuk mbaroi diten 73-te, pati edhe dite te 74-tert kur Stalini u betua duke kercyer mbi sperme dhe leng zhardine: “O Lenino, o Stalino tani do jua qi un kockat!” Dhe jua qiu vertet, do ja kish qire pa tjeter Leninit po te mos vdiste me pare, kurse Trokit ja qiu e çte qime! I dergoi nje agjent sekret qe u be sekretar i Trockit syrgjyn ne Meksike, dhe qe literalisht i qiu kocken: sekretari agjent i theu kafken me sqepar mu ne tryeze te punes, trute e Trockit u perzjene me kartat qe po shkruante, lapsat, stilografet. (ke nje film per kete ndodhi, e ka pas dhene RAI atebote). E ketij krimineli pijanec me sqepar ne dore, vdekur nga delirium tremens, Stalini i dha titullin hero i BS.

Pra ketu nuk behet fjale per vrasjen e familjes carit, siç thote alba qe shef dokumentare televizive, sepse kjo vrasje kishte nje motiv te brendeshen “tani na qifshi kockat, sepse na i keni qire ne shekuj!”, nje arsye historike, nje shenje simbolike e fundit te nje epoke dhe nje kontest te nje situate ushtarake (bjellogardistet çeke kishin arritur prane katundit ku mbahej e burgosur familja e carit), e as per numra te vraresh qe sjell kapo fuksi ngambrapa qe i duket sikur po numuron paret e fituara ne Kanada. Duhet pa esenca e fenomenit. Ketu behet fjale per vrasje midis kolegesh vellezer, qe banalisht eshte edhe vetvrasje. Dmth flitet per qef per te vrare, per krim puro pa asnje arsye perveç deshires per te vrare njesoj si deshira puro per te qire. Ketu dell llumi i vertete i shpirtit njerzor, te gjitha te tjerat arsye historike, logjike dialektike, simbolike, arsye shtetrore, logjike e revolucionit, situate revolucionare, mesim nga historia, politika e majte, politika e djathte, numrimi i kockave, etj, jane te tera justifikime per t’i qire kocket tjetrit dhe vetes. Dhe kjo ka ndodh para Komunes se Parisit, te cilen e vrane para se te vetvritej, sepse nga kjo pikpamje e tere Historia e Revolucionit Francez eshte nje tragjedi groteske kriminale vetvrasese qe arrin majen e ekspresivitetit ne skenen e fundit: karamanjollizimin e Robespjerit.

Te shohesh kete te vertete ne sy fillon revolucioni i vertete, por kjo nuk leverdis sepse ne dum me vra dhe me pallu, “jo more dashke qe ne te mos pallojme dhe mos vrasim? te mos numurojme kocka dhe te mos qime kocka duke kercyer mbi gjak dhe sperme?, pa shko e lexo se çfar ka thon i modhi Godard: historia montohet nga gjeniu sikurse edhe filmi:stuck_out_tongue:


#42

Ajo qe ke pare ti nuk eshte gje fare. Shiko nje cike krimet e Stalinit ne Ukraine, genocidi Holodomor, nga ekonomia e ndritur planifikuese. Sa per filmin: I boycott it! S’eshte nevoja me pa filma rreth krimineleve majtiste.


#43

po po ingeborgerxhangerxhunnger, eshte nevoja me pa filma skandinave porno me t’pallume djathtas gjith dashuri per njeriun. T’knoqet shpirti! Biles mund te arrish edhe majtas nese ja fut deri ne fund djathtas, sepse Hajdegeri ka thon qe bota eshte rrethore ne esence. Edhe Ajnshtajni kshu ka thon, biles sipas treorise se relativitetit, gjithçka eshte relative, dmth mund t’ja fusesh si te dush e nga te dush, perfundimi eshte njesoj! Gjithçka eshte relative, vetem e pallumja sa majtas djathtas dhe sa ngapara ngambrapa eshte absolute!


#44

Paske pare dokumentar te keq (dmth: subjektiv) ; Revolucioni i Tetorit ka qene grusht i paster shteti (me terminologjine e sotme), ku u vrane shume here më pak njerez (fare pothuaj: vetem 6 te vrarë dhe 50 te plagosur!!) , krahasuar me revolucionin e Shkurtit 1917 (rrezimi i Carit dhe shpallja e Rusisë Republikë : 1443 viktima!!) : https://en.wikipedia.org/wiki/February_Revolution

Nëse do te lexosh diçka objektive per Revolucionin e Tetorit, kendo Richard Pipes, profesor ne Harvard, autor teresisht i djathte (ideologjikisht) por qe thote te verteta (te cilat une pastaj i komentoj sipas interesit tim!! - kjo eshte krejt tjeter gje), ne nje liberth te vogel fare:

Three “Whys” of the Russian Revolution


#45

ti nga deshira per te thene disa te verteta jasht te vertetave te kafeneve, ben sikur nuk ve re qe alba nuk e ka fjalen per rev. e Tetorit si ngjarje per tu analizuar me vete, por si simbol qe hapi nje epoke me konseguenca, te cilat alba po i intereson t’i komentoje.


#46

i thame nje here “konsekuencat”


#47

Historia eshte gjith konsekuenca (te montuara nga gjeniu i modh :stuck_out_tongue:), por ka shum pak esenca, te cilat shmangen nga konsekuencatoret e mdhej qe te shumezojne me shum deshire konsekuencat - i Modhi :grinning:

Tutti i sovrani russi sono autocrati e nessuno ha il diritto di criticarli, il monarca può esercitare la sua volontà sugli schiavi che Dio gli ha dato. Se non obbedite al sovrano quando egli commette un’ingiustizia, non solo vi rendete colpevoli di fellonia, ma dannate la vostra anima, perché Dio stesso vi ordina di obbedire ciecamente al vostro principe - Ivan IV il Terribile

Kjo eshte piktura me sugjestive qe kam pare, me ka bere pershtypje qe femije kur e kam pare per here te pare, pershtpje qe nuk ka ndryshuar aspak ne vite, gjithnje me duket se eshte hera e pare qe e shoh. Kjo pikture deshmon se historia konsekuenciale e Rusise eshte historia esencjale e botes. (kliko mbi foto se nuk duket qarte ideja e imazhit sipas Teorise se Imazhit) :stuck_out_tongue:

Tregon Car Ivanin qe vret te birin per nje sherr banal: “tate m’jep 5 fronga!”


#48

he mer Stalker, mer Stalker, ç’mbone me hum nja 2 ore me kte loqen e Harvardit qe e shpjegon fitoren e Revolucionit te Tetorit meqe i dhimte dhemballa Leninit. Ky per te kundeshtu tezen zyrtare komuniste te fatalitetit te Revolucionit, tregon nje anektode qe Lenini u nis per ne Pallatin e Dimrit naten para dites se Puçit, e ndali nje patrulle dhe i kerkoi dokumentat. Lenini, qe per te fsheh fytyren kishte lidh nofllen me shami gjasme i dhimte dhemballa, u shtir si i dehur qe nuk kuptonte gje çfare i kerkohej. Patrulla e la te kalonte, dhe prandaj Lenini beri Revolucionin. Arsyetimi i modh i loqes eshte se sikur patrulla ta kish kap Leninin, atehere Revolucioni nuk do fitonte dhe Rusia do te behej kapitaliste neoliberale. Eshte shume me i vertete versioni zyrtar dyfelor liri-domosdoshmeri, megjithse fals, se kto teori kaqolash qe e nxjerrin historine dhe boten pa kuptim. Ta kom thone qe ti nuk je komunist, je ballist i vesh si komunist, ke vesh breket e kapos dhe zhardines.

Ma mire te kisha bo i xhiro ne mal per te shiju ngjyrat e vjeshtes, se nga kto teori kam ndigju sa te dush nga intelektualet e mdhej disidente ne Tirane atebote. Me miriada ore te humbura kot nga jeta duke degjuar teori handikapatesh ngambrapa.

Kape kte te kuptosh se kush ben biznes Revolucioni Biznesmenë të të gjitha vendeve, bashkohuni - e ke peshqesh nga @urbantelescope:

Lenini, si pranuesi i ndihmës kapitaliste shumë shpejt u diskreditua prej komunistëve të Rusisë, e pas vrasjes së familjes së Carit më 17 korrik 1918 kaloi në ofensivë. Atij i është dashur shpesh të dëgjonte akuzën se ia doli ta rrezojë qeverinë vetëm me ndihmën e parave gjermane, është shprehur ai në një mbledhje të partisë. Po këtë ai nuk e ka mohuar asnjëherë, pranon ai. “Unë dua megjithatë të shtoj se ne me paratë ruse do të inskenojmë një revolucion të ngjashëm në Gjermani.”


#49

prit prit Stalker, se “rastesisht” ne te djathte te artikullit ishte kjo fraze e modhe:

THËNIA E DITËS
“Ç’farë është paraja? Një njeri është i suksesshëm nëse zgjohet në mëngjes dhe bie të flejë në darkë dhe në mes të këtyre të dyjave, bën atë që deshiron të bëjë.”
BOB DYLAN


#50

Fraza qe me beri pershtypje ne linkun e Wikipedia:the incompatibility of capitalism and autocracy struck all who gave thought to the matter


#51

pranej un plasa duke i thene Stalker qe nuk eshte komunist, sepse te luftosh autokracine fashiste do te thote t’i sherbesh kapitalizmit.


#52