Bukuria do të shpëtojë botën (Pjesë e dytë)

Eh mër Inkuiz,
ke ron m’lesh kashmiri dhe je tuj bo pall cucinelli.

Por nejse, përgjigja ime (e vërtetë) nuk do vonojë të vijë. Por ndërkohë, hudhu anej ka Joti se ka qit prap kokën shejtoni…

:smile:
e di, e lexove i here, por he per he nuk di çer te them te Joti, pranej jom hudh nga leshi.

Kom fryke se te lendoj, nisemi nga aksioma te ndryshme. Un jom diku aty tek shen Agostini, qe i ke kushtu vetem nje fraze.

Helbeté,
Hané Augustini, hané Joti…
njoni me pendë pate m’dor’ derdh boj mbi letër, tjetri me hekra t’mprefta derdh gjak mbi dhé.
Sidoqoftë, mshoji gamorit, lekura ime osht bo si sholl…

Nuk kam garderobe kineze pasi garderoben e krijoj vete. :slight_smile: Filozofine e jetes ekologjike mund ta ushtroj pa nje pullover 1000 euroshe.

eh po un dhe shen Agostini i vem me teper rendesi asaj qe ndodhet poshte sholles se gomarit. Do flas, por me vone, tani kemi muhabet leshi me zhardinen.

zhardin, a e di ti qe filozofia e vertete e jetes ekologjike ushtrohet pa garderobe fare?
(prit ilustrimin)

Jo tiku nuk e dija. Di qe ke sjell nje shembull biznesi i cili i pergjigjet majes se piramides sociale dhe duke qene se per ato poshte majes nuk ka perfaqesim (me cmime marremendese) atehere na lejo te themi qe filozofine nuk e ka aq te paster dhe as te deshirueshme.

na nje filozofi te deshirueshme jete ekologjike poshte piramides sociale pa garderobe fare, pa çmime marramendese, por me levizje marramendese:

image

Pres edhe ndonje sugjerim tjeter diete te veshjes sepse ti tiku e di me mire se une, apo kushdo qofte tjeter ne vendin tim, se cfare veshi e cfare diete ndjek.

ah mer tiku… skolastik e axhami , mbete mer burre.nuk te gjendet karari… edhe ankohesh qe nuk komentojne te tema jote, tashi vij une e komentoj (bej edhe pak marketing per temen tende me kete rast.).:smiley: edhe sulmon komentuesit…
shiko , une filozofine e Cucinellit e kuptova… mirepo meqe eshte nje teme e lire per diskutim, pertej filozofise teorike, eshte edhe teoria praktike,reale… fela tjeter pra, teoria jote e famshme (qe nuk eshte e jotja ne fakt por ti e shpreh me fjalet e tua)…
dhe cfare thote dyelore per kete rast ? -Per cdo fele qe ben palle (sic jane punonjesit e Cucinellit) , eshte nje fele tjeter qe pallohet rendshem ! .:joy:(dmth punonjesit e atij pasunarit qe arrim te blej pullovren 1 mije euro.)

p,s une te sulmoj me argumentat e tua…:stuck_out_tongue:

pse mos ta shofim ndryshe, qe ti je i privilegjiuar te komentosh ne temat e mija dhe deri edhe te sulmohesh prej meje, nga i Modhi me nje fjale?

pastaj ankesat e mija nuk kan qene vetem per temen time, kane qene per temat kulturore ne pergjithsi, dhe nivelin e diskutimit ne pergjithsi.

ta sqarova pra felen tjeter praktike, qe mos prit fele praktike pak a shume te persosur menjehere pa u kuptu mire fela teorike. Eshte njesoj sikur te akuzoje Marksin e Engelsin menjehere mbas feles teorike te Manifestit Komunist, ku eshte fela praktike sovjetike? (qe u duk 30 vjet me vone)

Gjasat jane qe klienti i ketij biznesi eshte perdorues i rregullt i makines, udheton shpesh me avion, ka nje shtepi ku konsumohet me teper energji elektrike dhe gaz. Pothuajse e sigurt qe konsumon e qe hedh me teper se ata “poshte majes”. Kshu kshu dhe ekologjia.

Kjo 1 me 100 me ngacmoi shume, se eshte problemi qe e kam prej te pakten 3 muajsh, me eshte bere pa e tepruar nje dhome e tere me rroba te lira kineze. Kam zbuluar keshtu fist hand sic thuhet ne gjuhen barbare se me mire nje bluze e hajrit, se 100 te ajrit. Po nuk e kam fare nga shqetesimi per planetin, nuk me shkoi mendja fare per kete. Por nga trysnia psilkologjike qe te shkakton te pasurit e shume gjerave ne shtepi dhe rremuja qe sjellin. Nuk jam i vetem me sa duket. Po lexoja rastesisht “Temen” duke bere palester dhe aty thuhej qe videoja me e klikuar eshte ajo qe tregon se si te rregullosh gjerat qe ke ne shtepi, si te zene sa me pak vend e me the e te thashe. Une kam tre muaj qe kam vene moratorium per blerjen e rrobave, kashmiri a kineze qofshin, e te produkteve te tjera, nderkohe qe e kam pakesuar ate te ushqimeve. Sa here heq pantallonat, i shoh a mos jane tretur ndonje cike qe t’i hedh, sa here heq bluzen, e shoh me shpresen qe te jete shqepur sadopak qe ta flak. Shpresoj per nja dy vjet te kem mbaruar pune e te filloj te blej bluza 1000 euro.

1 Like

tani Zhardin prej inotit te vjerres, po fle aty me mullixhiun, se po hedh poshte ekologjine me te njejtat argumente si te kundeshtareve te tu. Nuk po flitet per ekologji radikale.

Po aty-në ekologjike kur do e hedhesh poshte me te njejten menyre?

Jo, jo nuk po e hedh, perkundrazi. Ajo qe po them eshte qe zgjidhje te tilla jane aq te kufizuara sa nuk zgjidhin asgje. Sfida e vertete ekologjike eshte aksesibiliteti dhe jo, nje mall prej kashmiri nuk eshte medoemos shembulli me i mire qe mund te merrje pasi eshte pikesepari per shumicen me te madhe te njerezve mall luksi, i cilesise se larte dhe i panevojshem.

po hallin e kashimirit paske pas qe na e bere terkuze dhe torture kete muhabet? zene se kashimiri e cucinellit nuk ekziston dhe un kam fol budallalleqe per te, na thuaj ndonje gje per mallin e markes Patagonia.

Edhe ktu ka rrezik ke kapesh mbas leshit, e atehere kina nonen, se s’ka ç’tju beje gje tjeter njeri. Me kaq e mbylla.

Jo, kisha hallin te merrem me ty.

aty

(duhen 10 shkronja)

Mos i ze shume bese cmimeve sepse nje bluze apo nje pantallon i shtrenjte tani behet me cilesi te ngjashme me nje te lire* (kjo nuk vlen per te gjitha rrobat). Sic per cdo produkt ashtu edhe per rrobat duhet informuar rreth tij, markes, perberjes se materialit, texture (qe s’di si ta them ne shqip), keshtu dhe fiton eksperience ne cfare ia vlen dhe nuk ia vlen te blesh gjithnje duke konsideruar pamjen dhe risine e tyre.

*diferenca e cmimit mund te jete ngjyra e materialit apo ngjyra e perit. Keto jane variacione qe praktikohen nga prodhuesit per te rritur dhe per te ulur cmimin.