Bukuria do të shpëtojë botën (Pjesë e dytë)

aty me rrri tek besimi, me ne fund e nxorre koken, por jo vetem tek besimi tek çmimi, qe sot ka filluar te bjerret tek prodhime te markes, por tek besimi tek njerzit qe vejne çmimim, dhe tek besimi i intelektualit qe nuk beson ne asgje, as tek kemisha (e markes) qe ka vesh!

Si ti ashtu dhe Beluli nuk besoni tek personi i Cucinellit dhe i amerikanit te Patagonia, gje qe mund te thuhej qe ne fillim. Ky eshte problemi kryesor, jo qindarkat, e teorite me piramida sociale.

Edhe une dyshoj, por kam kritere per ta eleminuar dyshimin. Prandaj keqardhja qe nuk merrem vesh me Belulin, dhe jo vetem.

Jo s’eshte ceshtje besimi por eksperience dhe buxheti, por ti po deshe rri aty te besimi.

jo nuk rri tek besimi, por e quaj kryesor, e vetem pastaj hidhem tek buxheti dhe eksperienca (te njejten gje bejne edhe Cucinelli dhe amerikoni, ndryshe nga biznesmen e tjere, pranej nje shkak pse i besoj Cucinellit dhe amerikonit).

Ndersa ty nuk te besoj se je e pabese, ke dhene prova per kete.

Besimi eshte i joti ta mbash por do te ishte e udhes qe te kishte nje paralajmerim qe komentuesit te evitojne te komentojne ne linje te ndryshme apo/ dhe me me pak cilesi se sa do deshiroje.

ti si e pabese qe je nuk e kupton qe besimi nuk mbahet per vete sepse te besosh do te thote te pakten te jesh dy, t’i japesh tjetrin besimin, pastaj t’i japesh edhe aty-ne ne nje rast specifik besimi.

pra besimi kerkohet me domosdo per çdo marrdhenie normale, ndersa linja e ndryshme e diskutimit dhe cilesia e tij jane opsione, dmth mir t’i kesh, po edhe po si pate nuk u be qameti.

Pa besim behet qameti.
(dmth po nuk komentove ti, edhe sikur me cilesi dhe ne te njejten linje, nuk eshte se u be qameti)

M’denofte Zoti m’denofte.

edhe kjo lloj shprehje eshte treguese qe je e pabese, sepse un nuk e kisha fjalen se je pa besim (qe ne fakt je e tille), por qe je pa bese ne kuptimin me banal te fjales, qe nuk mund te besohet per asgje.

Dyfish m’denofte atehere.

te denofte dyfish aty, ku e ke piken e dobet

Aty, aty me akordimin e te modhit.

un e kpus, sa sa ta fus (ta akordoj) aty

Bukuria eshte ana tjeter e Medaljes se Dashurise ! Me nje fjal eshte dashuria qe do te shpetoj boten ! Se pa dashuri pa dashni nuk ka bukuri apo jo ?!

ashtu eshte, kte po bejme un e zhardina, nuk e shef? po sublimohemi aty! :smiley:

Aty u sublimofsh! :smiley:

Dy-tre gjëra lidhur me shkrimet e Tikut-Inkuiz.

Pa asnjë dyzim, tema “Bukuria do të shpëtojë botën-2” dhe parardhësja e saj 1, janë nga më interesantet që PPU ka arritur të botojë ndonjëherë. Bile, janë shkrime si këto që e ngrenë PPU mbi gjolin e simotrave të saja shqipfolëse blogje-llogje.

Së pari, shkrimet në fjalë jo vetëm që gjenden me qindra pash larg praktikës copy-paste tashmë klasike të PPU që shkon dhe zgjedh artikujt e mediave shqiptare dhe të huaja si kasten që të na marrin shpirtin dhe na nxjerrin sytë dita ditës ( qé, edhe sot në t’gdhime na doli Lloto primitive… sa nji çarçaf!) por nga ana tjetër, shprehin një përpjekje të vërtetë të autorit të sintetizojë një informacion që zakonisht është varrosur nga tonelatat e pafundme të trash-it mediatik!

Simpatitë apo antipatitë personale lënë mënjanë, është thjesht respekti për përpjekjen e bërë nga tjetri i përkushtuar që më shtyn të përmend se Tiku lexon boll, përzgjedh mirë, shkruan me përkujdesje - në dallim me plot e plot të tjerë Peshq, të cilët diskutojnë pafund, komentojnë pa teklif - bile edhe kritikojnë sa ju ha palla pa asnjë dallim race, feje apo origjine, pa i bërë asnjëherë pyetjen vehtes: po sikur të merrja pendën dhe të shkruaja ndonjë gjë që ja vlen barra… ?

Së dyti, këto shkrime ngrenë probleme shumë interesante të një mënyre ndryshe të kqyrjes së motorit ekonomik të botës së sotme globale. Sejcili prej nesh në mos është i ndërgjegjshëm, të paktën arrin të kuptojë me instikt se kjo ekonomi është nën pushtetin e multinacionaleve pa fé dhe pa atdhé - e infektuar deri në palcë nga logjika e fitimit max dhe me çdo kusht, nën zgjedhën e institucioneve financiare që manipulojnë një fluks monstruoz të pares dhe sillet me indiferencë të plotë - për të mos thënë përbuzje, ndaj kushteve të punës apo të jetës të rrogëtarëve, kudo qe ata gjenden.

E pra, persona si Cucinelli (apo Adriano Olivetti) dhe Yvon Chouinard i përkasin një race njerëzish fort të rrallë sot, gati në shuarje pas të shquarit Robert Owen: racës së utopistëve - ajo racë njerëzish që shohin diçka më larg se thjesht interesi i tyre - xhepi apo kuleta, dhe që bëjnë diçka më tepër se ç’është zakoni i katunarit - zgrepja, pasi rrezikojnë deri edhe pasurinë apo emrin apo statusin e tyre social për t’ja arritur qêllimit që i venë vehtes.
Mund t’i kritikojmë sa të duam (hipokritë, të shtirur, pseudo-humanistë etj… etj) duke ju përmendur se një triko kashmiri 1000 evroshe, mbivlerën e të cilës ai thotë se e ndan bujarisht me puntorët e vet, i bie ta blejë vetëm ai që ka pare me thes - ndryshe, ai që ju rrjep lëkurën puntorëve të tjerë diku gjetkë.
Po ashtu, mund të përgojojmë magazinierin-look Chouinard duke thënë se ata që kanë nge të ngjisin majat e maleve me veglat e tij alpinistike nuk janë aspak sudanezët e vegjël që vdesin urije - por, kalifornezët byth mëdhenj që hanë 10 burgers m’vakt !!
Fundja pse jo! Në stilin: jam gati të kërrej një sy nga të mitë, mjaft që Perëndia t’i kërrejë dy Cucinellit- Chouinard ! Et qu’il crève! ( shqip: aty t’ngordhë qëni!)

Por le të imagjinojmë për një çast se kêta lloj njerëzish ndoshta ( guxoj dhe them - ndoshta) me të vërtet dhe jo fallco të janë të frymëzuar nga principe jo të zakonshme. Që ata besojnë në vlera që të tjerët nuk kanë as kohe, as nge as edhe koqe që t’i marrin parasysh: për shembull, në dinjitetin njerëzor si një diçka e patjetërsueshme, apo në etikën e punës dhe të zanatit - ndryshe, që ata besojnë se fjala “artizanat” është e ndërtuar nga dy fjalë të tjera “zanat” dhe “artist” por që dikush i ngutur - dhe i përmutur, e ka përdredh’ dhe përmbledh’…

P.S: të vetmen vërejtje (për momentin) ndaj Tikut-Inkuiz është ajo lidhje me titullin: përse fjala bukuri? a s’do të ishte më mirë njerzilluk?

P.P.S: atij qi m’del dhe m’knon: e mër ti, e dim’ ne kët zanot - del kukuvajka dhe i thot bufit - ah’ sa t’bukur t’kom mër vllai jem. jam tuj e prit me pall sheshit tek tema e Jotit

1 Like

sepse fjalen bukuri un e perdor jo ne kuptimin e zakonshem, si diçka e bukur qe dallohet estetikisht prej te tjerave (psh Mona Lisa e Leonardos), por si maje e njerzillikut, si gjeja me e madhe qe mund te kete njeriu dhe mund te beje njeriu, dmth me teper se njerzilliku i perdor ne kuptimin e zakonshem, si thjesht miresi, si puna e tironsave qe thon: “ne jemi t’mir vallaj, nuk i bojme keq njeriu, vallaj”.

Tituli eshte nje shprehje misterioze e Dostojevskit, qe e ka marre kallup Cucinelli, por e pa e ditur e perdor ne kuptimin e sakte.
Kete e kemi diskutuar me duket tek pjesa e pare e shkrimit, tani do e shoh per siguri. Kthehem pas pak.

qe ku e ke komentin, ka marre dhe pelqimin tend:

t’lutna fort zotnija tate - mos na fyj aty ku na dhem’ mo shum - te tironclliku!

Pse mër daj", kujton tina se maj men’ una se çere kom bo like ktu e dhit’ vjet mo heret?

Masanejna, hané ti hané Dostojevgu - mos u mçif mas gaxhojit!

P.S: po nuk mori medaljen e artë kjo shprehja më lart, besa nuk do bëj më asnji koment tek PPU!
A beson, jam tuj qesh me vehten për atë çka më kapi lapsi… Jam bo’ ene un’ si Pjeri - na infenksionoi burri botes, ha e pi nji shishe ven…

1 Like

eshte me teper per te theksu e per te bere koshient qe fjala Bukuri ka potencial me te madh se fjalet Miresi dhe Vertetsi, eshte fjala me potente qe ekziston. Dhe qe Cucinelli, Adriano Olivetti, Yvon Chouinard dhe kategoria e tyre qe nuk njihen akoma, jane mbi te gjitha Njerez te Bukur.

Dhe do te vije nje Dite e Bukur qe te njihet kjo nga te gjithe. Nuk ka shpetim tjeter.

menjeane gallata, ketu konsiston vlera e padiskutueshme e ortodoksise (dhe Rusise qe po mundohem te shpjegoj tek tema tjeter dhe shum tema te tjera) mbi katoliçizmin (Evropen) dhe protestantizmin (Ameriken). Ne kulturen ortodokse, dhe me specifikisht ne kulturen ruse, del me qarte superioriteti i Bukurise, perfaqsuar nga shen Sofia (Madona ortodokse) dhe arti i ikones.

(Tarkovskij kete ka dash te kape si disident bythpamuk, meqe e kemi tumllas blogun me tarkosvjane perendimore)

Ortodoksia fokusohet ne beauty and magic .katolicizmi ne ideas and deeds .pas renies se perandorise romake Vatican i ngeci barra e qeverisjes politike Te europes ndersa qisha lindore u perqendrua vetem ne funksionet e saj ecclesiastical.