Ç'do të thotë zgjedhja e Trump për Europën?


#25

Nga i nxorre keto perfundime? Si paskan prishur gjithçka? S’ka gje te me pergjigjesh edhe me linçe.


#26

Per imigrantet e dime se çfare politike kane keto parti, po per te luftuar papunesine dhe per te sjellur perseri prodhimin industrial brenda vendeve te tyre si do ia bejne?!


#27

nderhyj gjithnje, po e kemi parasysh qe s’eshte vetem ana ekonomike ne mes, me emigrantet dhe kulturalizmin desha me thene.

(multikulti si shume teori e rreme duket, nuk eshte ajo qe shpeton boten nga rracizmi, perkundrazi vjen e njevlefshme me korrektesine politike ne kete terrenin e problematikes se rracizmit.)


#28

po ne nivel sistemik e para ishte ekonomia tha, ato pastaj kulturalizmi jane pretekste, cifuti, tjetri, emigranti, i huaji kulturalisht, qe sherbejne per te kamufluar arsyen e vertete te dominances ekonomike, qe jane ne thelb menyra se si ideologjia vepron. Mjafton te shohesh rolin e facebook, ngadhenjimin e tij karshi mediave tradicionale ne fitoren e trump, ku njerzit jane te predispozuar te besojne verberish fakte jo te verteta mbi trump, qe nuk i nenshtrohen kritikes, besim mbi baza ideologjike “make america great again”(a thu se debimi i emigranteve do mund ta beje kete).


#29

Amon leji parashikimet, ose boji ne te kundert, se morre m’qafe ameriken, tashi do ja fusesh dhe Fronces. :stuck_out_tongue:


#30

Ne fakt neoliberalizmi apo “globalizmi” sic paraqitej ne mediat elitare persstituta i dha grahmat e fundit atje ku lindi ne Britani. Tani jemi futur ne epoken e deglobalizimit, kete e kam shprehur me kohe. TTIP,TPP, u hodhen ne kosh direkt pas zgjedhjes se Trump…Sipas nje memoje te tranzicjonit Trump pritet ta shfuqizoje NAFTA qe ne diten e pare te presidences. . Vendet e BEse duken me te percara se kurre, vendet e Evropes Qendrore dhe ato te Visengardit kerkojne deevolim dhe decentralizim te fuqise politike te Brukselit…Nderkohe qe ´Merkel uli koken dhe po kerkon kompromis me Britaniket per levizjen e lire


#31

Lesh me qime. Nuk do bjeri globallizma, por perendimi, thjesht i pari i fashatit do benet Azia, me Kinen ne maje. Trumpi eshte thjesht rastesia qe ploteson trendin ose e ben me te shpejte. Edhe avantazhin ushtarak Amerika e humb me nje aleance Kine-Rusi. Ma puth ne faqe Trumpin Fiqo (amon jo ne buze se e la dhe martesen mrena seksit, ky konservator i papam :joy:).


#32

Une ta thash edhe nje here tjeter, une jam dakort me ty: Trumpi nuk fitoi, humbi Hilary (e cila me çpo shifet, nuk ka hum edhe aq shume jo: 1 miljon shuplaka me teper- pune tjeter masanej që ke ju ligji elektoral nuk ka ndryshu qe prej kohes se Skenderbeut)

ps: asnje shkrim serioz nga pertej-oqeanit me ndonje informacion për ate punen e october-surprise, nje jave para ditesh se zgjedhjeve nga Efbiaja?


#33

Llafja osht kush bohet president, po fajin e ka arbitri e efbiaja, edhe ato pjese e lojes jon. E shpelaft panuklla pra Obamen kur i bo numra efbiaja. Ligji meferte osht idio. Mire kolegji se i jep njifare peshe shteteve te vogla, po te pakten te ndaheshin ne proporcion me votat mrena shtetit, vetem Nebraska e ka.


#34

c’eshte e verteta ndjehet presioni i te ‘huajit’, po e quaj kulturor, per injorance timen ne terma.
Them presioni / trysnia sepse eshte dicka BANALE estetikisht.
jo thjeshte mungese vlere nga ‘i huaji’, por eshte me keq, anti vlere…
Te ishte ndryshe do ta quaja vetem ‘influence’ ndoshta.
E thashe kete per t’i qendruar faktit se ushqimi i rracizmit, nuk eshte vetem situata ekonomike ne renie , apo uria per dominance ekonomike…


#35

Nuk bie perendimi por do kemi nje bote multipolare “de juro” tani. Kina do bej ligje ne bahce te vet. Lindja e Mesme do tju lihet ne influence totale trekendeshit Izrael-Arabi-Iran(Rusi) megjithese besoj se Trump do jete me proizrealit se Obumja. Sa per Evropen do veje drejt identitetit te vet, shtete te pavarura me interesa kombetare (kjo internacjonalizma neoliberale eshte hedh ne kosh me kohe). Brukseli dalengadale do deevolohet dhe do ti perngjaje thronit te mbreterise Daneze.


#36

Te tilla dengla sikur degjuam edhe per shancet zero te Trump per te fituar zgjedhjet…


#37

po sigurisht eshte menyra si funksionon ideologjia, deri ne momentin kur ideologjia dominuese liberalo centriste e political correctness nuk po pi me uje(ky eshte konkluzioni i vlefshem qe duhet te nxjerrim nga keto zgjedhje) sic u demonstrua me fitoren e trump(megjiithe mungeses se konsensusit ndaj tij), ku dhe shembulli qe solla me facebook me siper vjen ne mbeshtetje, ne shtratin e nje pakenaqsie popullore lindin ideologji te reja konservatore apo jo qe prodhojne antivlera protofashiste, rracizmi etj, packa se zizek thote qe edhe political correctness ne vetvete eshte inverted racism.
tashi kjo nuk eshte medoemos nje gje e keqe qe duhet te na alarmoje, por ne fund te fundit kjo duhet te jete politika perballje lufte perplasje dhe jo fabrike konsensusi sic ka qene politika ameriakane dhe lsi’ja keto dekada:stuck_out_tongue_winking_eye:, perkundrazi mund te sherbeje per krijimin dialektik te nje lloj te reje te majte qe nuk kujdeset shume per te qene poklitikisht correcte(e majte ma non troppo), si me thone


#38

Pas 4 vjeteve do ua dhjesem prape.


#39

Jo ush po gomor, ajo pra esht e ramja. Kina do bohet lideri teknologjik e bota do rri ne radhe me ble iphon10 cinez. Do kontrolloje dhe paret, borxhet. Shkurt do punoni per shokun Lej Fen. Pastaj shto uje e shto miell i rriter oreksi. Amerika po qe e zgjute i rri sa mo afer Kines me marrveshje etj. Ate qe dote me bo Obama. Trumpi po e krujti, cinezi do ia thy turinjt keq. Juropi do bohet periferi, e me trute qe po vijne do i kthehet luftave me shpata. Do ta qani pax americana, sidomos vene parazite qe perfitoshin qyl nga cadra e dajes.


#40

https://www.youtube.com/watch?v=rr6KZEPaOrM


#41

Ulu…ulu Nafije te bisedojme pak per ceshtjen e gjirit persik dhe multikulturalizmin liberal…ahhh veshtire se zgjidhet ajo ceshtje…Ate ceshtje do t`a zgjidhim se kemi tere 2017-en perpara plot surpriza…Marine Le Pen is coming…


#42

kam pershtypjen te futa ne te thella me shume se c’duhet
presioni i Banales se te “huajit”, sqaroj se nenkuptova presionin shtypes se Banales estetike te emigranteve, te mulikulturave, etj.

Gjithe e me shume ai eshte kthyer ne nje presion real, qe ndjehet realisht. Dhe i cili s’ka lidhje me propaganden mediatike apo ideologjine e sistemit.
Ja shof dhe ja ndjej prezencen, dhe me sikletos si njeri, e thene cope.

ka te beje goxha kjo gje jo vetem me llojin por dhe me masen.

Duke lene menjane si korrektesine politike si rracizmin, e perseris qe eshte nje realitet mbizoterimi i banales tek emigranti dhe tek multikultura, ne pergjithesi.
Qe dmth reaksioni ndaj tyre nuk eshte krejt irracional.

ps. emoji-t nuk te dalin gjithmone sepse duhet te lesh nje ‘space’ (sa per nje karakter) pas fjales, dhe pastaj ver emojin.


#43

https://www.insidehighered.com/views/2016/11/14/results-election-call-colleges-seek-more-inclusivity-within-context-fairness-essay?utm_medium=email&utm_source=other&utm_campaign=opencourse.ODnbKv_6EeSa0SIACyGBQw.announcements~opencourse.ODnbKv_6EeSa0SIACyGBQw.3oqxeKLPEea8DBIggA9NJg

ps. per Facebook, mendoj ka te drejte Zuckenberg - artikujt i kane lexuar e shperndare ata qe desherojne per te besuar ate lloj informacioni, jo te tjeret.


#44