Çfar mendoni dhe propozoni qe ne blog te mund te diskutohet normalisht? Apo e quani situaten normale, nuk ju ben me pershtypje?

Te mbyllet fare do ishte me e mira, ne menyre qe moria e agjitatoreve politike te hedhin syte e te shohin mos kane ndonje gje tjeter per te bere ne jete. Nja 2-3 syresh mund te justifikohen se nxjerrin buken duke bere tellalin e propagandes, por shumica duken si gruaja e Beratit, “partia te fitoje, po vk te tjerave”. Kur nuk u vjen ndot nga vetja e vet (Dostojevski ka ca xhevahire per keta tipa) atehere gjendja nuk ka thuajse asnje gjase te permiresohet. Me mire te mbyllet fare.

1 Like

qe te mos lodhem edhe nje here tjeter, po te sjell nje pjese komenti drejtuar adminit:

dhe problemi me i madh qe kam me ty eshte se nuk eshte asnje partiak perveç ne imagjinaten e peshqeve, ku ta gjeja te ishin militante, qe te pakten luftojne per ndonje ide. Ne fakt ka vetem maskarenj qe kane nje jete bosh dhe ekzistence te kote, te cilen mundohen ta mbushin me emocione kriminale politike majtas dhe djathtas.

pra problemi eshte me i rende se “partiak”, jane thjeshte qelbesira sica me cica qe i gjujne feleve te tyre me thika. E kane turinin te lyer me sperme, bile jo te lyer, por e kane turinin prej sperme te kalçifikuar.

1 Like

Ti ne rregull je…“vulgariteti yt” formal ka ndodhur thjesht se ta kane peshtirosur… une nuk do kisha pas aq nerva me u marre, megjithate ti je munduar me tenden… po e ritheksoj, mendimi im personal eshte, nuk ia vlen te merresh me… me mire te mbyllet!

Ose te mbyllet pas zgjedhjeve, ne menyre qe te kene dicka te gezojne idhtaret e partise.

po misioni yt cili eshte ? te shpetosh peshkun ? robt nuk mund t’i nxjerresh duke gerthit nga pozicionet e tyre militanteske qofshin politike apo religjioze keto. Ti ke nje kendveshtrim filozofik te vecante, intelektual dhe shume njerezor, por nuk mund ta imponosh kaq dhunshem pasi besoj se hyn ne kontradikte me veten. Mua me dukesh sikur bertet: “po behu tolerant mor plehre, po shikoje boten me ngjyra e nuanca mor qen bir qeni”.

1 Like

ja ta zeme se misioni im eshte te shpetoj Peshkun. Ka ndonje te keqe te mundohesh shpetosh te vetmin bejleg virtual publik te lire shqiptar te mbetur?

Ne fakt misioni im eshte tjeter, te shpetoj personat duke ju treguar Parimin qe e kane brenda vetes, qe e shkelin me kembe nate e dite, edhe kur e nderojne. Problemi eshte, a jam ne lartesine e duhur per kete mision? Por ky eshte nje muhabet qe lidhet me shpetimin tim, gje qe besoj nuk perben interes per ty dhe kushdotjeter anonim “ku t’kom pa”.
Konkretisht, duke ja munduar te shpetoj edhe ty :stuck_out_tongue:, ne parim kur komentohet ne ndonje teme harxhohet pak kohe dhe mundim per te kapur hallin e temes dhe autorit. Dhe halli im ne kete teme nuk eshte konvertimi i personave (qofte polik qofte religjoz, ne parim konvertimin e konsideroj gabim te rende), por te tregoj nje banalitet sociologjik, qe çdo bashkejetese rregullohet nga ligje, asnje komunitet, qofte edhe virtual, nuk mund te ekzistoje pa ligje, dhe he per he keshtu si eshte bota, asnje komunitet nuk mund te ekzistoje pa dhune. Nuk mund te krijosh nje shtet dhe nderkohe t’i lejosh çdo hajvoni te vrase dhe te perdhunoje ne mes rruges pa u ndeshkuar, dmth pa u perdor dhuna mbi ke perdor dhune. Nuk mund te thuash shefit te policise: “qeke i dhunshem, ti dashke me konvertu kriminelet”.

Kjo ne parim, se si mund te perdoret dhuna ne rastin konkret eshte per tu pare, prandaj kam hapur temen, bujrum te diskutojme, ne gjendje ekzistuese duhet perdor burgu dhe karamanjolla ne Peshk apo jo? Por nuk po shoh propozime konstruktive, shof vetem se si, me argumenta dhe fakte ne dore, une vjedh shkrime ne internet dhe kam mesuar sicen me cica e me thika se si t’i hedhe sperme fytyres kalamojve te vet. Gjembi, e vetmja admine e mbetur me tregon ligjet e kopshtit kalamojve qe duhet respektuar mendimi i tjetrit edhe kur te sha nga nona. Kjo eshte nje deshmi tjeter qe Peshku ka marre fund, qe mund te sherbeje edhe si tregues qe ka marre fund diçka me teper ne bejlegun shqiptar.

Edhe ti po ben te njejten gje ne stil tjeter, me ben nje kompliment, pastaj me jep nje berdaf te dhunshen per komportamentin tim qe e mendon jo te drejte ne kete rast. Mirpo une nuk kam nevoje as per njeren as per tjetren, kam nevoje per mend dhe angazhim qe mund te shpetojne ekzistencen virtuale te nje komuniteti si ambjent normal, jo te ndodhem midis topa muti dhe sumrave qe i prodhojne vazhdimisht.

Per te qene rigorozisht brenda temes, a mendon ti se ka patur ndonje periudhe ky blog (2003 e tutje) qe i eshte pershtatur shijeve, kerkesave te tua ?
Personalisht per mua si lexues (rralle komentues) me duket qe gjithmone robt ketu kan ardhe, duke huazu shprehjen e Emos, me bo i dor muhabet (o llah). Pra, nje lloj kafeneje virtuale hera-here edhe pretencioze. Dhe pak a shume i tille eshte cdo blog i pergjithshem, i-pa-fokusuar, madje edhe ne hapesiren anglishtfolese qe ka nje oqean perdoruesish. Ndoshta (kam pershtypjen une) ti kerkon dicka qe nuk ka ekzistuar ketu dhe qe edhe nje administrim “me zjarr e me hekur” veshtire se do ta arrinte.

2 Likes

Akoma nje sqarim duke ju perbajtur temes. Po ta vesh re me kujdes çfar kam thene permbajtur temes, une nuk kerkoj gjera sipas shijes ose kerkesave personale, por kerkoj gjera qe i permbahen kerkesave publike, per te cilat jam i ndergjegjshem qe qendrojne ku e ku me lart se shijet dhe kerkesat personale. Bile po kerkoj t’i vihen fre shijeve personale te hajvoneve qe kane pushtuar hapsiren publike me nevojat e tyre fiziologjike. Dmth kerkoj qe kush dhjet ne publik te ndeshkohen sipas ligjit ose rregullave te rregullores se blogut, gje qe nuk ekziston, por ka ekzistuar ne Peshkun e vjeter, ku personat ndeshkoheshin me burg (pezulloheshin perkohesisht) dhe gijotinoheshin (bllokohej llogaria). Pra nuk po kerkoj nje gje te paqene, peshku i vjeter i “eshte pershtatur shijeve, kerkesave te mia”, mire a keq mund te thoje diçka pa u share nga nena.
Emigranti ka qene esnaf, mos i beso fjale per fjale ato qe thoshte, ishte dubel, bonte i dore muhabet, por bente me teper se kaq, ose ja mundonte te bente nje muhabet kulturalisht te sofistikuar, shpesh here mimetizuar me ambjentin alabak. Dmth Emigranti nuk ishte alabak, shtirej sikur ishte, dhe banda e peqe lepe qe kish perqark, e hante sapunin per djathe.

Nje sqarim tjeter akoma lidhur me shijet dhe kekesat e mija, por gjithnje duke ju permbajtur temes.
Sigurisht qe duke vene rregulla nuk mund te ndryshosh njerzit, por mund te ndryshosh ambjentin. Ne kete gjendje libertaje qe eshte peshku sot ku vetem linkohet, shahet palloshi dhe maloku, etj, kush mund te afrohet e te komentoje normalisht? Asnje perveç malokeve dhe pallosherve te kalçifikuar ne vite, ose ndonje skuth peshk i vjeter qe ka ndrruar luspat ose ka mbetur pa luspa fare si Pjetri qe te ka dhene pelqimin. Keshtu qe vazhduar me kete stil, mbyllja eshte fatale.

Peshku i vjeter, perveç rregullores, kishte personalitete te forta dhe me dije qe komentonin, por edhe shkruanin, bile edhe me ambicje krijuese. Qenia e ketyre personaliteteve niveli ne blog krijonte ligje te pashkruara, te cilat jane me te forta dhe me vepruese se ligjet e shkruara. Nje handikapat qe nuk di te lidhe dy fjale (por di te linkoje) nuk mund te gjente ambjentin e tij, nuk mund te futej te diskutonte ne pilaf, sepse vete ambjenti e flakte jasht, njesoj si nje lypes zorranjos nuk guxon te futet ne nje mbremje gala. Konkretisht krijesa qe sot mbahen si shtyllat e diskutimit ne peshk, as mund te imagjinoheshin si pjesmarres ne diskutimet e atehershme, edhe nese ishin prezente, shikonin gjithçka nga vitrinat jasht.

Ne fakt shume gjera kane ndryshuar, psh atehere shpresohej se Rama do te ndryshonte situaten si çun bordure (teori alabake e Emigrantit), dukuria e fejsbukut qe lidhet me thellimin e individualizmit planetar, qe politizimi i atehershem ka sjell linkimin e sotem, qe situata alabake e atehereshme e peshkut, qofte edhe e shtirur, eshte rezultat i handikapatizmit te sotem, etj etj teori pa fund qe jane diskutuar kushedi sa here, dhe tanime s’ka kuptim as praktik te besh nostalgjikun. As un nuk besoj me qe duke vene rregullore drastike, rregullohet situata, por nga ana tjeter çfar mund te behet tjeter?
Per kete arsye kam hap kete teme.

1 Like

:grinning:

Nuk mund te kerkosh ndryshim, duke qene jasht sistemit…

kjo eshte teze e Grupit te Rinjve. Historia deshmon qe fitoi teza e shokut Enver.

1 Like

nuk mund te kerkosh ndryshim duke pas kalipiç mbi kurriz Marlonin. Edhe kjo u vertetu kur fitoi teza e shokut Enver. Por si gjithmone disidenti i modh e ka hallin te loze me dy fytyra, dmth t’i luaje te dyja felet me te dyja bolet e Marlonit, si brenda sistemit te Grupi te Rinjve, ashtu dhe jasht sistemit te Enverit; gjithnje ben qef me te dyja bolet kadoshi, bile edhe me te treja bolet po qe mundesia. Po te kete 3 bole Marloni, atehere xhaja quhet trans.
(ne fakt politika shqiptare e 20 vjeteve te fundit zhvillohet me 3 bole si politike trans)

Quanno ce vô ce vô
m. brando

Kete blog e moren ne qafe moderatoret, udhezimet e Penarit qe blogu te kete prifil Rilindas se kshu e merr Partia me sy te mire.

192601730_3368443603259207_5451092320882192537_n

Peshqit
Në situata të caktuara joshjeje, pjesëtarët e kësaj shenje do të turpërohen aq shumë sa thjesht do të qeshin dhe partneri i mundshëm nuk do të jetë në gjendje ta kuptojë se çfarë mendojnë ata në të vërtetë.

#megjithmen
immagine

Trapi osht i rrezikshëm se ka një thes me ide në kurriz si Plaku i Vitit të Ri që ja ka vjedh thesin me ide Plakut të Vitit të Vjetër - i Mothi.

Trapi osht i rrezikshëm se ka një thes me ide brënda të cilit ndodhet një thes akoma më i modh që ka brënda ide akoma më t’mdhoja - i Mothi

:joy:
ahahaha me vodhe idene, i modh si gjithmone. :leaves: :herb: :fallen_leaf:

1 Like