Cfare do te ndodh me Teatrin

Ne qoftese do te ishim nje demokraci perendimore, nuk do te ekzistonim fare si Shqiperi, as si shprehje gjeografike.

Demokracia perendimore eshte nje enderr sublime e intelektualit qe enderron syhapur me pizhame me vija shtrire nè krevat hekuri me batanije leshi dhije ngjyre kaki.

Pastaj gradualisht po kuptohet qe edhe Evropa si demokraci perendimore eshte vetem nje shprehje gjeografike

Nuk i heq piken c’do gje qe thua per “intelektualin”. Me “demokracine europiane” me kujtove nje histori te letzetshme. Nje britanik qe e takova gjate nje bashkpunimi ne lidhje me sektorin ku kam pas punuar filloi te jepte nje opinion ne lidhje me standartet qe ne perdornim ne pune. Me tha : - Standartet tuaja jane shume te ulta, minimalisht duhet te punoni me standarte europiane (e detyrushme kjo), pastaj nqs keni deshire mund te ngrini akoma me shume standartin. Te njejtes ideologji ju referova edhe un kur permenda “demokraci europiane”

1 Like

Dale se me duket se nuk jemi marre vesh. Duhet me e nis nga aksioma, ndryshe behet muhabet intelektual modern, njeri gozhdes, tjetri patkoit.

Gjerat kane aspektin e tyre te brendeshem dhe aspektin e jashtem. Konkretisht nje femer mund ta kete aspektin e jashtem, trupin, me te hajthem se Merlin Monro, por nese ne aspektin e brendeshem, shpirtin ose mendjen, eshte nje derr kurve, ka nje problem ne kete rast. Do thuash ti, hemo se nuk ka problem, le te pallohet kurva, edhe standardi evropian e lejon. Po, po le te pallohet kurva, por problem eshte kur kurva eshte gruaja jone, ose nena jone, ose memedheu yne; sepse po njesoj eshte, edhe memedheu mund te tradhetoje ne premtimet e bera me bese a bese.

Po njesoj edhe Evropa mund te tradhetoje premtimet e saj kur u krijua ne fillim, qe, krahas standadit te jashtem (ministrise, bashkise, drejtorise se tatimeve, etj etj etj qe permend ti), i cili eshte i nje niveli me te larte se amerikoni (Merlin Monroja :stuck_out_tongue:), te kishte edhe vlera shpirterore. Mirpo Evropa i ka mohuar idealet originale te Adenaurit, De Gasperit, Shumanit. Ne fakt i ka tradhetuar, dhe me e keqja eshte pak e vene re, ndersa nder shqiptaret nuk e ve re njeri, se kane menjen ke noçka e Merlin Monrose qe lu Teater ne Tirone.

Intelektualit mos i ve thonjza fare, intelektuali, si person qe paguhet per te dhene mend, duhet zhduk si institucion. Si hyri triumfalisht ne histori ne epoken e filozofeve iluministe franceze, ashtu duhet te dale me turp nga historia.

Qe intelektuali eshte rrot kurve e ka vertetuar historia e kthesave te medha sot e mot, mot ne 45-sen dhe 89-ten, sot me hakrrimin kunder Edi Rames. Shumica e intektualeve qe sot i hakrrehen Edi Rames kane “harruar” se kane bere si gore kunder Berishes per te vene ne fron Edi Ramen. Gjithashtu kane harruar se kane marre perkrahje, çmime, e kush djallin e di çfare tjeter kane perftuar nga PS dhe Edi Rama.

Protagonistet tradhetore i ke si nje prej shembujve me tipike ne Kete Blog dhe ne Blogun Tjeter.

Vetem gjenite mund t’i vene re keto gjera.

Protesta Vazhdon

1 Like

e dashur, mos u tall me plakun,

ky shizofreni edi , lere qe rren ne cdo rrafsh qe fol e te ofendon intelektin e gjithesecilit por rrene e mashtron edhe ne profesione te te tjereve nen emrin e te tjereve …
ne pressing te dt 18.05 paska thene qe arkitekti i huaj me renome nderkombetare realizues i 200 teatrove i paska pas thene sot e 20 vjet me pare qe rrenoni kete ngrehine se nuk mban me !
do te isha e lumtur te sensibilizohet e te kunderveprohej ai arkitekt , nuk ka objekt qe sado i dobet te jete qe nuk renovohet e nuk restaurohet ne bote , qofte edhe duke u rrenuar nga inercia .
ky idiot mendor a mendon qe pertej Shqiperise nuk eshte Shqiperi …?

prandaj nuk vijne dot ne pushtet këta mazllëmet e salës,sepse nuk kane bosht ideologjik… nderkohë,që kur kane qeverisur kanë treguar se mund ta benin shqipërine si kandahari,sot bëjnë sikur u dhimbset teatri! këta qe vetem bingo ngrinin.
teatri ishte nje ngrehinë e dopo lavoros,qe te çfrynin topet karlot e xhuzepet e kohës! nqs kundershtonin vetem ngritjen e ngrehinave te tjera pas teatrit, me qytetari, atehere edhe mund te kishin nje fare mbeshtetje.
po këta vetem talebançe dinë te reagojne, plus qe përvoja nga qeverisja e tyre me dollapë e kuçer,nuk lë shteg për ta rimenduar çeten si alternative.
pd-ja është një parti me e majte se ps-ja dhe me kryesorja i mungon qytetaria. revoluionaret haxhiqamiliste nuk i do njeri.

delt , a te hyn ty ne xhep personlisht dicka prej cmendurise finaciare te rames , nese po, haram te qoft , nese jo ,je dopio miop mendor…
p.s nuk eshte e tij Shqiperia . …te e pesta ( qe thuani ju ) po .aty e ka vendin …
…pse ju mendoni qe veq Sala e Edi … ? Shqiperia eshte e gjenerates se re gjithemone , cikel shkone kjo , gjithmone e gjeneratave te reja qe edukohet dhe frymohet nga kultura dhe dija europiane apo boterore …

Objekt I ndertuar me panele tectum te cilat jane fibra druri te ngjizura me cimento me nje strukture druri ishte .njerezit e kenduar thone se eshte objekt futurist ,e ka bere talioni e rashe e vdiqa,e kush nuk ia Sheh vlerat osht budalle por mua me kete rradaken time te vobekte si bicim hauri me dukej .Shqipot jane te sofistikuar .Ai tipi protestues qe I ra me laper protestuesit tjater duke e lene shakull ,duket qe shkon me teater 3 here ne jave e lexon rregullisht “architectural digest”:blush:

2 Likes

Alba , dhe mua nuk me pelqen 98 % e gjerave qe shof , bile quditem si tjeret gjejne dicka te mire aty , por kjo nuk do te thote qe cka nuk me pelqen nuk duhet te jete .

nje qytet ka vule lashtesie ( flas vetem ne rrafshin historik ) kur ne godinat qe i rezistojne kohes vrene edhe ndikimet e kulturave tjera ,ai objekt ne mos per tjeter duhej te qendronte te tregonte nje stil tjerer nga ai autokton , kjo eshte laramania strukturale urbane e nje qyteti qe tejdeperton kohen …

p.s. nuk e kuptoj nje , ju qe bani dertin e nje godine qe kishte vlere historike dhe kulturore dhe arkitektonike ne vehte e arsyetohi qe nuk plotesone kushte , pse nuk brengoseni per fatin e 80 % te hyjeve nga pallatet e kryeqytetit qe banoret e atjeshem jetojne ne lageshtine maksimale ,tmerruese jane storiet reale qe shof …

1 Like

edi skizofrenit vertet mund t’i kete thene arkitekti i huaj se godina s’mban me. Puna eshte se s’ka pas nevoj te degjohej kjo nga nje i huaj se te gjithe e dinin dobesine e nderteses. Por vetem dikush qe eshte shqiptar e di vleren historike te saj, nje i huaj s’ja ka idene e historise sone.
Tani pse edvin skizofreni ve perpara nesh fjalet e nje te huaji… Pergjigja eshte se permes kompleksit te inferioritetit ndaj nje te huaji kerkon te heshte zerat per ruajtjen e nje vlere historike ne qytet, qe ai e urren e ka plan ta prishe e avash avash t’ja fale biznesit perkundrejt pazarit.

Gjithnje me manipulime ky njeri, gjithnje.

Vetem nje gje ke thene me vend ketu. “PD eshte me e majte se PS”.

Une dafine jam per parti te djathta kombetariste. Por nga ky mall nuk kemi.
Nuk lemi zgjedhje tjeter veçse midis edit qe eshte nje socialdemokrat me problemet e tij te kritikueshme,dhe ultra te majtit sali,nje antishqiptar dhe antiqytetar i provuar tashme.
Nuk kam asnje lidhje me asnje nga keta ,jo vetem materialisht por edhe këndvështrimisht!
Rama ēshtë akoma ne pushtet per te frikes se popullit nga opozita talebane e saliut.

ju sqaroj , nje njeri i zakonshem kur e kujton qe jeton ne vitin 2020 vit kur edhe kryemistri eshte virtual ( kur jemi tek kryeministri jam ne dilem , a mediat e paguajne ate apo ai i paguan media per prezence , ,ndryshe nuk di ku gjene ai njeri kohe 24 ore te jete onlinne paralel me media dhe fb , ) dhe kur e kujton qe ke 50 vjet qe e sfidon gravitetin permes lansimit te sateliteve , nuk e ke iden te mbrosh nje objekt nga qendrushmeria ? absurd ! thjeshte bre eshte , ju ditet ti ndertoni 500.000 bunker gjysmesferik e gjitha beton arme , a ke iden sa veshtire eshte te lakohet qeliku ? , Ditet te zbuloni nafte , e nuk po dini te KONZERVONI nje objekt , cdofte edhe nga plasmasti se lere nga tectumi .Konzervohet , gjendja egzitsuese qendron ,krijohet ne mes mureve te jashtme dhe enterierit sistem skeletor ose masiv i ri , rivendoset enterieri egzistues dhe ola qe vlera dhe njohuria ne pune , Ka pare dikush Moulin Rouge , eshte teatri qe nuk korspodon as exterieret perreth e as nuk te gjason qe plotson kushtet per veprim por nuk e shkatrruan , eshte objekti qe i jep fam asaj pjese , e ai shizofreni e dine , sikurse qe dine qe veprat me te medha te piktorve me name nga afreskat boterore nuk u shkatruan me eskavator por me vite restaurohen e konzervohen bile paguan dhe para qe ti vizitosh …

ju jap nje shembull tjeter praktik , dini qe londra ka godina dhe mijevjeqare ne shfrytezim banim dhe ruhen dhe shfrytezohen , nuk lejohet ndertimi me i larte se egzistues dhe po ata arkitekt qe permend kryeministri virtual arrine sot cdo shtepi banimi te shtojne dhe per 2-3 kate nen dhe me qellim zgjerim hapsire per shfrytezim . po , nen dhe , qe nenkupton i gjithe objekti mijevjeqar qendron pezull ne ajer dhe gropohet e ndertohet dhe tre kate nen te … kryeministri virtual edhe kete e dine por nuk ju thote …

dafne mos shkruj ne dialekt, sepse Edi, kur te lexon, nuk te merr vesh çfar po thu, keshtu nuk i jep mundesi te ktheje rruge.

ku mbeten tjeret ? nuk ka se si te jene te gjithe veq saliste apo edist ? ku mbet fryma dhe shpirti i qytetarit te thjeshte e te drejte e te menqur qe nuk kerkon asgje me shume se te drejten e te jetuarit siq jetojne qytetaret europian ?
eshte viti 2020 eshte kart e djegur rinia e keti vendi te mendoj qe po u antasua e u servilsua do marr nje profitim …

qellimisht po shkruaj ne dialekt bre , qe ti tregoj si sales si edit qe qy sa larg ka shku problemi i tyre …

p.s. harrova me e cek , ju kish mesuar fjalen hajgare , e kish mesuar nga dialekti kosovare dhe me sa trend ( wow ) i vente theksin se …

me thene te drejten keto vendimet e edi rames per unazen e teatrin me duken gjerat me te drejta qe ka marre keto vjet. Nga ekonomia nuk merr vesh po per sa i perket aftesise se tij per mos tu konformuar ndaj populizmit e per ti qendruar deri ne fund vendimeve qe i mendin te drejta. Cdo politikan tjeter do kishte bere te kunderten, basha me siguri. Kjo konfirmon faktin qe eshte i vetmi “politikan” ne shqiperi. Levizje e bukur qe i meson te gjitheve se si behen punet.

1 Like