Çfarë fshihet pas Lëvizjes për Universitetin?

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Vete Prof.phd etj etj Henri Cili( qe mortja qe s’i ha te gjithe prof.doc etj etj te thinjur qe lene kete te flase per arsimin, dhe rrine si palluqe per te ngrohur katedrat) deklaroi se UET perfiton nga fondi i ekselences. E pse duhet te perfitoje nga ky fond, kur ekselensa atje nuk eshte njesoj me ekselencen ne universitetet publike?

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Po, patjeter qe e them dhe jam mese e bindur se mesa duket e njoh universitetin me mire se ti. Ti mund te me kundershtosh nese ke fakte. Me gjej nje emer te vetem personi qe ka mbaruar ne UET dhe ka bere nje studim qe perdoret , citohet, pranohet ne boten e shkences. UET ka 10 vjete histori, jane mjaftueshem per te bere nje bilanc, ka plot me mastera e te doktoruar. Por mos me sill emra personash qe lajne e lyejne me elozhe njeri tjetrin dhe qe rrjedhimisht mund vetem habisin ata qe nuk kuptojne cfare thone!

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Aaaa, faleminderit qe e the vete cili eshte roli REAL i universiteteve private! Nejse ti vazhdo se e ke me norme, po une pa argumenta nuk debatoj kot, sa per numer postimesh :slight_smile:

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

O trap ashtu ndodh atje ku besueshmeria ndaj universiteteve eshte reale dhe jo thjesht e shtirur. Ketu funksionon ndryshe. Organizon pronari i universitetit privat takim me shoqni e pagese me disa kompani me emer dhe e transmeton ne media qe te bindi gamore si ty.
Shpresoj qe po shkru nga celulari ene qe je rruges per te protesta.
Ene boll me akuzove qe po te shaj se ne fakt o kompliment i modh qe po merrem me ty.

2 Likes

Dmth, shpirti kamunist (si fyerje) u tregoka kur je i afert me njerezit ne hall !

Dashje pa dashje, mire e ka “Tema” ! :smiley:

Por kur i bën totalin, dalin 30%. 40% i ke në ato vende që përmende më lart. E kam fjalën totalin e asaj që quhet rrogë, brutoja fare, jo ato lojërat me 5% këtu e 15% aty. Unë e nxjerr vetë rrogën, si këtu në R.SH. ashtu dhe jashtë, dhe prandaj shoh sa më mbeten pasi i kam paguar gjitha taksat shtetit.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Unë llogaris që nëse në muaj nxjerr me punën time 500 euro këtu, në fund të muajit shteti i R.SH.-së më mban 150 euro dhe 350 më kalojnë në bankë. Në vende të tjera të veriut p.sh., do të të kalonin vetëm 322 euro. Pra, ndryshimi nuk është shumë i madh këtu.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ndermjetesimi per pune ne te ardhmen fillon qe ne universitet. Edhe jashte ashtu eshte ose shko e kullot neper panairet e profesioneve. Nuk shikoj asgje te keqe ketu. Universitetet kane edhe vende pune per te ofruar, shikoni ato te mjekesise ne perendim qe kane klinikat e tyre e laboratoret. Aty jo vetem mesohet e shkruhet teme diplome po edhe punohet me kontrate ne te ardhmen.

Mire tarifat e shkolles mund te jeni diku te uleta si psh. 270 euro por jeta studentore kushton ne teresi prape se prape. Qerate jane mujore dhe ne nje metropol europian shkojne deri 400 euro. Pastaj vjen siguracioni shendetsor qe shkon per studentet ne Gjermani aty rreth 80-90 euro. Po mensa po ashtu nuk eshte falas, do paguash sipas menyse. Me pas vijne librat qe duhet ti blesh gjithashtu. Mund ti gjesh me lire te perdorur, por edhe jo nese nuk ke fat. Minimumi per cdo muaj ne Gjermani (edhe ne nje uni pa leke) te ikin rreth 600 euro. Pranojeni qe deri diku studimi NUK eshte FALAS.

Pikërisht këtu duhet të ndalemi dhe të reflektojmë, shteti dhe organizmat e tij shtetërore duhet të rrisin vlerat, pritshmëritë e Universitetit shtetëror apo atyre private? Sepse nuk është e logjikshme të thuash se, nëse ty s’të del e drejta për të studiuar tek shtetërori shko nga privati ose hajt forcojmë privatët se shtetërorët nuk bëjnë, janë të amortizuar, s’kanë nivel apo sepse kështu e imponon kultura liberale e tregut të kompanive private. Kjo nuk duhet të ndodhë as me shëndetësinë, rendin, pronën, ekonominë, pra me shtyllat e Shtetit.
Si të thuash se spitalet shtetërore janë për ibret por ama te privati ti gjen derman. Apo ti mëshojmë faktin se nëse privati e merr “me konçesion” ruajtjen e rendit ka për ta bër më mir.
Gjithsesi ktu po flitet për studimin, për të ardhmen dhe detyrimisht janë shumë komponentë që duhen studiuar.

Po nuk ka asnje pike ku te kapesh e krahasosh çfare ndodh jashte me çfare ndodh brenda. Asnje aspekt I jetes universitare nuk eshte aq afer sa te kesh mundesi krahasimi. Jo me te kalosh te kerkimet shkencore e studimet e te si behet punesimi. Le qe mjaft te shikosh pedagoget vete ku I çojne femijet, po te ishte me mire I çonin te UET! Ah po, kur nuk ia dalin jashte I kthejne pastaj ti punesojne ketu (cv me master jashte garanton nje vend pedagog e ka thene dhe KM qe vlen me shume) se ka ende per te zhvatur nga ky vend, s’ia kane mare shpirtin akoma!

Problemi nuk eshte se u rrit tarifa po nese keto para do ti jepen ndershmerisht universitetit apo jo. Se tarifa rritet nga viti ne vit po nuk shikohen permiresime ne infrastukturen universitare. Dhe mos harro se ate tarife ju e paguani njehere ne vit, ne Gjermani paguhet dy here, per cdo semester, pra cdo gjashte muaj.

mendimi mund te perdridhet e sterhollohet sipas deshires deri aty sa qe mund te biem dakord se thjesht te jetosh, kushton. fakti eshte qe arsimi publik ne shumicen e shteteve europiane nuk ka etikete cmimi, pra nuk ka tarife studimi.

1 Like

E ke bazen ligjore per kete? Me intereson ta shoh.