Çfarë ndryshon kombësia e Vojsava Triballit?


#142

Dasara, me pelqeu kjo prurje. Nuk e njohim studiuesen dhe as ndonje titull akademik s’paska rreshtuar, por e di cfare, aq me mire keshtu. Nuk dime me shume as per kete shkrim te saj, besoj eshte pergatitur keto dite te debatit.
Ne kete shkrim me pelqeu gjuha e thjeshte dhe konkrete.
Shembujt i ka te shumte dhe prej kesaj, si dhe specifikes se tyre, nenkuptojme se njohuria eshte adekuate dhe e specializuar sic e pretendon debati.
Shkrimi me duket i forte dhe u lexua me kenaqesi.
Edhe prurja jote nga Kadareja m’u duk nje rrjedhe natyrshme logjike, dhe e pasforcuar. E them kete sepse Kadarese ja njohim prirjen oksidentaliste, por argumentet e tij tek kjo interviste qendrojne mire.
Rrofsh per keto te dyja.


prurja nga Lubonja mbi Schmit-in ia lexova 3-4 faqe, por eshte larg te qenit nje logjike objektive. Lubonja ne “teorine e tij te cmitizimit” te skenderbeut duket se motivohet nga relacioni i tij me kohen e komunizmit. Kam lexuar ketu ne debatet e shumta qe ai njeri kontroversal shkakton, se Lubonja nuk godet gje kur vjen puna per ceshtje tonat historiko-kulturore, por per dukuri te botes aty mund te shfaqe zotesi le te themi.


#143

The rallying cry e nacionalizmes ne ballkanin e shek XXI ishte kontradikta midis mizerjes se gjendjes aktuale dhe Te kaluares se shkelqyer (ti ke pas qene nje zoje e rande) .vendet e tjera Te balkanit kishin nga nje periudhe lavdie per Te evokuar ne evokuam periudhen e skenderbeut .miti I tij e beri punen e vet ne bashkimin e shqiptareve si komb .nese personi historik u nis ne misionin per gjithe ato qellime Te larta Te cilat I atribohen mitit te tij apo thjesht per arsye personale eshte ceshtja qe konfuzon shume memedhetare me qellime Te mira por naive .


#144

Ne fakt vete s’para iu kam kushtuar rendesi zinxhirit te c’mitizuesve qe t’i lexoj:
Konkretisht cila pjese nga historia e skenderbeut diskutohet si rrene, sa per fillim …?
Dmth, behet fjale per qellimet, per prejardhjen, per rezultatin, apo cfare me saktesisht… ?


#145

Nashi qe prejardhja shqiptare e memes se skenderbeut u provua mend Te fleme Te qete .


#146

kshu ndodh gjithnje mbas pallimit, i fut i gjume per shtat pale qefe! oooooooo o.


#147

Kenaqesia e dijenise se vojsava ka qene shqiptare ia kalon seksit.


#148

ueee ça dite sot… seç te jep nje ndjesi te mire, pozitive… edhe deti vaj fare.
me kete rast pershendesim gjithe studiuesit , mbare e prape, me kengen famoze… https://youtu.be/dnsGgRrZRB0


#149

#150

me duket se kjo video eshte e manipuluar… ky duhet te jet nje film turk qe flet per marrjen e Konstandinopojes (Stambollit) nga otomanet dhe ska te beje as me shqipet e as me Skenderbeun. mesa duket nje mendje kreative.:smiley: e ka shkeputur kete sekuence nga filmi dhe e ka shqiperuar sipas qejfit.:slight_smile:


#151

Rrota e fatit, ne kah anti orar lexon Tora, ne kah orar lexon Taro(t).


#152

Te fleme Te qete

Si tha njeri* : “Mos kini frike nga populli. Ai eshte edhe më konservator se ju”

*Napoleoni III


#153

Ne biblioteken apostolike te Vatikanit ruhet nje kodex latin, URB. LAT. 512, ku autori Luigi Machiaveli ka punuar nje steme origjinale te Skenderbeut dhe ka lene disa shenime per shtatlartesine e Skenderbeut dhe dukjen e tij fizike. Viti eshte 1467, pra vizita e fundit e Skenderbeut ne Vatikan.
Ai e pershkruan Skenderbeun keshtu.
Eshte nje burre i shtyre ne moshe me tipare shume fisnike, mjeker te zbardhur te rregulluar me shume gusto, syte i shkelqejne shume, floket e thinjura i ka te prera shkurt, eshte veshur me petke napoletane mendafshi, gjatesia e tij eshte 1.98 cm.
Machiaveli pastaj ka punuar stemen e cila eshte autentike, ne steme shkruhet.
“Castrioti questi vene de
Albania erano valenti homeni et f. il bon
portamento de fece Schanderbecho in
Albania el fo fare del Consegio del 1467,
et deli sui ne sono al presente”.


tjeter,
Senati venedikas te gjithe princave ju dhuronte cohe luksi 16 kute skarlatini, Skenderbeu bente perjashtim nga te gjithe si trupmadh qe ka qene, i dhurohej 18 kute cohe.

“Responsio. Et si capitulum
sit clarum, et aperte loquatur, Jnclinati
tamen ad ea que sibi grati sint, ordinabimus
quod sibi dentur brachia 18
scarlatini secundum consuetudinem
pro duabus vestibus pro Magnificentia
sua prout in capitulo continetur”


#154

Ty te mjafton Enver Hoxha …ai ti permbledh gjithe trimerite ,dashurite ,zgjuarsite…iteee…lol


#155

… deformimet dhe deficiencat psikike prej distancimeve nga kolektivja, c’mitizuesit pastaj i kompensojne me seanca psikanalisti


#156

Ne vija te trasha …
1-Autori i fillon nje kapitull me titullin Hakmarja dhe aty shtjellon qe ai e filloi luften kunder sulltanit sepse ai i vrau babain,vellezerit etj etj …
’‘dashamiresit’’ e ndryshem komentojne… schmitt ka shkruajtur qe Skenderbeu luftoi per hakmarrjen e tij personale jo per kombin…etj etj
Se çfare rendesie ka shkaku pse e filloi luften …Se ka qene nje shkak a shume shkaqe …por dhe ky te kete qene se ku eshte problemi ketu shkak-pasoje… ata qe analizojne me shume ‘‘dashamiresi’’ e dine .

2- Nuk ka luftuar per marrjen e Krujes por e ka marre ate me nje ferman te rreme …dhe ne historine e klases se katert thuhet… çliroi Krujen …
Une nuk e kam lexuar historine e klases se 4 por shkruesit e librave shkollor nqs nuk kane dashur te thellohen ne pershkrimin e ngjarjes per nivelin e ciklit o i kane rene shkurt per mos tu hapur ne hollesira se si e çliroi ,nuk me duket ndonje gje e tmerrshme sa Lubonja per kete fakt thote ti mesojme femijet me rrena …(nuk e di si ja shpjegon femijeve te tije kur korrigjoi regjistrin e notave :wink: )
A e kupton çfare behet me keta te moralshmit qe nuk dun rrena…lol
3-prejardhja serbe e orgjines te se emes se Skenderbeut …e pa vertetuar dhe kjo
4-EMRI IVAN i babait te Skenderbeut (edhe kete e ka marre nga burimet serbe ) se gjon serbisht behet Ivan …
Pjesa tjeter thote eshte shume i madh si Aleksadri i madh …


#157

Ndersa Enverit i mjaftonte… Skenderbeu! :joy:


#158

Po pra e habitshme. qe i del kunder babait shpirteror ti lol


#159

qe dmth nuk kam baba shpirteror lol


#160

More per te pasur bie permbys prej qefit ti, per ate kohe po lere…


#161

Mire po e lol