Çfarë ndryshon kombësia e Vojsava Triballit?


#162

rrofsh per pergjigjen dhe sqarimin
shkaku qe s’i kam lexuar keta duhet te jete era deshtake e argumenteve te tyre qe ne paragrafet a faqet e para.
Plus qe, nderrimi i sistemeve + nderrimi i shekullit e mijevjecarit, sikur e ben me kollaj mohimin e te shkuares dhe nderrimin e veshtrimit, per disa, si me qene nderrim lekure per stinen e re.
all right, all right, everybody is free to believe whatever they want, like spoiled teens


#163

shiko shiko Tan Lamja, paskerka marre argumentin tim qe kam shkruar ne nje koment para ca ditesh te peshku, edhe e ka perdorur ne nje artikull te vetin… vetem se si sum e squt qe eshte ky koktulja, qe te mos diktohet medemek, nuk thote Leonardo da Vinci (qe kam thene une) , por e ke zevendesuar me Dante Aligerin…:joy:

…Nga Artan Lame

“Së pari, të bësh debat nëse Skënderbeu ishte shqiptar apo jo, apo serb, apo kushedi se çfarë tjetër, është si të pyesësh nëse Dante Aligeri ishte italian apo jo. Dantja nuk ishte italian, sepse në kohën e Dantes nuk ekzistonte Italia, por etnia italike; dhe po kështu, në kohën e Skënderbeut nuk ekzistonte Shqipëria, por etnia shqiptare, madje as shqiptare, por arbëre.”

p.s -Tan Lamja e lexon peshkun rregullisht, madje edhe ka komentuar dikur… dhe nuk eshte hera e pare qe pedor te dhena marre nga komentet e peshkut duke i vene ne artikujt e vet si kreativitet i tij, ky lapanjozi.


#164

o Belul i gjashtembedhje ke kopjuar poetin me te madh kontemporan qe ka thene:

Zhvendosja në të shkuarën e koncepteve relativisht modernë të kombësisë të shpie në absurditete të ngjashme me diskutimin nëse Koperniku ishte gjerman apo polak - Czeslaw Milosz, Evropa ime.


#165

Tiku ; Beluli i Modh nuk ka kopjuar kerkend se ka dhene nje shembull / fakt sa te thjeshte aq edhe origjinal, specifik , qe analistat dhe studiuesat kokecepa nuk kane aftesine ta kapin dot se mendojne shume felle mer yahoo…:smiley:

  • po ty ste dalka e keqa me mua dhe fajin per kete e e ka aquamarina, me duket, qe i beri like komentit im…:stuck_out_tongue:
    o aquamarine, hiqe komentin dhe like-un qe bere per komentin tim qe te qetesohet Tiku.:stuck_out_tongue:

#166

e ka bere gjembi pelqimin, jo aqua.


#167


#168

#169

#170

eee, aquamarina u be sebep…:joy::joy:


#171

m’duket se zemra e aquas qeka problemi jot, se un e kisha harru fare ket aksident.

pastaj mu sapo me akuzojne per homo, o njera o tjetra.


#172

perfundimisht cfare i nderuari A. Lame thote eshte se gjithe ky debat ku u kacafyten shqipot, nuk ka kuptim te behet.

( kombesia shwiptare nuk egzistonte ne 1400-en, sepse elitat eshte e pritshme te jene akombetare si perberje gjaku, si dhe afetare, dhe Mucnano s’ka tagrin te na beje konkluzione historike te specifikave te tilla)

Sidoqofte ne njefare menyre A. Lame e ka pranuar gjakperzierjen e Gjergjit me argumentin e elitave, i cili ishte edhe thelbi i te gjithes.


#173

lamja është një muçnanist tjetër në taborrin e jeniçerëve shqiptarë! si nuk paskërka ekzistuar kombësia shqiptare? ka ekzistuar që çke me të sepse ka ekzistuar gjuha shqipe! por lakejtë e integrimit qëllimisht bëjnë sikur nuk nuk kuptojnë ndryshimin midis kombësisë dhe shtetësisë!
barazimi i kombit me shtetin bëhet edhe për arsye të politikës së sotme. kombishqiptar=shteti shqiptar! pra jo çështjes kombëtare shqiptare se shqiptarët e tjerë jashtë shtetit shqiptar=serbë,maqedonas,grekë etj!


#174

Qish do bente kombi yne pa ty .


#177

Armet dhe perkrenarja e Vjenes ishin vetem per ceremoni


#178

Nano ka te drejte, por ketu nuk ka kulture debati.
Skenderbeun shqiptar e ka vulosur historia, arbereshet jane deshmi e gjalle. Nano nuk e mohon asnjehere.
A ishte nena sllave, nuk luan rol. Nano perpiqet te hedhe drite ne konfliktin tone me fqinjet sllave e greke. Nuk kishte konflikt kombesh para ardhjes se perandorise osmane. Konvertimi ne islam pati pasoja per ne ne pjesen me te madhe. Greqia u pavaresua nga shqiptaret qe luftuan kunder vellezerve te tyre tashme te quajtur “turq”. Po ashtu ne Serbi e Maqedonine e sotme shqiptaret ortodokse me vite u asimiluan, pasi ishin ne konflikt me vellezerit e konvertuar. Kjo edhe per shkak te presionit te mevonshem ne shtetet qe u krijuan. Ne Mal te Zi ndodhi dhe fenomeni i boshnjakezimit te shqiptareve muslimane. Identifikimi me pushtuesin osman te nje pjese te kombit çoi ne konflikt me fqinjet si dhe vellezerit e pa konvertuar.


#179

he per he debati nuk ka kulture, dhe s’ka si te kete kur debati eshte perplasje midis dy kulturash, ne kete rast zhvilluar midis kultures se feles se majte dhe kultures se feles se djathte, perkatesisht midis kultures kolaboracioniste otomane dhe kultures anti kolaboracioniste greko-serbe qe kerleshen midis tyre derisa nuk dallohen me prej njera tjetres.

Po te mos kishe kulture, atehere do te shihje qe eshte i njejti debat i spostuar ne kohe, jan te gjith qelbsina te perjeteshme te perlyer me mut debati te perjetshem, dmth jan te perlyer me kulture debati.


#180

cfare tagri ka nje dallkauk si Muc Nano te hapi nje debat te tille historik ? -apo se i eshte mbush mendja e vet qe eshte historian i modh , e kërren cdo 6 muaj nga nje liber historike ?!
ja pra pse nuk mund te hap debat nje derdimen si Muci, pa asnje lloj kulture shkencore ne lemin e historise, kurresesi nuk mund ta marresh seriozisht.

provokimi i ketij derdimenit mund te lidhet vetem me faktin qe i ben reklame apo promovim librit te tij… dhe fatkeqesisht mediat e ndihmojne.

nga ana tjeter , duke pare ne nje kendveshtrim pak me te gjere lidhur me aktualitetin ; pikerisht keto dite kemi nje artikull te Vucic qe u drejtohet serbeve per debat e mirekuptim ne lidhje me shqiptaret dhe problemin e Kosoves qe duhet te zgjidhet sipas tij (edhe ai nenkupton ndarje te Kosoves si zgjidhje). gjithashtu disa akademike e intelektuale serbe kane dale hapur ne mbeshtetje te Vucic ne opinionin serb, atehere mendoj qe dalja e Mucit si kamikaz me librin dhe teorite e tij pikerisht tani, nuk eshte dhe aq e rastit… sepse edhe ky kellira, ne thelb te njejten gje po perpiqet ti “spjegoje” opinionit… medemek “ngjasite” dhe “lidhjet” historike shqiptaro -serbe… me shembull konkret qe edhe heroi yne kombetar na paskesh nene serbe, sipas Mucit gjithmone.
natyrisht, per situaten ketyre do tu duhej me mire qe te gjenin nje intelektual shqiptar nga Kosova te promovonte ide te tilla ne opinion. por puna eshte se per fat te mire ne Kosove nuk gjen dot nje tille, ndersa ne Shqiperi eshte fare kollaj; Shqiperia eshte e mbushur me Mutch-Mutcha !


#181

Ky eshte thelbi i debatit…burimi i konfliktit me fqinjet dhe si te kalohet ky konflikt.
Muçi ka te drejte kur thote se ky vend prodhon idiote ne seri. 90% kane lexuar vetem titujt e idioteve “patriote” e bejne gerr-verr poshte e lart.
Po te kishte thene se e ka pase nonen amerikone ose italione nuk do ishte bere kaq zhurme.


#182

jo mor zotni (apo zonje) se nuk e di cfare jeni… thelbi i debatit eshte qe Muci eshte kerkushi ne fushen e historise apo akademise dhe nuk mund te hape nje debat te tille ! -prandaj edhe peshtjellimi , se nuk mund ta marresh seriozisht kete lapanjoz. ndersa zhurma qe krijoi, thjesht i dedikohet faktit qe Muci eshte ne media dhe mediat, gjithashtu langaraqe , i ofrojne hapesire ketij.

personalisht e kam thene qe ne komentin e pare fare ne kete teme, nuk ka asnje rendesi se nga ishte nena e Skenderbeut ! e doni nga Marsi… e doni serbe ? -po or dakord! por i ati i Skenderbeut dhe Skenderbeu ishin arber e princa te Arbrit dhe si rrjedhim i natyreshem, ishin shqiptar !!

-i thuaj Mucit, qe ky vend mund te prodhoje idiote ne seri, por kjo eshte e keqa e vogel… e keqa me e madhe eshte se ky vend prodhon me shumice pseudointelektuale, analista e gjithologe qe se kane as per gje e as per turp te bejne vepra dhe studime historike e akademike, packa se nuk kane asnje lidhje me historine e akademine. shkurt, ky vend prodhon shume… shume fare MuTchera qe kundermojne ere e ndyre , ja kane marre frymen keq ketij vendi.

p.s i thuaj gjithashtu Much langaraqit , se kur flet per “idiote e patriote” ben edhe shejtan budallane. qellimisht i jep diskurs tjeter diskutimit te shmang vemendjen nga traplleqet qe thote ne libran e tij. Mucin pra e kane kundershtuar , jo “idiote e patriote”, por intelektuale e historiane me shkrime e fakte historike te mireargumentuara !. (se kshu vajti kjo pune o lla ; hedh 1 MuTch nje gure ne lume , e mblidhen 20 te mençur e se gjejne dot !
ku i ka pergjigjet Muci ? -apo si Pjeri ; lexoni librin (VQ) se aty jane pergjigjet.:joy::joy:


#183

Belul, qe ta perzjej i çik pordhen tende maskiliste me pordhen time feministe, nje pyetje keshja:

po sikur ati i Jotit te ishte serb, a do te perbente problem?