Disa lidhje mbi fenomenin Trump

Trump eshte nje individ qe ka perfituar nga politikat neoliberale e ska paguar asnje cent takse per cerek shekulli si dhe zyre pune ka pasur gjykaten e falimentit, mos i futemi divorceve te kontestuara, promovimit te konkurseve te bukurise e stilit te jeteses qe vetem tradicional nuk e ben te duket. Sa per premtimet elektorale ndaj Kines sa ci mbajti Rama premtimet elektorale aq ka per te mbajtur edhe ky. Trump i ka hyp makines Republikane per aresye te thjeshta egoiste e jo ideologjike e aq me pak per ta bo Amerikan Great again. Asnje premtim ska per te mbajt por sdo e provojme dot se nuk zgjidhet, 5 pike posit Clintonit sot.

Kjo puna e pikeve i perngjan ca asaj te Brexit kur te gjitha sondazhet e nxirrnin kampin pro BE fitues dhe morren nje dush te ftohte realiteti diten tjeter…Puna eshte se Clinton nuk ka krijuar ndonje entuzjazem, aj thjesht shifet si alternativa me pak e keqe perballe Trump…Problemi eshte sa do marrin mundimin ti drejtohen kutive te votimit per te…ose sa Sander broos mund ti drejtohen Jill Stein apo Johnson.

Ke fillu me u kompleksu nga sulmet e vrazhda duke te etiketu si njeriu i Rames. Rama eshte bota. Mos u tut! Stay strong! :grinning:

Zakonisht zgjedhjet ne Amerike ndahen me me pak se nje pike dhe diferenca shpjegohet nga fakti qe ndonese Trumpi ngjall shprese e entuziazem tek perkrahesit, nuk kemi te bejme me nje dukuri spirituale por me nje eveniment …Temporal…te perkohshem qe nuk vendoset nga entuziazmi shpirteror por nga numerimi i KOKAVE, dhe Trumpi duket keq. Nuk po i futem fare dukurise qe mungesa e frymezimit te Clintonit barazpeshohet nga urrejtja dhe antipatia qe Trumpi ushqen me talent tek pjese te caktuara te shoqerise. Vetem ndonje Leaks nga Putini apo asange ose ndonje semundje e Clintonit mund te ndryshoje te dhenat qe vijne nga terreni votues.

Po flasim per Dukuri e jo Individe. Kur kishte Burrin President, Hillary ngjalli shume shpresa per reformen ne shendetesi tek Liberalet ne amerike, reforme qe nuk e futi ne sistem as per 8 vjet. Shkojme edhe tek Thaceri per ate pune. Politikanet shesin politika ne fushate dhe shesin politika te tjera ne ekzekutiv.
Peter sa te kete Cilin Rama ska nevoje per mua. Jo po se flasim per pirueta vetem ne politike.

Trumpi eshte shume seksi dhe ka per ta hedh tuc plakaruqen .Pas nje presidenti black,i frenuar nga geni trasheguar i rraces se sklleverve, Amerikes i duhet nje crazy man per ti dhene USA statusin e superfuqise absolute ne nje bote multipolare. Ec aty Trump, mbinjeriu i Nietzsche, bisha leshverdhe po vjen.

po si mer Fiqo del kunder Stephen King qe eshte tifozi # 2 i Bostonit (meqe 1 jam vet)?

Nuk mund ta mbaja dot te qeshuren.

Po qe Trumpi sexi kush i bi te jete Merlin Monroja? :stuck_out_tongue:

Lene shoqen Fiqiret Shehu, se ka KALU jave te keqe. Midis Bajernit te modh, Mister Dumpit dhe New England Hateriots = NJI PIKE TE QELBET !!!

Monrone e ka ai ne krah e ne krevat, cdo dite e cdo nate. Pa folur per Monrone qe do kete ne zyren ovale

po shqiperia pse ska tramp,lë pen,orban, e me e the e te thashë:scream: pse shqiptaro-trampistët kur vjen puna për shqipërine votojne obamisht:-1:

ndeshja e javes se kalume per b. bills ishte si superbowl. Normal, fitun me Pats t’u lujt me qb rezerve te rezerves…

Jo te gjithe perkrahesit e Trumpit jane racista. Por cdo racist ne Amerike, pa perjashtim, do votoje per Trump !!! … FACT !!! BAAAM !

Shqiperia eshte tradicionalisht e Majte ndersa menderisht eshte tradicionale dhe shikon ekzekutivin si Baben ne shtepi, qe i sjelle te mira materiale, buke me qofte si e dhe lumturi, i gje nuse. Me vazhdimin e modernizimit po thyhet kjo tradite e shume tabu, por do vazhdojne konfliktet dhe rebelimet ndaj shtetit. Shqiperia po krijon shtet dhe po mundohet te shpetoje nga varferia ne te njejten etape dhe kjo do jete fatkeqesia e saj. Trapat jane familje te pasura tradicionale preja shume e shume vitesh. Trumpi jon eshte Klement Balili e Miri i Xhikes.

Pushteti i katetert …mediat dhe potralet virtuale ne USA dhe BE…vazhdojne te bombardojne Donald Trump… sic duket nuk kane mesuar akoma nga BREXIT ne Britanine e Madhe …perfundimisht populli amerikan do te votoje…https://www.facebook.com/bbcnews/videos/10153953801522217/

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

poo, burrash, kjo eshte e vertete.

@Donald_theClown qemolo pse ke nderru emer?

1 Like