Diskutim i lirë - nëntor 2017

akoma nuk ke kuptu ku eshte halli i kesaj pune dhe ku eshte halli im; me thuj vetem shkurt, e shko bej punet e tua:

Katrori eshte Hurbi, apo jo?

Po nuk di gjë o njeri unë. Unë jam në shtëpi, po dëgjoj muzikë e po i hedh një sy shtypit e këtë e bëj këtu për forcë zakoni, por edhe se janë të tëra linket në një vend,

Ç’më intereson mua në Hurbi është Katrori apo Katrori Hurbi?

Teksti tekst mbetet qoftë katrori hurb a hurbi katror. Të qenkësh ky hurbi a katrori ndonjë fejsbukur edhe do të të kuptoja, se sevdaja gjë e madhe, por niqet janë në mashkullorë, te rrapi; është nahije ngamprapa kjo; nuk është nahija ime.

ika.

shiko or ti, ti paske hall te ruash te paster kendin e letersise, e nuk te rruhet per gje tjeter, e je duke ma dhi muhabetin rast per rast me xhonglerizma qe di t’i bej un me mir se ty. Kurse un kam hallin te ruaj te paster muhabetin me njerzit, sa per letersine, e cila nuk njeh muhabetin e paster te njerzise, i kam dhi nje mut te madh, shume me te madh se i shok Enver, Stalin, Lenin. Dhe kjo e dhjere, seç ta kam thene here te tjera, eshte shkaku qe ti me perbuz, per te mos thene me teper.
tani mund te ikesh, se ika dhe une.

Shiko, se une jam ekspert ne njohjen e stilit dhe te siguroj qe Katrori nuk eshte Hurbi.

nuk e di nese mend e mbani
kur lisandri - katrore,
squarepusher-it i bzani
:stuck_out_tongue:

meqe qeke ekspert (pa ironi, te besoj), na thuj, a te rezulton se eshte nje person qe imiton Hurbin? Dmth qe un jam gabuar komplet, gje per te cilen mu me rruhet, kurse arsit, zhardines dhe katrorit nuk i rruhet fare.

fraza me xhentelmene me duket me 100% e thene nga hurbi:

Jo, as ka ngjashmeri fare. Hurbi ka nje ironi mistrece. Kurse jashte stilit, ose edhe brenda stilit, meqe “stili eshte njeriu”, Hurbi nuk eshte nga ata qe lexon romane amerikane me robote e budallalleqe te tilla. E as nuk do te te konfirmonte qe nuk ta kishte me te keq, apo qofte edhe te permendte kete punen e xhentelmenit.
Se harrova te shtoj, ta them me siguri absolute qe Hurbi shkruan tek Xhaxhai, kur e lexova para ndonja dy javesh i rashe qe me dy fjalite e para ne te qe ishte ai.

jo prit, se fraza e xhentelmenit eshte standard hurbian, e ka perdor shpesh, kete e mbaj mend mir. Un nga kjo fraze jam nis, plus se pashe me pas temen e hurbit, gje qe perforcoi dyshimin. Atehere rilexova tere komentet dhe dyshimi mu perforcua. Ti ke te drejte per mistrecllikun, por ti mban mend hurbin e fundit ne beteje me te gjithe, ishte nje gjendje acide universale. Edhe un psh, ne fillim fare nuk kam komentuar ne menyre acide sulfurike si sot, por komentoja si djale i mire. Pastaj hudh maço acid e hudh shurruflla urine, u bera edhe un si gjithe te tjeret. (vetem me nje stil tjeter ndryshe, qe pretendon me salto mortale parodike te kunderten e dukjes).

Pra hurbi i dyte, dmth Ardhja e Dyte e Hurbit detyrimisht do jete si djale i mire, si ne zanafille te paraqitjes se tij. Hurbi i pare ishte xhentellmen, qe pastaj perfundoi ne plehnaxhi qe perkthente Bukovskin tu pallu mas ferre aty ku sapo kishte dhjere, per t’ja dhi o çimo, peshkut fluturues dhe i dore ketu qe i quante mondjaliste komuniste enveriste pordhikaliste.

Per punen e leximeve amerikane e ke gabim, nese Hurbi nuk ka lexu Dikun, qe kaperxen literaturen amerikane me robote e budallalleqe te tilla, eshte koqe, sepse Diku romanet me te mire i ka pas pa robote, i ka pas si romane franceze.

Do mundohem ta gjej te Xhaxhi dhe ta shohesh qe ka mbetur i njejti mistrec. Nuk thashe perdorte a nuk perdorte xhentelmen, thashe nuk do ta permendte ketu.

vetem te @BeluliXVI kam besim qe do t’i jape nje pergjigje shteruese dilemes tuej. ai i nuhat me t’paren niqet e reja me histori te vjetra.
hipotezen time nuk e moret ne konsiderate. mire,si te doni.

nuk me ke kuptu, nuk eshte fjala per perdorimin e fjales xhentelmen, eshte fjala per xhestin kalorsiak shoqeruar me fjalen xhentelmen. Pastaj eshte nje teresi e tere resh avullore qe rri siper komenteve si nje parandjenje qe eshte hurbi djale i mire, e qe mistrecllikun e ka akoma, po ku e ka nuk e di. Por sidoqofte e ka ku e ka … lene fare se po bohem un mistrec.

Pse komenton tek Vehbiu? nuk e dija. Jam kurioz ta di.

jo Pjeter nuk ma ha menja qe square te beje nje gje te tille dopjo! un nuk du ta besoj edhe sikur e vertete!

idrizi,psh,me c’na paten thane “dosjet”,mbante dy niqe, ate "Loloto-on, e perdorte vetem ne debate letrare,kurse si “Idriz” u shtronte ne kuvend me popullin. :slight_smile:

E pra, po them qe nuk ishte “xhentelmen”, megjithese dinte te terhiqej. Qe komenton, ta kesh te sigurt 100 %. Ajo tema ku e lexova une ishte gjithashtu per perkthimet e edhe aty ankohej per shtepite botuese shqiptare e me the e te thashe dhe se c’betonte me dike me nofke gruaje, por nuk po e gjej dot tani. Dhe nuk e mbaj mend me cfare nofke ishte.

Per punen e Lizandrit ia ke fut katunit, per kete te Square nuk di cte them, nuk e kam lexuar shume, por sigurisht ka shume me teper mundesi sesa Lizandri.

permes lizandrit hodha dyshimin mos eshte square, po nuk aludova se mund te jete lizandri.

E kapa ti,po as qe behet fjale te jete Lizandri. E para Lizandri nuk do perdorte nofke, e dyta, Square ka tip stil zyrtar, detyruar deri diku edhe nga fakti qe ka qene admin, kurse Lizandri eshte me popullor e nuk ia perton ketyre qorr e korrento, afrimiteteve te tilla, plus te folmen tip dialektore.

un e kuptova qe e kishe per square, por nisur vetem nga komentimet nuk besoj kurre qe square si karakter eshte dopjo, veçse nese ka nje funksjon ne Peshk qe eshte i detyruar ta mbaje gjalle, gje e falur ne kete situate. Per me teper nuk me duket stili i tij. Nuk flet gjate square, vetem ne raste te ralla, dhe kurre nje pas nje komentet e gjate.

Kurse per idrizin, nuk kam asnje problem ta besoj, jo me dy niqe, por edhe me 100.000 niqe mund te kishte, vetem te llapej kunder Berishes. Dmth se kishte ai problem. E kjo nuk do te thote qe te tjere te mos ta kene problem dopjon, gje qe vertet eshte problem, si gje shum e nyte.

Ama mos harro qe te dosjet te akuzojne edhe ty si “dopjoist”.

une e perfshiva square,vetem duke u nis nga menyra si drejtohej lizandri,jo se pata ndonje bindje duke u nis nga ndonje analize komentesh. kurse per “loloto”,nese eshte e vertete ca thonin “dosjet’,ai e perdorte vetem ne temat ku flitej rreth letersise dhe me nje stil krejt tjeter ma ate te 'Idriz”.