Diskutim i lirë - nëntor 2017

Kur jane lloj-lloj gjysma te keqes, por kur te gjithe i bien me nji vrime si i bohet :joy:
… Fillimi i '90-tes. Ne konsullaten e USA ne Viene. Na merrte ne interviste konsulli nje tufe shqipesh qe kishim kerku azil per Amerike. Nga mesi futem une dhe filloj perrallat. Konsulli shifte me ca letra dhe shkrunte dicka pa e ngrit koken. Here pas here i drejtohej perkthyses ( goca e Ali Bej Kelcyres) dhe ajo me pyeste mu dhe ia perkthente back atij. Une : Jo kemi qene te persekutuar, jo xhaja i arratis, nuk na qiten shkollen, isha protagonist ke levizja studentave , e kam luftu rregjimin e bla, bla … Nderhyn vellai pa e ngrit koken gjithnji : OK, OK …I hudhi kavon e celikut ne koke bustit te Enver Hoxhes …

1 Like

:smile: Kete te kavos ja tha nje cun gjykateses ne nje ceshtje. Behet fjale viti 2001. Ky ishte 21 vjec. Gjykatesja e pyet “Po mire ti tani je 21, kur u hodh ai monumenti ti ishe 9-10 vjec. Me gjithe mend e ke qe do te te besoj une qe ishe ti qe e hodhe kavon?” :joy:

Nje tjeter i tha qe kishte lokal dhe ngaqe ishte kunder qeverise, disident si Pjeri domethene, ja prishen. “Kush ta prishi?” I thote gjykatesi. Ata te qeverise, Fatos Nano. Erdhen me cekica, buldozera ma rrezuan. Te njejten gje tha dhe plaka e vet. U nxeh gjykatesi, hoqi syzet dhe ju drejtohet te dyve “Aaa mos ja qr, e shikoj qe jeni rob te mire dhe isha gati te merrja vendim ne favorin tuaj, por nese ti vertet kerkon qe une te besoj se kryeministri i vendit erdhi ne lokalin tend me cekic ne dore dhe po thyente pllaka e xhama, kjo eshte cik si e trashe per t’u besuar.” Ate lokalin e njoha se ishte ne QS, e kishte prish Rama se ishte pa leje :smile:

Ne ato vite ka pas qene nje grup shqiposh ketu qe benin keto aplikimet per azil, rripnin fukarenjte, ju merrnin leke e ju plotesonin dosjen me historikun e jetes, ndonje artikull gazete etj si keto. Ish sigurimsa, Hamdi Dega me shoke. Edhe prokuroret e dinin qe shumica e dokumentave te shqiptareve ishin fallco.

Nderkohe sigurimsat dhe ish antaret e partise genjenin si derri ne aplikim. :frowning:

Po pra, i plotesonin dosjen me histori koti e dokumenta fallco. Nje cun e njihja nga QS po s’me mbante mend. E kishte rrahur nje polic kur ishim ne fakultet se i ngacmonte dashnoren. Keta ja qendisen ceshtjen sikur e kishte rrahur se kishte marre pjese ne nje demonstrate. E nxorren dhe anetar te PD. Tjetrin e bene gay. Perndiqem ne Shqiperi se jam gay tha burri i botes, dua azil ketu ne parajsen e gayve. Nuk behet robi gay per nje pasaporte.

E kisha fjalen per aplikimet e veta. Antaret e PPSH nuk duhet te lejohen te behen qytetare por genjyen te gjithe.

A person may be ineligible for a green card (i.e., inadmissible) due to membership in “the Communist or any other totalitarian party.” INA § 212(a)(3)(D)(i). See INA § 101(a)(37) (defining “totalitarian party”).

Te benin te te tjereve ata e mos te benin te vetat? Sikur s’shkon.

Kthupo kto histori qe po trego ti jane te njerezve qe kam ndihmu une dhe me siguri ne njifemi. Nuk kan qen vetem Sigruimsat tip Hamdi Dega qe bonin letrat por edhe injorante te thjeshta femna qe nxirrnin seksere mblidhnin viktima dhe kur u vinte dita me dal ne gjykate aq shume peshq kishin mbledh sa nuk arrinin ti perfaqesonin e mungonin ne Hearing.
Sigurimsat e PPSH ne fillim kur erdhen u zhduken dhe bone buje se ishin me Lek e me biznese tip restorant. U zhduken se Korcaret kushurinj i spiunonin ne emigracion qe kishin qene anetare Partie dhe humbnin letrat. Kushurinjte Korcare spiunonin njoni tjetrin se kush kish qene komunist si ne 1950 kur ne kohe te hrushovit spiunonin njoni tjetrin per revizionista apo imoral per pune CICE.
Me vone erdhen Policat e Salih Qenefit, me shume leke fale partise demokratike te ngjizur ne zyrat e Xhelilit e Pirro Kondit dhe pjelle ne shtepine e prokurorit te Enver Hoxhes, Josif Pashko…hapen biznese me polica ne uesej…droge nga florida ne canada si edhe biznese ndertimi.

1 Like

te pjerdh mu ne pyetje ! :smiley:

1 Like

Është ftohtë. Unë për vete them poshtë batanijes. :stuck_out_tongue:

Nuk mërzitem aq shpejt, jo. Kur po shkrun Elhaid Cufi, ehuha, e meritojmë të gjithë një vend aty në panair. (Diku pranë Kuranëve dhe shkrimit të shenjtë të shën Palit, ndoshta dhe ngjitur me Kurbanet e librat e tjerë të Pusçiut me Sahat.)

1 Like

Ouu…po kur u be ftohte atje …para nje jave ishte 24 grade .

Final Destination :hushed:

Ja dhe nje Shqipe prej Malit te Zi e perzene pas 30 vjetesh me urdher ndalimi hyrje per 10 vjet…

Pse nuk shkruan nje liber per historikun e emigracionit te ri ne SHBA?

Nuk ka historik te ri apo te vjeter, Emigracioni Shqiptar ka filluar nga 1890 e vazhdon dhe sot, me ndryshimin e vetem qe ne keta te emigracionit relativisht te ri 27 vjecar i njofim personalisht dhe i perjetojme ndryshe relativisht. Nderkohe kto historite jane te dhimshme e nuk kam ndonje kenaqesi per ti hulumtuar vec shtyrjes se kohes ne kafene.
Ti si me je gdhire sot …si per te SHTRUNE?

Me njohurite e mia te pakta kujtoja se megjithe formen lineare, perseri nje proces (emigrimi ne kete rast) historik ndahet ne faza. Vala e emigrimit te shqiptareve te Shqiperise pas 1990 eshte e ndryshme nga ajo para ketij viti. Prandaj te thashe emigracioni i ri, pjese e se ciles je dhe ti besoj, une po se po.

dozoti sna kthejn korrentin thuj

1 Like

:joy: duhet nji kavanoz me xhalp nga ay i marllonit qi te shkrijne.

Lajm i keq nga atdheHu. Kane ndalu nji peshk ne durrs per vjedhje ujti! Pres konfirmim zyrtar nga çasti ne çast. Me te kaluar lajmi nga une kam per ta ngjit ktu.

E lexove ne mediat atje? Te lutem na lajmero pas 1-2-3-4-5-6 oresh, kur te te vije lajmi. Mos e fik kompjuterin para se te na lajmerosh!