Diskutim i Lirë - Prill 2018

tash thene sinqerishte , ne zhargonin e rrethin tim ne Ex Yu te rritur ,fjala ,i poshter kishte synonim admirues , sa i guximshem , sa i paftyre karshi normave , cool er i kohes .
por nga ajo e gjembit drejtuar nje blogu virtual ku luftohet kush me i zoti te tregohet nuk ka sens sqarimi e as sarkaizmi .
p.s.
bani , shum here jam deklaru … kam nje kolltuk te rehatshem ketej nga logja sa qe vetem pres te fus rruza ne penje …me vjen keq , vetem pe kete qasem ketu , argetim vlersim .

Jam shume dakord. Hajde thuaja va va voomit kete qe eshte i stakuar me endrra komunistesh qe kane shpetuar Shqiperine.

Jane te frustruar :stuck_out_tongue_winking_eye:

"…e kisha me sarkazem"
Hahahaha
Define sarcasm .

U ktheva dy minuta per te pare mos me kishe kthyer vertet nje pergjigje pyetjes qe te bera, po ncuq. Me lajmero kur te dalesh nga puna. Tung. :slight_smile:

“…urrejtja patologjike e femrave per white men.”

Ndasite dhe grindjet midis sekseve nuk i bejne mire shoqerise. Jane femijet qe i vuajne. Po ti vete ku e shikon ekzistencen tende? Je white?

1 Like

Inge ka shume meshkuj qe kane issue psikologjike me zezaket, per arsye konstitucionale korporale. Dhe iu shkon mendja ters sa here nje femer permend pa te keq fjalen zezak…s’po them per Katrorin, por ka meshkuj qe behen xhind, zezak eshte fjale e ndaluar.

1 Like

meqe Katrori is replying… e them un para tij se çfar do te thote:

Katrori po qendis roman…Katror s’e kisha me ty mor vlla po meqe na kujtove ca tipa qe hidhen perpjete kur degjojne zezak :stuck_out_tongue_closed_eyes: qetsohu, ekziston edhe zilia patologjike e meshkujve per black man pervec se ‘urrejtja patologjike e femrave per white man’

Inge me thene te drejten une nuk lejoj njeri te me quaje white ne sy, se ia kthej surratit me sarkazem sic thote Gjembi. Une jam europian, ose nese do te hysh ne paletin amerikan te ngjyrave jam Amerikan i bardhe. Dhjete vjet me pare ketu ne amerike te benin gjyq publik po te thoje te ziut “black”, se duhej ti thoje afrikano-amerikano-verior, kurse tani po ato fytyra e ca te tjera si keto tonat, te thone qe ti je white man. Nga ana tjeter kjo tabu-ja qe thote Aquamarine nuk di te jete ndonje tabu kaq e madhe mes meshkujve te bardhe, sesa mbase nje menyre ne trurin e ndonje budallacke per t’u “hakmarre” ndaj partnereve te tyre. Dmth mua, persakohe nuk shkon me mua, perse duhet te shqetesohem me ke shkon. E per me teper perse mund te me shqetesoje se sa te madh e ka ai me te cilin shkon duke e presupozuar se e ka me te madh. Dhe a do te me bente te ndjehesha me mire fakti qe ish e dashura ime shkon me nje kinez? Thjesht, ajo qe ben ti, tregon kush je ti dhe cfare kerkon, po jo se kush jam apo cfare kerkoj une. :slight_smile: Dhe kjo gjithashtu nuk ma heq mua mundesine qe te shkoj me te zeza (mmmm…), te bardha apo aziatike qe jane si shpirt. Se u sterhollua shume ky muhabet dhe po kalojme ne emra te pervetshem, po une i kam provuar pak a shume te gjithe rracat ketu, por seksi dhe testimi eshte nje gje, kurse krijimi i familjes eshte tjeter gje, se ketu hyjne te tjere parametra ne loje. Mua im ate ma beri shume te qarte qe kur ish teenager psh, qe se me ke beja seks, te zeze a te bardhe, ishte puna ime, po se ke grua fusja ne shtepi ishte edhe puna e tij dhe e sime meje. Dhe domosdo qe kishte te drejte.

Katror, meqe je njeri i lire i djathte fridom, e je pallu me ndonje te zezak? hahahaha

dhe çfar ka thene yt ate per pallimin me zezak, sigurisht jasht shtepise. hahahahaha

Katror hahahahaha zezak te zi ha

po grus tate çer i ka thene baba vet qe para se te martohet te pallohet me zezak, hahahaha masanej t’futet tek shtepia e Katrorit hahahaha te djathte hahahaha te bardhe hahahaha

Katror gjithe bota Aty e ka mendjen (unless one is mbifelor), por perderisa e paske kete mendesi, vec seksi me zezake e qineze, e vec nusja per shpi, atehere mos u habit nese dikush do supozonte qe paske nje issue me meshkujt zezake, ndoshta te vjen e pandergjegjshme ne reagime.

Ne fakt kjo ideja qe “e gjithe bota e ka mendjen aty” eshte shume freudian old school dhe femerore, se Jungu p.sh e shpjegon shume qarte p.sh qe power eshte instikti kryesor qe siguron mbijetesen, ndersa seksi eshte reward qe siguron vazhdimesine. Dhe ketu ku punoj une te gjithe njerezit jane te fokusuar 24 ore ne karriere (bile edhe grate) kurse seksin e shohin si dicka si reward ne kohen e lire, qe bile edhe nuk e kane.
Sa per ate qe arrite te njohesh boten time te brendshme nga ana tjeter e internetit: urime! :slight_smile:

Me cfare kam degjuar e nuhatur pak ne rrethe shqiptare, te kesh qene me zezak apo te terheqesh nga zezaket do te thote qe te jesh shume aktive ne shtrat.

Mjere Zezaket qe u qellon ta kene te vogel thuaj… perballe pritshmerise se botes te gjejne vrime miu te futen.

1 Like

Po edhe ti urime qe s’le gje pa supozuar per traumat e Gjembit me meshkujt e bardhe. Une thjesht te demonstrova qe njeriu e ka shume te lehte te supozoje. :slightly_smiling_face:

1 Like

Prape u nxitove. Une Gjembit i thashe se qe njeriu te kete te tille urrejtje per meshkujt e rraces se vet, duhet qe zakonisht te kete kaluar ne keto lloj traumash te renda. Po nderkohe nuk e limitova vetem ketu, bile iu luta qe te ma shpjegoje pse-ne se vertet dua ta kuptoj. Se edhe sikur te marrim variantin qe Gjembit i pelqehen te pallohet me zezak se ato e kane te madh, une nuk e shoh se pse kjo duhet te te beje te urresh dhe te mohosh cdo gje qe te identifikon ty me te ndryshmen, nderkohe qe thjesht mund ta shtosh edhe te ndryshmen ne maje te asaj qe je dhe te vazhdosh rrugen. Ti vertet mendon se ndonje mashkull i bardhe do vrase vehten se Gjembi zhkon me te zinj!!!

Mendoj qe eshte thjesht ceshtje fati (dmth rastesie jo fati te Bardhe apo te Zi lol) be vaki jane aktive, ben vaki jane pasive kush po e merr vesh, all I know eshte qe nuk jane pak :joy:

1 Like

Hahahaha. Kurse te bardhet qe e kane te madh duhen pushkatuar per devijacione gjenetike. Gje qe na sjell tek pyetja: sa i madh eshte I Modhi.?

1 Like

jo sa i modh eshte zezaku qe ja ka fut grus tate me lejen e babes para se te martohet me ty. hahahahaha

Po kur bojne si moderne mer kto mer amon… flasin jo per madhesi e clirim… gjasme …qi per ate pune jon te ngelme nklase ne cdo Baze a lende.