Diskutim i lirë - shtator 2017

Pikerisht se nuk je ti qe po i mbledh plehrat , prandaj e ke me te theksuar protagonizmin , domosdoshmerisht kerkon te marresh aprovim nga shoqeria me komentin tend , ne kurriz te veprave te tjetrit, gjithashtu dhe kur flet ne emer te te gjitheve e ben falenderime , protagonizem quhet. Keq qe s’eshte profesor Ilia verdalle , te te jepte ca leksione

Ende cuditem, si gje e trashe qe jam, ku dolen keta pronare ne Llaman e Drimadhe, etj. ku historikisht s’ka patur pronare, kane qene toka djerre.

Sipas logjikes tende edhe Blendi Fevziu nuk duhet ti kishte marre pronat e Esat Pashe Toptanit se kane kaluar dekada e ne mos shekuj :stuck_out_tongue: Ky i ka blere , i mbetet prokurorise te hetoje ne cfare forme i ka perfituar ato prona , nese kane qene pa pronare , po gjithesesi formula eshte e thjeshte sic eshte bere 20 vite , falsifikim , tjetersim , uzurpim , e shitje ne treg.

Toke e Xanun Incorporated !

Gjembo keta jane ata modelet e bixnesmenit qe krenohej shabani. Mafiozet!

1 Like

S’e kuptova lidhjen e fjalise se pare. Per te tjerat dakort, ate qe po them dhe une.

Ti je thjesht xheloz. Pastaj, nuk besoj se ti je ai qe duhet te flase per kete gje se me siguri 3/4 e njerezve qe ke qene ne darke dje kane qene biznesmene te ketij lloji. Pa harruar dhe Ate tek tavolina tjeter… .

1 Like

Fjalia e pare ishte meqe permende historikun e pronave , dhe sipas asaj logjike dhe Blend Fevziu s’do i kish perfituar dot pronat e Esat Pashes se kane kaluar shume vite , dhe tjetra qe keta ta bejne historine si te duan , ose e kane bere se tani eshte shtrenguar pak , kush e hengri e hengri , kush vodhi vodhi , ato pasuri e prona qarkullojne ne Shqiperi

Edhe njehere, ku e sheh ti ate logjike timen?! Une s’thashe gje qe pse kane kaluar shume vite s’duhet t’i marrin. Thashe qe ato toka atje kane qene djerre, pa pronare.

Ndoshta s’e di qe Toptant, perfshi Esat Pashen, kane qene latifondiste te medhenj.

Gjembo te siguroj se te gjithe personat qe me rrethojne jane te ndershem dhe te drejte. Edhe ata te te tavolines tjeter.
Nuk me rri mire miqesia me hajdute!

Une dhe Pjeri kemi dyshimet tona.

Nje pjese e replikes tende verteton ate qe kam thene mesiper. Nuk behem me njerez te dyshimte😉

U zgjat shume gjembi , ideja eshte qe ai i ka blere , tani se kujt e ne cfare forme i ka blere te thashe qe i mbetet prokurorise , mund te kene pasur pronare origjinale , mund te jene falsifikuar , mund te jene zaptuar e rishitur , kaq. E di cfare ka qene Toptani , tradhtar i Shqypnise , e serish me impresionon rikthimi i pasurise ne duart e nje fare nipi , cudi sa i kane ruajtur dokumentat , se dhe gjyshi im ka pas prona qe ia mori komunizmi por pas 90es ne hipoteke vetem copa letrash te djegura e te grisura gjeje ne arkiva. :face_with_monocle:

Nuk e zgjata une, ishe ti qe fute si pyke Esat Pashen e Fevziun.

Rastin e Fevziut ta solla qe te mos te duket edhe aq habi , qe toka “djerre” te dalin prona te njerit e tjetrit.

Mos u merzit Tironco, se pas Intervistes se shekullit, do vij Intervista e Mijvjeçarit, ti vetem boj gati pyetjet.

Ti Pjer meriton te intervistohesh ose nga Arjan Cani ose nga Cim Peka , veji gishtin e do ta mundesoj une hapesiren televizive

2 Likes

Zbulohet foto nga nata e promovimit se VQ,autori i njohur ne prezencen e udheheqjes dhe pecogrossove rastesore :joy:
pjeri1

ok , por ju thuaj te mos jene te papregatitur, se jam aty ne tetor-nendor.

Neser te vish ti ata gati jane , te pakten tek Cani,do kerkoj te te vejne koke me koke me Piktorin, Vampirin, Ujkun e Cerrikut , Lek Plepin e Ard Daullxhiun.

Urbano, tani do te te ofendoj, po kaq koqe qenke sa te besosh nje fotomontazh nga nje sajt qe eshte hapur ne emrin tim, dhe qe nuk e di se kush e ka hapur dhe pse e ka hapur.
Po ku kam mbajtur noi her kostum une, veç diten qe u martova.