Diskutim i lirë - shtator 2017

Eshte po aq e vertete sa ky leterkembim: http://www.gazetadita.al/leterkembim-mes-sulltan-mehmetit-dhe-gjergj-kastriotit/

Origjinali ku eshte? E tha mire UT: duhen rremuar arkivat e Vatikanit. Ndonese fjalet qe solle duken te bukura dhe te sakta ne kete kohe dhe me pas, une personalisht anoj me teper ne anen qe jane krijuar me pas nga autore romantike europjane. Ndonese Skenderbeu eshte hero qe duhet te na beje te gjitheve krenare, figura e ti u “rizbulua” nga europjanet e krishtere per ta perdorur si shembull te krishtereve qe ngrihen kundra myslimaneve (otomaneve).

Une lexoj edhe shembullin se si te perzesh Prifterinjte qe nderhyjne ne punet e Shtetit e nuk merren thjesht me rrefimin si edhe rezistence ndaj Papatit, paqetore por edhe me Shpate ne raste ekstreme. Me shume si Kalores i Krishtit ai ka shembelltyren e Kalorsit shtet formues per te mbijetuar.

SKANDAL/ Pronari i gazetës “Telegraf”, Agim Çiraku, gjoba ministrive për tendera

Si një person që ndjek prej kohësh median shqiptare, me ka bërë përshtypje Gazeta “Telegraf”, e cila kur degjoj gazetat në emisionet e mëngjesit në televizione, publikon shumë skandale. Por duke i shfletuar me vëmendje kanë zero përmbajtje. U interesova pak më shumë dhe pyeta për pronarin e kësaj medie, i cili është Agim Çiraku, një ndërtues pallatesh që prej kohësh është i zhytur në krizë financiare. Dhe rrugëdalja e vetme nga kjo krizë është kthimi e gazetës së tij në një pisqollë, duke vendosur gjoba ndaj kujdo që i del para, dhe që kujton se mund ti zhvasë diçka. Një titull i fundit që Agim Çiraku hapte gazetën ishte lajmi se duhet të arrestohen dy krerët e sindikatave të pavarura, Kol Nikolla dhe Gëzim Kalaja. Një dramë e vërtetë, pasi sindikatat janë institucione që duhen respektuar dhe jo sulmuar në këtë farë feje.
Por problem me Agim Çirakun dhe Ëngjellin e tij, me mbiemrin e një heroi, nuk qëndron se e ngre çëshjen për aspekte parimore, por ka vendosur gjoba ndaj sindikatave, pse jo duke kërkuar ndonjë ambient, që sindikata i ka me shumicë. Por s’dua të fokusohem vetëm te ky skandal i zbuluar nga ndërtuesi i pallateve që vendos gjoba, më herët kritikoi edhe Ministrinë e Jashtëme dhe Ministrinë Ditmir Bushati, sepse kishte emëruar një diplomate një person që nuk i pëlqente Çirakut. Sulmeve nuk i ka shpëtuar as Ministria e Bujqësisë dhe konkretisht Agjensia e Zhvillimit Bujqësor e Rural, arsyeja? Shumë e thjeshtë pronari i Telegraf ka kërkuar ndonjë tender me mënyrat e tij, duke përdorur pisqollën mediatike dhe jo ligjin.
Një denoncim i fundit i kësaj gazete ishte marrë nga facebooku, ku akuzonte Ministrinë e Zhvillimit Urban, se ka shpallur fituesin para kohe, për qëndrën historike të Gjirokastrës. Prova zero, por ka mjaftuar një status në facebook i urbanistit Besnik Aliaj. Do thoni ishte shkrim parimor, Jo, Çiraku duhet të ketë kërkuar tendera, se ka marrë dhe direkt, gati në sulm. Sulmeve nuk i ka shpëtuar as Ministria e Transportit dhe Drejtoria e Rrugëve, edhe këtu zero prova. Por besoj si dhe më lartë pronari i gazetës ka kërkuar ndonjë tender, duke bërë presionet e zakonshme, dhe se ka fituar. Situatë e njëjtë me Ministrinë e Mbrojtjes, sulme dhe zbulim skandalesh, zero prova, gjoba dhe vetëm gjoba.
Por më tej ky pamflet sulmet i ka vazhduar me argumenta dhe prova ndaj Ministrisë së Arsimit e Drejtorive Rajonale, Ministrisë së Energjitikes dhe OSHEE, ku edhe këtu nga informacionet që thonë gazetarët kërkoi tender nuk e mori, dhe mbushi faqet e para me gjoja skandale. Pa harruar Ministrinë e Shëndetësisë dhe QSUT, prova zero akuza pafund. Pra shikoni më vëmendje kjo gazetë sulmon ato Ministri dhe Drejtori nga ku mund të vilen para, s’ka asnjë denoncim për institucione të tjera. Objektivi është i qartë, presion ose tendera.
Nuk duhet të ndalem shumë, besoj se tregu dhe lexuesi është aq i zoti sa të zgjedhë më të mirën, dhe kjo gazetë me një tirazh 100 kopje të shitura në ditë dhe me gabime ortografike skandaloze, është aty ku e meriton. Jam i sigurt se gazetarët që punojnë atje nuk janë dakort, dhe kam respekt, por problem është Çiraku. Por unë dua ta mbyll me një sugjerim për parlamentin, tani që u dekriminalizua parlamenti: PSE TË MOS DEKRIMINALIZOJMË MEDIAT?! Duhet që shoqëria civile, të jetë më e ndërgjegjshme për investigimin dhe çuarjen deri në fund të këtyre pretendimeve, që të investigohen deri në fund për të zbuluar të vërtetën dhe mos t’ja lënë në dorë mediave dhe pronarëve të papërgjegjshëm. Sadik Musa Çiraku.

ç’behet nipi i xhule çirakut zevendesminister i brençem qe ka vrare e prere shume familje , ven gjoba tani …te gjithe ish spijunet me gazeta e bisnese …hajde demokraci hajde na kenaqe …i vure ne vend drejtesine…

Brravo Franca :smile:

Bravo Luksemburgu , 3 milione euro kondra 400 milione euro.

Mire do ishte por kam degjuar qe kushton 10 deri ne 20.000 euro per te gjithe studiuesit , teologet qe shkojne nga jashte domethene qe s’jane te Vatikanit , per te kerkuar ne arkiva nje dokument ose doreshkrim te vetem , ne seksionet publike se ka dhe seksione ekskluzive por qe jane totalisht te rezervuara per njerezit e jashtem,nuk ke shanse te hysh.

70 kiloton hashure kishte bor Kimi

Ka ngel njeri qe s’ka marre vesh detajet e dasmave te Bes Kallakut?

1 Like

kimi kimi por irma ben kerdine
poplli

Support fb

Sa jane shanset qe t’ma mbylli Sheqerbergu facebookun :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Interesante si funksionojne mekanizmat e propagandes dhe sa investime hidhen drejt PR e marketingut SEO, miliona dollare vetem qe figura e Obames te qendroje ende ne skenen politike amerikane/globale.
Une se kam pas bere like , dhe sot cuditerisht nga hici fb ma plasi para syve statusin e Obames, pashe mos ishte ndonje sponsored status , doli qe e ndiqja edhe pse une si kam bere follow/like faqes se tij :face_with_raised_eyebrow::face_vomiting:

Screenshot

Eh c’na gjeti. Sa mbarojne skandalet e njerit, fillojne te tjetrit. Do t’ja hedhin fajin Tom Brejdit edhe per kete.

Tani e kane radhen Bruins dhe Celtics.

kish marrë në intervistë ali-ovskin,pas ndeshjes një baxho shqiptare dhe kishte filluar ti fliste anglisht.
pse më flet anglisht- i tha,unë flas shumë mirë shqip!
të njëjtën gjë bëri edhe imami (i saliut,jo ai i skënderbeut) dikur me ministrin e mbrojtjes se sllavodonisë që ishte shqiptar. filloi anglisht ky adis-abebasi ynë. nuk lejohet shqipja? -iu kthye shqiptari i mk-së.
duan edhe evropë pastaj, po kush e qas jevgun!

nuk ka pas faj gazeta. aliovski nuk eshte shqiptar (edhe pse di shqip). Aliovski eshte torbesh, ose sic i thone ne kosove goran, ose sic i themi ne bicim gollobordasi.

edhe sikur të jetë kështu si thua ti(po shqipen kush ja mësoi???), e dinte kjo shurra që ishte gollo dhe prandaj e pyeste anglisht??atherë pse reagoi aliu dhe i tha folmë shqip!! nuk e di pse i del përkrahë kur ja muuuu arsyeja e vertetë,

Kjo e pyeti anglisht sepse ai kishte bluzen e Maqedonise dhe nje emer qe nuk tingellon shqiptar. Kurse ti ke probleme mendore qe ofendon k’shtu pa lidhje ne internet.