Diskutim i lirë - shtator 2017

E kuptoj qe po i bie nga kina dhe te ka mbetur peng i pashfryre dyshimi se une jam x person. Cuditem qe dikush si ti qe ke aftesi te gjesh deri tani te gjithe vendbanimet tona ne saj te adrese se IP s’paske gjetur ende qe ai antar eshte ne Shqiperi.

M’thuj ti nje fjale me t’pershtatshme se oferta lol. Jo, une tani po e njof ca debili qenka me thene te drejten, qekam merzit kot atehere…t’pakten t’me kishte lene nje shije pishmanlleku te thoja mos ca kam humb…po kshu kalibri… humbje kohe me nje idiot, tani po e njoh vertet.

Nuk kam asnje dyshim qe je ti, thjeshte po ndaja shqetesimin tim ne a gjeti zgjidhje x personi me Tironcin i cili merret aktivisht me investime ne burse.
Se di pse te eshte fiksuar qe une merrem me IP e miletit ne peshk , ta kam sqaruar edhe ne inbox kete ceshtje , pastaj si e interpreton ti eshte muhabet tjeter :roll_eyes:

Nuk e kisha me perdorimin prej teje te ofertes, po me fjalen ne vetvete, megjithese po me the se cfare quan oferta, do mundohem te gjej ndonje fjale me te pershtatshme :slight_smile: Ti thuash idiot ex-it, duket jo thjesht si “cheap revenge”, po edhe me keq, si autogol, se nuk te nxjerr ne drite te mire ty, qe ke zgjedhur nje idiot per te dashur, e me te cilin, po te mos kishte vendosur ai “to break up i pari”, mbase do kishe vazhduar te ishe e do te ishte “the apple of your eye”. Ose shkurt, ti nuk je me idiotin, se idioti vendosi te mos jete me ty.

S’do ta kisha njohur ndryshe, se shtirej perfekt…po i them idiot se ma ka shpif, me verte e kam tani po e njoh. S’ka fjale tjeter. Ndahet i pari dhe pas pak kohe i lind papritur deshira per ex-in, ca i thu ti ksaj. Nga nje ane eshte feju, nga ana tjeter me erdhi ne shpi, e kam perzene me ceremoni. Nuk do ta kisha njohur ndryshe.

Kam shume dite qe s’me ze gjumi ngaqe me ke cjerre masken qe une paskam identitet tjeter ketu. Se pse duhet te pyes une, qe jetoj ne Amerike, qe si mund te investohet nga Shqiperia vec dikush si ti dhe shkeraba mund t’i shkoje ne mend. Sigurisht ngaqe s’ka ketu ne Amerike brokerages dhe shpresat i kemi nga Shqiperia. lol pz ncncnc

Edhe fakti qe nuk e paske dalluar shtirjen te fajeson ty te pakten per naivitet. Po zemerimi qe tregon tani duket me shume si inat qe zgjodhi ate tjetren. Sa per deshiren per ex-in, lexo pak me siper Tironsin. Une si duket bej perjashtim nga kjo, me duket vetja, dhe nuk eshte hera e pare, si alien. E di pse? Se ashtu ishte puna qe une dhe ex-i shiheshim edhe pasi u ndame, qellonte ndonjehere edhe qe flinim bashke (ne dhoma te ndara), madje edhe qe ta shihja cullak. Asnje reagim, asnje deshire. Kur u tregoja te tjereve, meshkuj a femra, nuk e besonin. Me kujtohet njera qe nuk e besonte kurrsesi. “Te fle une me te dashurin ne te njejten shtepi, me nxizet zjarri dhe nuk ka zjarrfikes te mos e shuaj”. Kujtonte se e genjeja, meqe edhe flirtoja nga pak me te. Shprehja ime standarde: “Aq sa me (pardon my French) ngrihet nga nje trung, me ngrihet prej saj”. E meqe jemi te ex-i e te idioti, pasi u ndame, nga xhelozia e urrejtja e percmimi mbase, nuk i lexoja mire ndjenjat e saj, me thoshte se une zgjidhja gjithmone “cheap women”. “Ke shume te drejte,” i thosha, “prandaj edhe te zgjodha ty,” ia ktheja une me inatin tim kokeforte qe me bente te pasjellshem e te pandjeshem ndaj mbasevuajtjes se saj. Fjale qe asaj ia ngrinin kacabujte qe … o none, o none, po mua c’me ha goja kot, i thosha vetes.

Dear Abby…

1 Like

Ne shqiperi njihet si “dear Anabel”

Inat qe zgjodhi ate tjetren ee? Mund te kisha ne fillim, po, kur me kishte ngel nje fije respekti per idiotin…tani inatin e kam te gjithin me veten, qe me prishi mendjen nje si ai pse duhet te isha aq e pavemendshme, po kshu eshte kur e ke mendjen gjithe diten ke puna dhe ke gjerat e tjera…dhe kur ke te besh me profesioniste ne hipokrizi. Ca inati te kem une tani kur tjetri kerkon aman derman “po me the ti Po, do vij si vdekja”. Une uroj ta permbledhi sa me shpejt ajo tjetra se ngela duke i bo block. Ka dhe guximin vjen ne shpi. Turp i Zotit.

Mesa duket ke probleme te renda Gjemb , se te thash qe nuk kam dyshime qe je ti ai person ti vazhdon ende ne anen tjeter,si e ke hallin te kane ardhur “tezet” :stuck_out_tongue: ?

Ne pikerisht ate po diskutonim dhe me bredharakun , per mundesine e hapjes se nje llogarie prane TD Ameritrade nga Shqiperia , iu futem te gjitha procedurave vetem e vetem qe ti jepnim nje dore X Personit :wink:

E mire, pak a shume ajo qe thashe, puna e autogolit. Nejse, asgje nuk humbet, pesimi behet mesim, megjithese sa gjera mund te mesohen edhe pa pesuar. Do t’i nuhasesh me mire profesionistet e hipokrizise tani e tutje.

Ndoshta s’po kuptojme shqipen e njeri-tjetrit. Une e di qe ne shqipen e folur “s’kam dyshim se je ti” do te thote qe “mendoj se je ti”. Eshte nje nga ato kaprico te shqipes. Ose vertete kam probleme te renda qe fatmiresisht na i identifikojne vec ne peshk ku na njohin shume me mire se c’njohim veten.

P.S. me vjen keq qe x-personi, si dhe shume te tjere, vijne ketu vetem per te marre informacion kur kane nevoje e pastaj zhduken s’te thone as faleminderit e s’degjon me prej tyre.

Ann Landers sucks.

Per te shmangur keqkuptimet, duhet te kishe lexuar dhe vazhdimin e fjalise qe te mos vinte puna deri aty e te gjendeshim para kapricove te gjuhes shqipe,ndonjehere gjerat jane aq te thjeshta sic duken pa nenkuptime te fshehura dhe te qellimshme.

Ndoshta me vjen edhe mua keq, edhe te gjithe atyre qe u bene pjese e temes por blogu per kete pune eshte,falenderimi,pjesemarrja,aktiviteti ketu eshte zgjedhje personale per sa kohe eshte falas :wink:

1 Like

Kthupi, sic tha tironci te mbajme per te sinqerte e shpirtmire, dhe presim mirkuptim prej teje, s’ka nevoje te ironizosh…uroj mos gjendesh ne te atilla situata ku te vjen te nxjerresh dufin. Une jam natyre qe nuk mbaj dot nervat brenda kam nevoje te shprehem diku anonim.

Pse po e vrisni menien per x-person kur ai nuk ekziston por thjeshte po tallte meneren me ju?
X-personi e morri pergjigjen se duhet te priste ne blog derisa nje individ i bazuar ne shqiperi te ndante eksperiencen pozitive e negative. Momenti qe fillonte me td Ameritrade etj ishte e qarte qe me shume gjasa nuk ishte ne shqiperi e donte me u tall perderisa dinte td ameritrade dhe dinte me pak per shqiperine se une qe sjam ne Shqiperi.
Se pse harxhoni kohe ju me njerez qe duan gallat eshte qe doni me nxjerr kunj e keni kohe shume. Ajo pyetja se a mund te humbje para me adobe e aapl ndonese ato dihen qe nuk falimentojne ishte gallate fare.
Gjembi eshte grindavece e cafke por nuk i ploteson piket per te qene x-person

Shume irritues qenka ai ex-i yt, shkon e fejohet me tjetren ne nje kohe qe ketej te bente lajka, dhe tani do te kthehet prap! mire ja bere qe e nxore jashte, e imagjinoj veten sikur te isha ne poziten tende.

1 Like

Aqua qellimi nuk ishte ironia, thjesht humor. Ironine e ruaj per raste festash. Une jam nga ata tipa qe bej self-deprecating humor, tallem dhe me veten time shpesh, mos e merr jangllesh. Po te ishin rolet ndryshe, ku do isha une ai qe ankohej per ex-in dhe ti do thoje “Dear Abby”, do thosha “pikerisht Abby e shkuar Abbyt”.

1 Like

Kto isha-t tuaja nuk tingelljne si isha por ju keni patur marredhenie pothuajse martesore e bashkeshortore e prandaj keni shume bagazh. Isha-t jane ato 10-15 dashnore qe ju kane lene kur ju bridhnit me 3-4 persona njekohesisht dhe u kapet e u late si denim. Ne keto raste ka unfinished biznes dhe eshte kenaqesi e jashtezakonshme te rishprehenie rigjeheni ne shtrat me ta perseri pas shume vjetesh pa vrarje ndergjegje e mirekuptim per dobesite njerezore.