Diskutime të lira - dhjetor 2018

Ska gje, le te protestojne, se protesta sjell zhvillimin. Kohet e fundit pashe per shembull mjekraxhinjte ne Pakistan duke protestuar per lirimin e asaj fakires qe kishte share profetin e fese se paqes sipas tyre. Na e sillni neve te fese se paqes, thoshin, se dime ne si e trajtojme ne menyre paqesore ate lavire jobulevardi. Jam i sigurt bashke me ate qejfliun/qefleshen e protestave ketu te Peshku se nga keto protesta Pakistani nje hap me shume drejt zhvillimit, ashtu si edhe Franca tani, dhe Shqiperia me Astirin.

Ashtu eshte. Sala ishte si Cekja. Une nuk marr para, se me sheh Perendia. Jepjani gruas (femijeve).

Eshte shtet qe ka bazat tek dhuna popullore. Protesta eshte monument kulture me vehte.

e pra, e shoh sa monument kulture eshte. Po u del qytetaria nga hundet

krajka edhe thote ashtu, edhe shton qe ka ardhur sepse prezantuesja qenka e bukur. normale qe nuk do shkruante per dashnoren krajka, se e priste burgu. Per gjyshen shkruante me detyrim, sepse festivali i kishte te ndara, kaq perqind kengesh jane per gruan ne fshat, kaq per gruan ne fabrika, kaq per nenat, kaq per punetoret, kaq per atdheun, kaq per partine. Ishin te ndara me numer e me plan, por pa liri. Kur eshte i lire populli shkon te dashnoret, qe jane me mire se “byrek byrek, o usta murat”

Epo kjo eshte ironia e historise.

eh kjo eshte ironia edhe e artit: Krajka bente kenge per gjyshen ne publik sepse ashtu e donte puna qe te merrte rrogen nga njerzit e qeverise, ndresa mçeftas qeverise shkonte tek dashnorja dhe “ja knonte” asaj mire e mire mbas ferres. Neqoftese nuk perdorte prezervative, rezultati ishte kopili i ferres qe sot shan emigrantet portal me portal, pa kursyer as emigrantet vellezer Frasheri dhe de Rada.

Po Shkabe po, po ti megjithese di se kush ka vrare balenat diku ne oqeane te largeta, nuk di te besh ndarjen mes asaj qe quhet muzike e lehte dhe muzikes popullore. Rri te gruaja ne fabrike te pakten, mos kalo te Faja e byreku. S’ka rendesi se per c’arsye nuk kompozonte Kraja kenge per dashnoren, rendesi ka qe nuk e bente, ketu ishte thelbi i muhabetit. Po te pakten thuaj ndonje gje me te hajrit, si per shembull qe cdo brez i vjeter ankohet per te riun. Diku lexova qe edhe nje nder librat me te vjeter ne bote pikerisht nis me kete gje, ankesen.

Nuk e bente sepse hante burg. Kaq. Nuk e vendoste krajka se per cfare do shkruante. Tani qe eshte lire te flase per femra te bukura ka folur qe te lajmi qe ke sjelle. Temat e muzikes se lehte kane qene me detyrim.

hipokritet ankohen. njerezit normale e kuptojne. Shajne robt per shthurje sot dhe atehere rrezikonin burgun per te pare nje emision erotik te serbi e shkonin ne volejboll per te pare shale

Se lo dici tu, thone italianet, hipokrite do kene qene, ti e di me mire. Po ja babi im, per shembull, ankohej, po as e kam pare ndonjehere duke pare fshehtas te serbi, as shkonte per te pare shale. Vetem ne stadium shkonte. Se mos ma besh baben gay. Une po shifja Electric blue, dhe shale sportistesh, por per nder nuk ankohem as per shalet e sotme. Sikur te kishte ca me pak arme e droge neper kenge, mire do ishte, ca me pak Stresa e Noiza, po nejse, ti e di me mire.

Dhe italianet per dashnore kane shkruar ne cdo kenge. Kenget e dashurise per dashnoret jane, qe nga 24 mila baci, celentano me “soli” e gjithe te tjeret pa perjashtim. Mos e sillni moralin e imponuar me dhune nga komunistet si moral te pergjithshem te brezit.

po sillni moralin e shthurur te pa imponuar te socialisteve qe shpartallohen sa para mrapa neper ferra me keq se emigrantet vellezer Frasheri dhe de Rada.

vallaj, te pamoralshmit me te medhenj jane fetaret qe perdhunojne femije sa lart e poshte ne vatikan. POlitkanet e djathte ne vendet e zhvilluara jane jneri me keq se tjetri per skandale, sidomos te fiksuarit me homoseksualizma si puna jote

e me keq nga fetaret e djathte eshte Papa.

se harrova, me keq nga te gjithe eshte Nene Tereza, perverse qe ka qene emigrante ne Kalkute per te bere seks me kalamojte patriote indu.

ashtu eshte.
po permende nene terezen gjithe bota do e harroje se cfare bejne pedofilat e tjere te kishes
je gjeni
si nuk u ka shkuar mendja dhe atyre

se pastaj thone se i sajon shkaba
Ja grafiku qe ka nxjerre po vete revista monitor, ku shqiperia nuk eshte absolutisht me vrasjet me te larta ne europe. ate shifren qe shqiperia ketu e ka 1, SHBA e ka 5. Ndersa qytetet e medh ne SHBA e kane nga 10 e 15, disa deri ne 20

po motrat e Nenes Terezes qe kane krijuar nje harem te lidhur me krimin qe eshte emigrant i djathte, sepse pallimi mbas ferre eshte patriot i majte. Gjith te majtet jane kopila ferre te lindur aksidentalisht nga mosperdorimi i prezervatives.

edhe nje here

ashtu eshte.
po permende nene terezen gjithe bota do e harroje se cfare bejne pedofilat e tjere te kishes
je gjeni
si nuk u ka shkuar mendja dhe atyre