Diskutime të lira - dhjetor 2018

3000 euro pak i ka me gjithe kete perkushtim qe tregon.

1 Like

Nuk i di une te gjitha, por te gjithe e dine… edhe me karagjozi ne bote, qe dhenia e lajmeve vetem nga nje ane eshte censure. Ti e kundershton. OK. Ate mendim ke. Ashtu je formuar.

Ke shume te drejte shkeraba.

Turma e panikosur në klubin italian vret gjashtë persona dhe plagos me dhjetëra të tjerë

"Kjo s’e paska lene mesimin sot per proteste :joy::joy:

mirmbrema anabelista…un jam Ana dhe jetoj ne Tirane.ne jet kam kaluar situata nga me te ndryshmet …Por para ca vitesh me ka ndodh qe te. njoh nje mashkull shum po shum te edukuar .nejse . kam koh qe kam humbur kontaktet me te sepse skishte fb. Dhe nmr e tel i nderronte shpesh.por do ti thoja sot nese e lexon kete sms …kujdes gomat xeni kur te kesh femra ne makin …ju lutem anonim"

“Hahahahahq ik o tako gocen. Duke perqafuar Arditin ai hahahahaha”

“Ska shqiptar atje ne salle mos kete minimumin 3 veta jashte.”

“Nje shkeputje publicitare :joy: Ndonje sugjerim per emra binjakesh; djale dhe vajze. :bowing_man:t2:‍♂:bowing_woman:t2:”

“Pershendetje Anabel! Jam nje djale 27 vjecar dhe dua te shkruaj qe jam krenar per veten time sot. Kur biznesi i familjes tone mori perposhte, te gjithe e treguan fytyren e tyre, ato qe i kishim ndihmuar dhe rimekembur, jo vetem qe nuk na ndihmonin per asgje por edhe na sulmonin. Nje tufe me parazite interesaxhinj qe deri dje na ishin bere ferre duke bere si te mire. Une ja dola te shkoja jashte per studime dhe arrita te mbaroj shkollen shkelqyeshem, fillova te punoj dhe solla me vete nje shume te konsiderueshme parash. E dija qe prapa shpine thonin ce do shkollen ai hajvan nuk eshte per andej ai po iken per prdhe. U ktheva dhe kam hapur dy biznese te miat, nje qender kursesh private dhe nje Pasticeri, te cilat deri tani po me ecin shume me mire sec e mendoja. E bukura eshte qe sapo e moren vesh bthelepiresat kete gje, u afruan dhe u ngjiten prap sikur te mos kishte ndodhur asgje!! Dhe nje gje e di me siguri, sado legen te jesh po te jesh i pasur te duan te gjithe. Dhe po te jesh fukara sado i mire te jesh te bejne per legen! Ju flm :smile:

spin sa te duash. shpresoj ta kuptosh ndonjehere qe liria per te fabrikuar, nuk eshte liri.

po gjembi jane me 340 mije ndjekes te rregullt
me mbulimin me nga afer te protestes gjate ketyre diteve
kane mesatarisht 420 mije komente dhe reagime (like) ne jave.
E shheh ndryshimin nga faqet qe lihen ne dore te dikujt qe s’e ka idene c’eshte media, dhe te nje tjetri qe ka probleme me rrjedhshmerine e logjikes?

cfare fabrikoi? Qe mbolli peme? Pemet jane aty te mbjellura, jane fakt.
E kupton cfare them une qe ti nuk e ke haberin fare te lirise se fjales apo se si funksionon? Direkt u bere dhe gjyjkates nga vendi, surrati yt. Ue qr sa thelle ta ka rrasur komunizmi propaganden ne tru. Me vjen keq se ishte blog i mire por e keni 10re.

ama ketu je i lire te shkruash apo jo? me i lire se te anabeli tch-ja etj…

jo, fare. te anabel s’merr ban. ketu kane ikur 90% e popullsise nga banet dhe nga kjo sjellje.

e mbyllim ketu dhe te lutem edukaten se nuk kemi aq afrimitet sa te jemi kaq te lirshem me fjalorin. kalofsh mire!

me duket sikur keto i shkruan per lexuesit kalimtare, dmth nuk po komunikon me mua.

te dy e dime se cfare ke bere qe te marresh ban, vetem ti mund ta dish se pse e ben (nuk ia vlen te bej aludime kot se nuk e di si e ke hallin), dhe prape ja ku je duke shkruar ne ppu, i pacensuruar. Per hallet e ppu-se, nuk do rrij te diskutoj me ty, se nuk kam arsye pse.

Qofsh mire!

po pra, njesoj si me pemet, kam thene gjera qe nuk jane pelqyer, edhe pse kane qene fakte, pa fyer njeri, dhe ketu sapo e shprehe vete qe faktet e pales se papelqyer quhen propagande dhe jepet ban. Ndaj dhe faqja ka ikur per shele.

shiko, ka nje gje, as bashkia as qeveria nuk jane prone personale e dikujt, jane e te gjitheve dhe po te jete per t’i mbrojtur i mbroj vete i pari (si anetar i ppu-se, si banor dhe si shqiptar), keshtu qe nuk ke nevoje t’i mbrosh sikur te ishin prona jote private. nuk jane dhe mos u perpiq te krijosh ‘armiq’ ne menyre artificiale.

ca lajmi eshte mbjellja e tre (x) pemeve?

Trump konverton gjithcka ne para’ dhe kontroll. Eshte bere per te ardhur turp te thuash nga je.
Me vjen keq per Kinen, ka lufte te keqe perpara, artikulli mesiper merret me rrethana globale ne pergjithesi qe vene ne kontekst edhe kete ngjarje (po te duash) por nuk jam dakord me konkluzionin e tij se trump nuk do ia dale, perkundrazi.

1 Like

Une nuk mbroj bashkine, mbroj formatin e medias se lire, larg formatit mjeran te PPU qe eshte shkaperdhyer nga keto ide.

ca lajmi eshte mbjellja e tre (x) pemeve?

E morem vesh pra qe ty pala qe s’te pelqen te duket propagande qe duhet te censurohet. Pse vazhdon e zgjat?

sepse po shtremberon ate qe thashe. nese nuk eshte lajm, eshte propagande/reklame/pr veji ca emri te duash. nga mediat priten lajme profesionale, jo propagande anonime te maskuar si lajm. besoj se je dakord dhe ti me kete dhe ketu po e mbyll kete sqarim.

square, vallaj nerva kali ke qe rri e duron kte, e i kthe pergjigje ktij biçimi!

Kina ngeli duke vjedh patenta majtas e djathtas dhe askush nuk i ben dot gje.
Nuk eshte fare per te te ardhur keq me nje shtet qe vjedh patenta,sillet keq me vendet e rajonit duke shpikur ishuj artificiale.
Pyet pak Vietnamin apo Filipinet per politiken “paqesore” kineze.

Po flas si dikush qe punon ne nje kompani ku Kina na ka vjedhur patenten dhe prodhon te njejtin produkt me cilesi shume me te dobet,se patenten e para 7 vjeteve ka vjedhur dhe kuptohet si kineze qe jane vetem kopjojne,pa permiresuar produktin.

Nuk e lexova artikullin pasi besoj se jep nje prespektive dhe jam ngopur me artikuj parashikues qe rrallehere jane te sakte.

Trumpi po pastron halen qe ja kane lene te tjeret.
Kina dhe BE bejne politike ekstreme proteksioniste nderkohe qe i kerkojne SHBA-se te mos beje nje gje te tille.
Me ne fund kemi nje president qe po luan fort per te mbrojtur interesat e njerezve qe e kane zgjedhur dhe qe nuk ka ndermend te hape ndonje front lufte te kote, si paraardhesit e tij.

Une nuk e di nese Trump do te beje nje marreveshje me te favorshme me Kinen,gjasat duken se do ta beje,por nese te vjen turp perse Trump eshte bully me Kinen e BE,Kujto BE dhe Gjermanine në vecanti se sa bully u bene me nje shtet te dobet si Greqia,me kredite qe e detyruan qe ti marre vete.
Nuk mbaj mend gjermaneve tju vinte turp,por me te madhe ju bertisnin grekeve “Paguani faturat”.

Endrra e Albave me zamete