Diskutime te lira - Dhjetor 2019

Ajo quhet solidarizim me detyrim. Si puna e “vullnetareve” ne socializem. Le te mos veje po te doje pa e shihje.

dhe shume mire ja u benin, me detyrim

shkrimi me i mire dale keto dite te veshtira te termetit
http://www.gazetadita.al/jemi-te-tronditur/

vetem se rama mund ta denoje Rexhep Qosen se perhap Panik - marrdheniet s’i kane mire deri tani
kushdo flet e shkruan kunder Rames perhap Panik
Paniku - nje arsye per te te arrestuar

That’s where I disagree with Madame Speaker : I fucking hate the motherfucker ! Always have, always will. But I wasn’t raised a catholic, so …

Once accused during a debate with Stephen Douglas of being two-faced, Lincoln is said to have replied, “If I had another face, do you think I’d wear this one?”:joy:

Bratislavë, Sllovaki – Pak përpara fjalës së marrjes së kryesisë së OSBE për vitin 2020

Nder dhe përgjegjësi e madhe drejtimi i kësaj organizate ndërkombëtare të dorës së parë, si edhe mundësi e jashtëzakonshme për ta bërë Shqipërisë të shkēlqejë në krye të punëve të mëdha e të sfidave të posaçme të OSBE”.

une e cmoj shtresen intelektuale te Shqiperise dhe me endje do ti degjoja por problemin e kam me moderatoret e studiove qe me irretojne paskajrishte.

Si eshte e mundur qe te marr leksione sociofilozofike nga te ftuarit pa show-n e moderatoreve qe per mua me asociojne ne njeriun e plakur trazovac qe pasi rinia i kaloj i ndorojtur nga pasiguria ne pozicionim shoqeror pak para pleqerise rifillon fazen e humbur te pubertetit te vonshem sepse fitoj besimin e moshes dhe cmendet apo ne komentatoret e sportit qe si spektakel profitabil te pakten spektatoret stimulojne qe permes britmes dhe nervozes se shkaktuar te largojne energjin negative nga stresi ditor i akumuluar …dhe ja vlen barra qirane per bileten e paguar …
dhe ky eshte ves kolektiv i kalibrit te tille sa qe te humbin edhe deshiren per degjim te te ftuarit

vellaznit kosovare bejne mire ti kushtojne vemendje arsimit nese nuk duan te perfundojne si …shqiperia.

Damn Rashica nje nga me te miret e avropit pas mbappe e Messi .
Rashica accounted for Wolfsburg last time out, scoring twice as Bremen edged a five-goal thriller to end a run of eight matches without a win. The Kosovo international has now found the net six times in his last eight appearances and with eight goals in 17 outings during the second half of 2018/19, is currently averaging a goal every 123 minutes. Of all non-No.9 forwards across Europe’s top five leagues, only Paris Saint-Germain’s Kylian Mbappe (83 minutes) and Barcelona’s Lionel Messi (86 mins) have a better goals-per-minute ratio.

turpi i perfaqesimit . flete mjafte kjo foto me kete qendrim …
e keni iden nese do te lodhenin vehten personat e angazhuar te psikoanalizes qe mirren me shpjegimin e gjuhes se trupit te veprimit per burrtetasit global sa shume do te flisnin per kete pozicion e kete fodullek … qe per mendimin tim ky person sillet mes problemit bipolar dhe shizofrenise …( rast per studim qe te futet ne emisionet e historise e vertete e pa vertet )
p.s.
ne qarqet e rrites sime nese futej nje parashutist i tille , gjithmone mes ofshamave degjoheh shushurima ,seq na zuni belaja me kete prosjak … si duket ju i thuani andej i sojme ?

keshtu me duket qe i degjoj qe pershperasin homologet e tij per te neper bote …

Kjo fraze me duket shume poetike edhe pa kupuar asgje, pa le po t’i di kuptimin.

nuk ka shembull ma konkret te shpjegimit se pjesmarrja e Shqiperise dhe perfaqesimi nga kryeministri me sjelljet e tij ne qarqet e politikes europjane , duhet ta ftojne detyrimishte por prezenc e tij i irriton sepse nuk shkon as me kodin , as prototokollin e as poziten dhe njohurine apo detyren e postit qe perfaqeson …

tash .
parashutiste ne zhargonin tone urban perdorej nese rastesishte te mbinte dikush ne rrethin shoqerore dhe te qendronte ne pjesamarrje nje kohe te gjate . pra e padeshirushme por duhet te ishte prezent dhe nuk perputhej me qarqet e sjelljes apo veprimit
prosjak - ketu me duhet te ndalem gjate … sepse nuk e them ne gjuhen shqipe
( me duhet te shpegoj nje ngjarje te vertet te studenteve shqiptar ne Zagreb ne vitet 60 ta ,
nje grup i tyre ne nje autobus me qytetar te tjere bisedonin mes vehte ne gjuhen shqipe por e sa here vinte theksi tek fjalet banale apo jashte kodit te miresjelljes ne kominikim ( siq tek une rasti tash , me shprehjen prosjak ) e thonin ne gjuhen kroate . Per qudi nje qytetar i pyet me qudi , me falni qfare gjuhe komunikoni ,- i pergjigjen qe gjuhe shqipe , -por mire shpeh ai me habi ,pse fusni mbrenda shprehje te gjuhes kroate ?
Njeri nga ata i drejtohet , gjuha jone eshte as e paster sa qe ne mbreda saj nuk figurojne shprehje vullgare , … ) Por e verteta ishte qe niveli kulturor nuk ju lejon te shprehen ne nivel te ulet prandaj huazonin shargon te huaj fjalish qe te ndiheshin me komod me vehten . Sot e kete dite veprohet e njejta , kurr skam degjuar nga intelektualet e mirefillte shprehje diskriminuese , banale apo nenqmuese ne gjuhen shqipe por zhargon te huaj fjalishe .dhe pse mund te thirren nga masa , pro slav.

prap nuk kuptova gjo, shtoj se shprehja me duket me shume delikatese erotike.

ndersa persa i perket qe vulgarizmin ja veshni serbo-kroatishtes, eshte e kuptueshme si patriotizem i modh i aplikuar ne linguistike.

ç’do te thote “prosjak”?

ndihesh indirekt i ofenduar qe te etiketova kryeministrin , Inkuzitor ?
Merreni kryeministat e mij paraprake , ju kam falur me dy duar …

xhevahiret me te fundit te kokeministrit, nuk resht se surprizuari oportunisti i felliqur

Jam këtu para jush dhe po bëj thirrje për ndihmë. Njerëzit që Allahu do më shumë janë ata që janë të dobishëm për të tjerët dhe kushdo ndihmon një njeri në vështirësi, Allahu do ta lehtësojë nga vështirësia në ditën e ringjalljes”,

http://www.gazetadita.al/konferenca-e-donatoreve-rama-nuk-premtoj-ringjallje-kerkoj-ndihme/

Dafinë,ke fatin e keq që po njeh shqiperinë londineze, nga alba,tiku dhe kapua! Është një procedure e rritjes. Që pastaj te përfytyrosh më me realizëm gjërat. Është një fazë që duhet ta kalosh. Pastaj piqesh dhe nuk ke më nevojë per këshilla,

ani ne rrethin tim jam mjafte e njohur per mendimin e pavarur . tash hala mu rrit ,une -a ?
kur mbaron ky proces de mo …se u lodha ?

p.s.
hajt po ju lodhi juve , (jo keta qe i kam perreth )
une e njoh shqiperine ¨londineze¨vetem nga kjo forme e jo bloget virtuale …

e kisha përshtypjen se ti je shqiptare dhe i do të mirën këtij kombi,por më shumë ta thashë se ka gjarpërinj këtej rrotull(në periudhën ilirike gjarpëri ka qenë totem)! shfaqen si me formën e jevgut,ashtu edhe të zastavas! durim, turma është vërtet shumicë,por janë si delet!

Te pakten nuk ben thirrje te mbahet nje minute zi per bajram :joy:
King James Version
I have shown you in every way, by laboring like this, that you must support the weak. And remember the words of the Lord Jesus, that He said, ‘It is more blessed to give than to receive.’ ”
Shqipot duhet te marrin pergjegjesi se nuk jane aq te varfer sa ankohen ,nga $100 per koke brenda e jashte ky hall kalohet .heren e fundit qe mora pjese ne nje dasem shqiptare dhe kjo eshte shume vite me pare ia plasnin 100 euro ne balle dhenderrit e nuses si pa te keq .dhe nuk kishte oligarke ne attendance,thjesht njerez te nivelit as kemi as na mbarohen .une u habita se sahati I’m kishte mbetur tek nje pako llokume,nje pale corape apo 500 leke te vjetra qift,1000 si familje .fitira e prinderve te mi benej si meit kur dikush iu dergonte ftese per dasem :grinning:
Hidhni hidhni tok dollare
Te mos mbetemi te share
Jepni nenen te shpetoni
Komb e vatra te ndertoni
Fan Noli

1 Like