Diskutime te lira - Dhjetor 2020

Sa budallenj. Te blejne VQ, ta lexojne vetem 1/4 dhe mbarojne pune.

1 Like

Moj bythe e Gulianit katrore
Te madhe pordhe qe nxorre
Poplli😀

Ashtu eshte .I lumi Jesus Krisht kjofte levdue mot e jete tha:Ai qe s’ka pjerdhe asnjehere le te hedhe gurin i pari :joy:

Duaje erën e pordhës të së afërmit tënd, ashtu si do erën e qelbët të fenës tate.

Me te medhenjte mund te jene edhe me natyralet lol. Ndoshta i ka ardhur koha te terhiqet nga sfera publike qe te mos kujtohet si plak i leshuar. Ose, ose te gjeje parfumin me te forte me oud te mbaje audiencen te zene me stres dhe te repulsuar nga era e forte. :stuck_out_tongue:

Sic duket nuk ndajne beauty tips me shokun e tij Trump.

Blasfemi…

gjithshekushi pjerdh aty ku di me pjerdh me mire. Nese krytari i bashkise se New Jorkut pjerdh ne mes te Times Square, shoket pjerdhin ne Peshk, duke analizuar pordhen e tij, sepse deri aty e kemi takatin. Ne fund te fundit te gjitheve Marloni jua fut, njesoj eshte.

sa qejf i ke kto, te futmet, bolet, ka diçka ketu,

Po bej sehir dokumentarin mbi Berlusconin .Ka shume ngjashmeri me Trump vecse ky dashnoren e ka 50 vjet me te re se veten .Me Kadafin I duhet dhene njefare te drejte .Libia eshte nje shtet me kufij artificial,65% analafabete ,me grupe etnike tearmatosura qe urrejne njeri tjetrin qe nuk mund te qeverisej si demokraci e Kadafi ishte i vetmi qe mund te ruante stabilitetin .

te e futmja e boleve gjithçka eshte e paqarte; e vetmja diçka e qarte eshte se sa me teper t’i fut bolet Marloni, aq me teper behen Vizionet e Qarta, dhe aq me teper prodhon kulture: libra, artikuj, intervista, letra drejtuar Kryeministrit etj.
Problemi eshte se megjithkete, sidoqofte nje byth magazinieri mbetesh, dhe te falenderosh Marlonin qe denjon te merret me bythen tende te qelbur ku ndodhet rezultati i rrumllosjes se fundit alkoolike: copra eskrementi perzjere me copra mezeje te patretura mire ngaqe melçia e demtuar nga ceroza nuk funksion si duhet. Mere me mend se çfar sakrificash duhet te beje Marloni per hir te dashurise se tij te madhe per kulturen.

marlono, po nxirre a derzi dhe ti nje liber mbi kulturen, a letersine, se aty shkelqen,
nigjo plakun, hiqe nga goja bolen dhe shkruj nje liber,

Me duket se Moth(i) lexo gjithe diten Predikuesin.

“Kotësi e kotësive; gjithçka është kotësi” Predikuesi 1 : 3

:slightly_smiling_face:

Bible

1 Fjalët e Predikuesit, e birit të Davidit, mbretit të Jeruzalemit.

2 “Kotësi e kotësive,” thotë Predikuesi;

3 “Kotësi e kotësive; gjithçka është kotësi”. Çfarë përfitimi ka njeriu nga gjithë mundi i tij, kur mundohet nën rrezet e diellit?

4 Një brez shkon, një brez vjen, por toka mbetet përjetë.

5 Edhe dielli lind e pastaj perëndon, dhe shpejtohet në drejtim të vendit nga del përsëri.

6 Era fryn në drejtim të jugut, pastaj kthehet nga veriu; kthehet dhe rikthehet vazhdimisht dhe bën po ato rrotullime.

7 Gjithë lumenjtë derdhen në det, por deti nuk mbushet kurrë; nga vendi prej të cilit lumenjtë vijnë, aty kthehen, përsëri.

8 Tërë gjërat kërkojnë mund, më tepër nga sa mund të thotë njeriu; syri nuk ngopet kurrë duke parë, po kështu veshi nuk ngopet kurrë duke dëgjuar.

9 Ajo që ka qenë është ajo që do të jetë; ajo që është bërë është ajo që do të bëhet; nuk ka asgjë të re nën diell.

10 A ka diçka për të cilën mund të thuhet: “Shiko, kjo është e re!”. Kjo gjë ekzistonte që në shekujt që na kanë pararendur.

11 Nuk mbetet asnjë kujtim nga gjërat e kaluara, dhe kështu nuk do të mbetet asnjë kujtim nga gjërat që do të ndodhin midis atyre që do të vijnë më pas.

12 Unë, Predikuesi, kam qenë mbret i Izraelit në Jeruzalem,

13 dhe kam kërkuar me zemër të zbuloj dhe të hetoj me dituri çdo gjë që ndodh nën qiell; kjo është një punë e rëndë që Perëndia u ka dhënë bijve të njerëzve që ata të lodhen.

14 Unë i kam parë tërë gjërat që bëhen nën diell; dhe ja, të gjitha janë gjëra të kota dhe një kërkim për të kapur erën.

15 Ajo që është e shtrëmbër nuk mund të drejtohet dhe ajo që mungon nuk mund të numërohet.

16 Unë kam folur me zemrën time, duke thënë: “Ja, kam fituar madhështi dhe dituri më të madhe se të gjithë ata që kanë mbretëruar para meje në Jeruzalem dhe zemra ime ka parë shumë dituri dhe njohuri”.

17 Dhe ia kushtova zemrën time për të njojtur diturinë si dhe njohjes së marrëzisë dhe budallallëkut; dhe kuptova që edhe kjo është një kërkim për të kapur erën.

18 Sepse aty ku ka shumë dituri ka edhe shumë hidherim dhe kush shton diturinë shton dhembjen.

1 Like

ters i madh !Kosova do te kete perballe Spanjen ;(

Perveq Spanjes, nuk eshte shume keq shorti, nese u kthehemi lojeve te mira.
Grekun e barazuam ne athine se fundmi, me loje gjysmake.

Fjala kyc eshte “nese “.lojtaret qe i dhane emer Kosoves jane ose jashte forme ose te lenduar e marsi eshte vetem 4 muaj larg .Ne ndeshjen e fundit Moldavia na mbyti me pothuaj cdo dyluftim.

Tek blogu tjater Ka nje shkrim interesant mbi poezine “invictus “ megjithese ka disa pasaktesira si psh:
“… Po si i kishte kaptuar telat me gjemba poezia “Invictus”, madje anglisht, kur anglishtja shihej si gjuhë e imperializmit më agresiv, kur dhe në burg qarkullonte dhe na lexohej me dhunë libri i Enverit “Rreziku anglo-amerikan për Shqipërinë”? Anglishtja, edhe kur u fut nëpër shkolla, pasi u la rusishtja, shihej me dyshim, që pse do të doje ta mësoje atë gjuhë, prandaj dhe përzgjidheshin ata që caktoheshin për të nxënë anglisht.

Diktatori nuk dinte. Kryeministri po. Dhe do të vritej a vetëvritej, njëlloj ishte…”
Me sa mbaj mend una nuk shiheshe me dyshim perkundrazi mesueset ishin kerkuese…
Invictus eshte cituar nga therore te lirise si N Mandela por edhe perpara ekzekutimit nga kriminele si Timothy Mcveigh i cili vrau 160 persona perfshire edhe bebe .

Shkrimi eshte interesat vetem si deshmi se gjithe ato vuajtje te tmershme kane shkuar kot per dhjame qeni; deshmi e pastert qe disidenca nuk ka asnje ide per te qene, sepse eshte dhe ka qene dikur, ne nje konfuzion total. Por ne qofte se atehere kishte nje vlere dhe funksion se i kundervihej nje ideje te gabuar, dhe per konseguence te aplikuar gabim, sot ka funksion te mos ekzistoje asnje ide, sepse vetem pasja e nje ideje (ne kuptimin e nje ideje qe pretendon te verteten), implikon per loqet disidente automatikisht totalitarizmin dhe Spaçin. Dmth ajo ide qe sot quhet nga shumica me ner me thon demokraci e sallonit te sinjores, ku rrena dhe e verteta perzjehen totalisht.
Pra shkrimi nuk ka disa pasaktesira, eshte nje pasaktësi e tërë. Nese nuk kihet nje vision te se teres, qofte si ambicje ose pretendin, konfuzioni dhe pasaktesite e dores dyte periferike i ke te garantuara si konseguenca fatale te Pasaktesise Qendrore. Psh nese nuk ke nje vizion qe konflikti i Luftes se Ftohte ishte nje konflikt kozmik dhe providencial, ne kuptimin qe BS kundra USA nuk ishin thjeshte nje konflikt kalimtar i historise, por ishte manifestimi i Konfliktit Thelbesor te Historise qe rrezikoi qenien e planetit dhe njerzimit (edhe te Kozmosit nese ke vizionin qe Toka dhe Njerzimi jane qendrore per Kozmosin, dmth qe ka Providence). Nga kjo pikpamje, per pasoje historia e Rusise dhe kultura e sa ka njesoj rendesi providenciale si historia dhe kultura e Amerikes, pavarsisht se komunizmi rezultoi humbes, dhe shyqyr qe rezultoi keshtu.
Nga kjo pikepamje ku ka pasaktesi me te madhe se te glorifikosh inglishten dhe te nenvleftesosh rusishten? (ne te vertete disidenti ne pergjithsi e perbuz gjuhen ruse) Me çfare ka shkruar autori, duket se as qe ja ka haberin se rusishtja ka pjelle nje letersi te madhe, komplementare me ate amerikane; se Dostojevskij dhe Tolstoj si kurorezim simbolik i letersise ruse, jane te adhuruar nga te gjithe krijuesit perendimore, dhe jo vetem letrare, qe bejne tifo ose per Dostojevskin ose per Tolstoin. Por nuk eshte vetem çeshtje vetem paditurie, eshte edhe padituri e qellimte, transformim i te vertetes per arsye leverdie personale. Asnje fjale ne artikull per frengjishten, e cila ishte edhe ajo e persekutuar (vetem ne nje gjimnaz te kryeqytetit mesohej si gjuhe e dyte), megjithse shoku Enver ishte frankofil, dhe ne pergjithsi kultura shqiptare ka qene frankofile deri ne vitin 89-te (buke humbur pike vazhdimisht para anglezofilise mbas vitit 72). Asnje fjale ne shkrim, sepse ky muhabet hap kutine e Pandores dhe kutine e sinjora Bertinit: Shoku Enver nuk dinte asnje fjale rusisht perveç fjales “pazhallushta”, ishte disident sepse urrente gjuhen ruse (e thote vete ne vepra), ishte komplet perendimor si kulture, pamvarsisht se urrente anglosaksonet, te pakten gjysma e intelektualeve evropiane i urrejne njesoj, bile edhe nje pjese e vete amerikaneve, pa qene filoruse e komuniste dhe naziste. Asnje disidenti t’modh antikomunist nuk i leverdis e verteteta qe Shoku Enver livadhiste neper sallonie mondane pariziane, ka pallu Edit Pjafin, dhe Marloni e ka pallu ate. Ka bo qef sa eshte knoq, e po te qe gjalle sot dhe djelmosh i ri me fele te fresketa, do e kishe neper sallone pariziane duke u mballos me Barthes, Foucault, Derrida dhe intelektuale “ngambrapa” te tjere te shquar frenge, te cilet jane intelektualet me te permendur ne artikujt e Blogut Tjeter, nganjehere i gjen pilaf ne te njejtin artikull.