Diskutime te lira - Dhjetor 2020

…ju fuksat e Dulles e keni te veshtire ta pranoni qe komandanti ju pallohej fshehurazi.
Enver Hoxha ishte pederast pasive, madje edhe e shoqja e tij, Nexhmija, ishte në dijeni të dëshirave seksuale të të shoqit.Të kundërshtoje marrëdhëniet me Hoxhën, ishte njëlloj si të dënoheshe me vdekje. Paranoja e tij u shtua me moshën bashkë, duke bërë që ai të vriste shumë nga dashnorët e tij, pasi i kishte detyruar të hynin në marrëdhënie me ta”, ka deklaruar Ilir Bulka, përkthyesi i telegrafëve të diktatorit.

kapo bolja, pse behesh edhe kapo marlon bytha duke sjelle citimin e frazes time jo te plote?

Ku eshte shkaba kur te duhet ?Nese i drejton armen policit apo dicka qe duket si arme se policit i duhet te reagoje ne erresire ne te dhjeten e sekondes polici eshte i justifikuar te qelloje,te pakten nga menyra si pershkruhet.Doli per nje kafe me 1.45 am ?!!

Kane ardhur ne deren tone!

Kur erdhi ne pushtet ky qe thuhet se bente mutin ne mes te dhomes dhe i kerkonte gruas te mos e trazonte “vepren” e tij, sepse ishte veper arti, tha : “skeni pare asgje akoma”. Qe ne muajt e pare te qeverisjes, shenjat qe ajo qe do shihnim ishte “premiere”, ishin te qarta. Jashte parlamentit dhe brenda tij tregohej historia e gjermanit qe thoshte, qe kur erdhen nazistet. ne deren e tij, s’kish mbetur askush te çohej, se me te gjithe ishin lare hesapet dhe tashme ishte dera e rrefimtarit qe trokitej. Ai skishte reaguar kur kishin shkuar te komunistet, hebrejte, etj etj, e tashme skish mbetur kush te reagonte per te.

Kjo histori tregohej per te zgjuar nga gjumi ata qe nuk reagonin nderkohe qe kjo qeveri te kalbte ne burg per nje fature dritash dhe me krimin bashkeqeveriste, kur mbyllte media, kur rrezonte Teatrin e banesat apo kur zhdukte pyjet nga faqja e dheut.

Sot nazistet kane trokitur ne deren e fundit. Ne ate te qytetarit te thjeshte. Policia vret me plumb ne shpine nje person te lire dhe te parrezikshem. Si ne kohen e komunizmit “media” i kujton lexusit qe i vdekuri “ka pas mekatet e tija ne te shkuaren”. Me te njejten logjike kur “skulptori i mutit” relativizonte paaftsine e policise duke thene se bandat po i hanin koken njeri tjetrit.

Sot policia te vret dhe mbas tete oresh te gjen edhe provat. Ne diten e rinise skulptori, bashke me policine e tij te mbushur me kriminele, dhjet mu ne rini e mu ne liri dhe na thote : “mos e luni se eshte veper arti!”. T.K.

Haxhi Qamili vishej si karnaval. Nga brezi e lart vishej si gjeneral turk, ku mbante kollpakun dhe xhaketën me spaleta të Fadil Pashës, të cilit i’a kishte grabitë. Në brez e poshtë vishej me benevrekë(si njoni qe njofim ne) :joy:
imazh

Ja Grande Kapo

Ja Grande Kapo, PDhi me parullen “Pushteti nuk dhurohet, por fitohet me gryken e armeve”

Grande Kapo, c’mendon lidhur me pershkrimin e Nikut per dijetarin Gjek te Markajve. Eshte perfaqesues i mençurise se pakufi te PDhit Gjeka thua, apo Luluthja ia kalon?

https://www.syri.net/politike/388905/gazetari-carlo-bollinos-pafytyresia-ka-vetem-emrin-tend/

Intelektuali i modh oriental bo i dor muhabet, intelektuali i madh oksidental bën discurs, kurse bashkëbisedime bëjnë vetëm të vdekmit në vorr. Sigurisht bashkebisedojne edhe komentatoret ne blog me diskurse llap kot me kot sa majtas djathtas, ndersa ne Peshk duke bo i dor muhabet me spostime plehrash mediatike me linkime merr ketu e hidh atje.

Qe Qimi eshte i politizuar kete e dim te gjithe, po edhe qe Qimi per te dale kunder qeverise mund te bej “gjysme-lajme” edhe kjo dihet. Por qe mund te justifikohet vrasja kete e ben vetem legjendari servil “Karlo”

e kshu qeka puna? e na rrufshi trapin atehere se nuk zgjidhen keto pun me fuksa!

Ok (skam ndermend te bej replik me ty)

na rrufshi trapin me gjith disidenta qe bojn replike me fuksa se nuk kan ndermen me bo replike me disidenta!

Ja, sikur ta dija qe e vetmja se ciles nuk do ti vesh drynin eshte media pa parti dhe e papolitizuar e Shkerdhenit dhe e Qimit. Aty e ke botuar artikullin qe solle te Peshku, apo e kishe “ekskluzive” per Peshkun?

P. S. Aman bej replike me te Mothin, mos e deno kaq rende.

e bukura eshte se une as nuk i kam idene personazheve mediatike dhe politikaneve qe diskutohen ne Peshk. Edhe sikur te m’i shpjegoje njeri, mbas 2 oresh i harroj krejt se menja ime eshte refraktare ndaj ndodhive te qelbura te medjas. Un njof vetem Ramen dhe Berishen, e na rrufte trapin kush i shan keto te dy qe njof un!

Fakti qe une ndava nje link qe ndodhet tek media e Qimit sdo te thot qe une jam dakord me ato qe shkruan Qimi ne pergjithesi. Ajo qe eshte shkruar ne ate artikull eshte shume e vertete edhe nqs ti do e kishe shkruar une prap do ta citoja sepse eshte bere karlo si RTSH diten kur u futen njerzit ne ambasada qe conte njerez per ti filmuar duke thene “O djali po nuk do gjesh mam e bab atje ku do ikesh”

Mu me kujtohet qe kom sha njonin i her: “hajt nona motra ku t’mi kesh”. U knoqa vallaj, u knoqa!

Na thuaj per shembull me cfare nuk je dakord nga ato qe shkruan Qimi? Pse kam pershtypjen se Qimi eshte idhulli yt, frymezimi yt i pashtershem, ne profesion te pakten, se ne jete ma do mendja ke Shkerdhenin yll polar.