Diskutime te lira - Gusht 2019

Ja dakord me kte qe thu ti, po ky te vetmen cv menaxheriale ka te qenit i biri i Luigj Pjetrit, ishdrejtor i Fierzes, KESH e ku di une. Te qenit djali i tij e lidh me njeqint fije me ata qe kane ne dore vendet e punes ne kete vend.

per te eleminuar çdo keqkuptim, as nuk me intereson fare se ç’ka bere ky person, e as Rama e Sala, qofte per faktin se nuk mund te verifikoj asgje nga ku jam e çfare bej.

Nese nuk komandojne ne demokraci intelektualet e shquar, ku komandojne? Ne diktature?

Kete e thu ti (i biri i filanit… etj etj). Une fola per principin, me te cilin ti ré dakort

Nuk e di; di qe në vendet e Lindjes, kur komunisteve filluan tu mbarojne baterite, hapen lojen e ‘intelektualeve te shquar’.
Ramizizmi, ne kontekstin shqiptar

1 Like

Principin e argumentove me rastin konkret permes link-ut.

Po, dhe CV e tij eshte bindese (ka mbi 15 vjet qe punon ne administrate, ose siç quhet: eshte funskionar i larte ne administraten shteterore). Në frengjisht thirret: haut fonctionnaire

1 Like

pikerisht kjo qe thu ti, Ramizizmi e Gorbaçovizmi si aspetative e demokracise, verteton se demokracia presupozon komanden e intelektualeve, e mendimit kritik, racional, inteligjent te inteligjiencias, gje qe eshte gafe e rende.

Ne fakt kjo tregon shume gjera, por lidhur me muhabetin tone tregon nje moskuptim te thelle se çfar eshte politika, moskuptim dhe gafe qe po e lexoja edhe tek shkrimi i Arberit, te cilin e nderpreva per tu pergjigj ty se pashe rrumullakten e kuqe ne steme.

Mos ti bejme gjerat pershesh. Ajo c’ka duhen jane teknicienet, dhe Rama ka vene me shume te tille ne pozicione qe i kerkojne se paraardhesit. Por mund te kish bere shume here me mire; kjo eshte e padiskutueshme. Problemi tjeter eshte “karakteri”. O ky po zgjedh shumicen shkerdhata, o spo di cpo zgjedh e keta e trajtojne si shkerdhate.

Kapitalizmin lere menjane. Eshte tjeter muhabet.

Nuk e di se me ç’kut matet ‘karakteri’. Dhe nuk e di se çdo te thote ‘shkerdhata’. Sinqerisht

dilni e diskutoni per shkerdhatat te shkrimi i Arberit qe ka nxjerre square per ju.

Po t’mos paskeshin qan keta kriminelet, Edvin Kristaqi perse do te merrte fyme.

Deri me tani ai as nuk ka konfirmuar qe eshte denuar as nuk e ka mohuar, nese nuk gaboj. Mos ka humbur kujtesen?

P.s. ca thone ne France per konceptin ligjor te integritetit te nepunesve, te nivelit te larte apo te ulet qofshin?

1 Like

Kam pershtypjen qe te ka ardh radha te besh mea culpa.

Jo jo, ai ka publikuar dy dokumente italiane, njeri prej te cileve eshte Certifikata e Pergjithshme e Casellario Giudiziale (nuk po guxoj ta perkthej shqip, se nuk jam i sigurt si quhet; me duket se eshte “Rekord Penal”). te cilin ne Itali ai e ka nul (thote dokumenti).
Qe do te thote: nese eshte denuar, por denimi me pas eshte pezulluar, Casellario Giudiziale e tij mbetet e virgjer (nul)

Ketu e kam, te nese eshte denuar. Pse mos ta thote a eshte denuar apo jo?

Pezullimi i denimit ne fakt eshte pezullimi i denimit me burgim. Qe do te thote qe nje i denuar i cili gjithsesi mbetet i fajshem, ne vend te denimit me burgim e kryen denimin ne forma te tjera.

1 Like

Ama, per mendimin tim personal, nuk ka gje me te shemtuar se teknicieni qe ‘detyrohet’ te aktroje si politikan, sepse ashtu e do vallja.

Jo. Pezullim do te thote: nese denohet perseri, ben dhe denimin qe ju fal. Perderisa ai nuk eshte ridenuar qe nga 2002, Rekordi Penal i tij eshte nul.

Reference svp?

Akoma s’i kam heq shpresat. Vazhdoj te besoj se eshte viktime e rrethanave.

bravo. me pelqeve me kete pergjigje. a me duket mua apo prorilindasit jane bere pro-rehabilitues te medhenj? :smile: