Diskutime te lira - Janar 2020

I ke inat microwave ovens?

Baballare te rritur me kanun.femije te rritur ne liri seksuale .Rezultati nje clash epic si i gjergj elez alise .

edhe kete vit do I bjene fyellit ne te njejten vrime keta o kapo .

image

Ahahhaha, ej, po eshte intéresante se si kane shkuar punet keto kohet e fundit ne Irak (nje nga guret e shahut (pawn) te Iranit në Lindjen e Mesme, gjithe duke qene nje vend jo pak nen hyqmin e USA).

Ka pas qe prej 1 tetorit një levizje vertet popullore ne Irak, te cilen deri dhe doreheqja e kryeministrit nuk arriti ta qetesoje (pas nje qetesie relative në dhjetor, qe prej një jave rruget e Qerbelase dhe Basores kane qene ne tym e flake serish), qytete pothuaj teresisht shiite (dhe kjo e fundit, qender e rendesishme nafte) : ishte ai momenti kur shiitet po kuptonin se ishin para qe gjithash irakianë!

image

Kur tak, sulmi ndaj ambassades amerikane ne Irak para dy ditesh! Nga kush ? Nga Irani, kush tjeter (ai qe po humbte gjithe e me shume terren qe prej 1 tetorit në Irak).
USA domeos qe do pergjigjej (me apo pa Trump, jam i bindur per kete).

Problemi eshte se në situata te tilla ku te dyja palet improvizojne (gjaknxehesia e momentit), humbesi i madh mund te jete Iraku… (Irani eshte plotesisht i afte te krijoje atje nje situate lufte civile pa me te voglen veshtiresi (qe sot Irani kish filluar ti kerkoje llogari Irakut : kush e coi në vesh te amerikaneve infon se Sulejmani do mberriste ne aeroportin e Bagdadit??)

Mjere mileti, literalisht… . Si perhere xhanem…

1 Like

Kishim shtet or tie.

Po Palloshi c’pune ka qe del me dekllarata aq agresive kondra Iranit apo don me i kujtu Hezbollahut se ku bie Shqiperia?

Ahahahaha, nuk jane deklaratat e Palloshit ato qe i kujtojne Hezbollahut ku bie Shqiperia. Se ku bie Shqiperia e di mire e bukur VETË Irani, se ka ambassade në mes te Tiranes (shto qe e di qe ka 3000 muxhahidine, nuk eshte sekret per askend).

Palloshi ben vetem punen (por ti e di kete)

Ama te papare jane iranianet : në momentin kur i kishin piket me te ulta se kurre ne Irak (tetor-dhjetor, manifestimet kunder influences iraniane), hopaaaa, sulmuan ambasaden amerikane ne Bagdad (sepse e dinin qe USA do kunderpergjigjej).
:grinning:

sa i takon Rames, spak dhe bkh se pari duhet t’i verifikojne vertetesine e deklarates se tij ne kuadrin e dekriminalizimit lidhur ndalimin per pune te ikonave ne france

po eshte politike e holle e elites iraniane ne sensin qe ka qene ne gjendje ti resistoje presionit perendimor .po cfare fiton iraniani I thjeshte nga kjo politike ?a e meriton nje gjenerate e tere te haje bar e te sakrifikohet qe nje grusht ajatollahesh te ruajne pushtetin ?

E mira eshte ta mbaje gojen mbyllur e te mos perzihet ne ate drame ku te gjithe aktoret I kane duart me gjak .we have no dogs in that fight .

iraniani i thjeshte, njesoj si amerikani ose shqiptari i thjeshte nuk ekziston, nese mund te quhet ekzistence te jesh nje cope mishi, mish per top, fele bythe per Marlonin. Bile as vete njeriu i thjeshte nuk kerkon te ekzistoje perveç si fele bythe, knoqet ne kete pozicion pa ambicje, eshte i thjeshte, nuk eshte i nderlikuar siç jane elitat, ajotollahet, ejzbollahet, regjizoret e mdhenj, artistet e mdhenj etj.

Ne fakt e verteta eshte e thjeshte per njerez te thjeshte. Ne kete rast Irani perfaqson shitet, ndersa Iraku synitet, konflikti midis tyre eshte fetar (njesoj si dikur protestantet dhe katoliket, qe per inerci vazhdon edhe sot si konflikt kulturor midis “mbeturinash fetare”). Ne plan me te gjere ky konflikt nderlikohet me konfliktin krishterim-islam, pra konflikti reduktohet si providencial, ku palet ne konflikt marrin pjese pa qene te ndergjegjshem per finalitetin, dhe pa u interesuar finalitetin, por vetem interesat e tyre se si t’ja lubrifikojne me mire Marlonit, e si mund te bojne me teper qef, e si te rrisin lezetin e jetes.
Kete e ka shpjegu shkelqyeshem Hegeli, qe njerzit pa e ditur kryejne planin e Providence. Kurse un e shpjegoj keshtu, me mire se Hegeli: njerzit po ta dinin planin do ta zbatonin, me mire, me shpejt dhe shume me me pak dhimbje, dhe ç’eshte me e rendesishme, pa rrezik deshtimi katastrofik apokaliptik, siç mund te ndodhe nese elitat jane koqe marloni te nderlikuara qe lexojne libra dhe shofin filma.

Ne kohen e Hegelit njeriu akona nuk kishte treguar me fakte qe kishte potencialin te shkaterronte Token me gjithsejt.

Stalker, a e ka pa ket filmin e modh? Po muzika e di e kujt eshte dhe si quhet? Eshte nje fashist qe ka paralajmeru ardhjen e Musteqes gjemon.

Straddling a line between documentary and science fiction, Werner Herzog’s Lektionen in Finsternis is an epic visual poem set in the burning oil fields of Kuwait following the 1990-1991 Persian Gulf War. Herzog, as much a daredevil as a documentarian, took his small crew in a helicopter and, floating above the fields, photographed jaw-dropping footage of the blazing, blackened landscape. Alternately horrific and majestic, the movie is a phantasmagoric, if distanced, catalog of horrors. Boiling lakes of crude oil, twisted scraps of melted metal, and ominous billows of smoke and fire abound. On the ground, the images are just as otherworldly. Herzog filmed scenes of firemen in full-body suits, working – futilely it seems – to contain the blaze. There are also a couple of interviews with Kuwaiti women, who talk heartbreakingly of the brutalities they suffered at the hands of Iraqi soldiers. In his voice-over narration, Herzog assumes the identity of a spectator from another planet, making bemused comments about the catastrophe with no attempt to inform the viewer of the factual circumstances behind it. His high-flown rhetoric, dense with mythical portent and allusiveness, underscores this visionary movie’s detached view of the destruction of the Kuwaiti oil fields.

Ate thashe qe në fillim : mjere mileti (iraniani i thjeshte fiton nje m…).
Megjithate, me gjithe represionin qe ushtron, pushteti iranian arrin ende te propozoje (te mbaje gjalle) nje far niveli ekonomik e social. Qe nga momenti qe do mbushet teresisht kupa, do filloje te derdhet dhe do filloje the final countdown…

ps: pushtetin në Iran nuk e kane ‘nje grusht ajarollahesh’: e kane tre pole (ku njëri eshte ai i ajatollaheve, dy te tjeret jane : klani i Larijanit, kryetarit te perjetshem te parlamentit dhe vellait te tij dhe poli tjeter jane pikerisht Rojet e Revolucionit (te ketij Qazimit qe vrane). Pole qe jo gjithmone kane qene ne harmoni me njeri-tjetrin…

Epo eshte partner stategjik USA. Biles kapital per shqiptaret (Kosova, per ta thene thjesht)

Ne kemi 3000 Iraniane ne Tirane te stabilizuar e me konita te organizojne ene Kongrese nderkombetare revolucionare per te cilet u ankonte shkaba. Dinjitare amerikane vijne here pas here ashtu pa u ndjere dhe i vizitojne personalisht se si jane liderat opuzitare Iranian, ne krah te politikaneve te pozites e opuzites. We have e dog in that fight… prej kohesh, jemi kthyer nje nje maje cizmeje ne bithe a sqetull te Iranit.
Gjigandi, qe gjithmone na ben krenare, thjesht po ben Shqiptarin e rradhes a tipik e po mcifet pas Gaxhoit. Ky konflikt si shume shpejt filloji e jo per merite te Gjigandit tone te luminueshem se nuk ka aq vuxhut…
Dora e Izraelit kesaj rradhe veshtire te mcifet ne precipitimin e ngjarjeve qe te cojne tek Dominoja e fundit per tu permbysur.

1 Like

Kryeministri izrealit e nderpreu urxhentisht nga vizita e tij zyrtare ne Greqi.
Po ai ç’pati ?

:thinking:

Ajo c’ka eshte edhe më tragjikomike eshte fakti qe avjacioni amerikan, jo me larg se para një viti, mbeshteste veprimet e milcëve shiite te ketij Sulejmanit, në aksionet e tyre kunder Isis (Daesh) në veri te Irakut (Mosul… etj etj) si dhe në Siri. Biles eshte pikerisht po kjo Amerike qe i shiti kurdet para pak muajsh pikerisht tek po keta shiite (tek shoket dhe miqt e ketij Sumejmanit në qeverine e Irakut).
Qershia mbi torte pastaj eshte fakti qe, duke ditur natyren plotesisht te paparashikueshme te Trump, iranianet ishin te paret qe provokuan ne Irak kur vrane ne Kirkuk nje biznesmen amerikan. Vazhdimi (raprezaljet) pastaj jane tashme histori…

1 Like

stalker, natanjahu e nderpreu viziten ne greqi, per shkak te ngjarjeve ne bagdad, sipas gazetave kendej,