Diskutime te lira - Janar 2020

stalker, çfar je duke prrallisur, shumica e demostruesve te vitit te kaluar qe u ngriten kundra qeverise dhe per mirqenie, per pune, ishin syni, dhe perveçse hongren dru nga qeveria e policia shihite, disa syresh edhe u vrane.

Stalker nuk prrallis, tregon me fakte qe ne Iran, nuk dihet perse, Marloni paska, jo dy bole si kudo, por tre bole:

Megjithse edhe ne Shqiperi, Marloni ka tre bole: PD, PS dhe LSI.
Aaaaa, tani e kuptova persene e simpatise per Iranin dhe Kiarostamin.

Inferiore te te dy krahëve,bashkohuni!

Deklarata te tilla nuk eshte i detyruar te jape medoemos si bente sala dikur qe shkonte e bente rezil ahmedinaxhanin.amerikaneve iu jemi borxhlinj e jane mbrojtesit tane te vetem ne kete dynja .nese kane nevoje per ndihme jepe por ne heshtje pa bere tellall nje lufte qe s’eshte e jona .amerikanet pasi kane shpenzuar $6 trillion ne lindjen e mesme dhe ajo zone eshte po aq mysybet duhet ta kuptojne se me bumje e para nuk zgjidhet ky muhabet .pavaresisht se jane vendi ku na ka rene koka e taksat tona Po kontribojne ne ate corbe shiqo the chain of events .amerikanet permbysin qeverine demokrate te iranit ne 1953 e instalojne Shahun i cili nderton nje regjim represiv te urryer nga iranianet.iranianet permbysin shahun amerikanet furnizojne sadamin me arme ti bjere iranit .10 vjet lufte e 1 milion te vrare.iranianet krijojne hezbollahun te cilet luftojne proxy wars ne gjithe lindjen e mesme .nashi u vret kumandarin po ke mijera luftetare te argasur ne beteja,qe vetem lufte dine te bejne e s’kane cfare humbin e me armet sheshit do sulmojne ku te munden e si te munden .keto vrasjet jane thike me dy presa .mund tu futesh friken por mund ti radikalozesh me teper .koha do te tregoje.

nje lesh, koha nuk ka ç’te tregoje më sepse koha e ka treguar kushedi sa here se keto pune Amerika nuk i zgjidh dot as me te mire e as me te keq. Here me nje menyre, e here me nje tjeter, kshu ka shku gjithmone kjo pune, rrumpalle kushdo qe e ka pas ne dore pushtetin (behet fjale mbas viteve 90-te). Jane levizje te detyruara, fatale, e keni zon me Trump trapin, sikur ai e ka fajin. Por nuk ka shpetim kushdo me qene ne maje te pikaloit.
I keni mush menjen vete se Amerika eshte me ne. Por Amerika nuk eshte me asnjerin, tani as me veten e vet nuk eshte me. Anarki totale, gje qe duket edhe nga komenti qesharak i Stalker, e akoma me qesharake pergjigja jote qe mundohesh te biesh ne din nje perqeshje kozmike.

Vine se u do trapi. Nuk e kuptoj si mund te lejohet nje gazete te publikoje thirrje te mbryjtura me urrejte si te ketij analfabetit qe mezi lidhka pse rreshta.

Si gjithmone shume i ndrydhur kur shprehesh per keto punet e musulmaneve ti Stalker. Nuk e kuptoj dot a te dalin komentet te pakuptimta nga pamundesia per tu artikuluar apo nga frika per tu artikuluar lirshem.

Ku mendo se gjendet tani ai kellira, ne firdus apo jahanam?

Per nje gje ke te drejte, i ziu ai popull. Nuk ka per tu cliruar asnjehere nga dogma, e per rrjedhoje dhuna e gjaku.

I mjeri popull i Oksidentit, asihere nuk ka per te shpetu nga palloshi i Marlonit, permbytje universale nga sperma dhe longu i mestruacioneve.
Eros dhe thanatos: Oksidenti erotizohet me liri, Orienti thanatizohet me dogme, piketakimi aty ke ku del nafta, mu ne mes, ke Lindja e Mesme. Boji naften!

seç ka qene njeri qe thosh “punet e çifuteve”. nejse se nuk e lexon njeri pehskun po he

e po kshu e kane punet e Marlonit, historia ndryshon, por esenca mbetet e njejte, bolet e Marlonit fergellojne gjithnje, bile gjithnje e me teper, sepsa me teper kalon koha, aq me teper nxihen pendet e korbit (aq me teper fergellojne bolet e Marlonit!).

Esenca e historise eshte ajo puna, pa u zgjidh ajo pune, kurre nuk mund te arrihet gje!

Per ate me mustak e ke? Ate me te cilin musulmanet firmosen per shfarrosjen e cifuteve?

Gje ndonje dege tjeter tani.

Strategji mizerabel e USA prej me shume se gjysem shekulli (ne rastin me te keq) dhe prej me shume se 20 vjetesh (ne rastin me te mire). Dhe ke harruar nje detaj:

Me ndihmen po ashtu te amerikaneve

Nuk ka rendesi cili; rendesi ka principi. Po prap nejse, ne peshk jemi (ça t’them tjeter une… : per me teper qe ti as meriten e revoltes nuk ja njeh irakianeve (pune muslimanesh, e the vete) qe detyruan te pakten kryeminstrin te jape doreheqje).

pune hitlerianesh:

Sa me shume zihesh ngusht aq me shume konfuz behesh. Per cilet iranian e ke, per ata ne pushtet? Per ata qe i shtyp pushteti? Dogma shok, dogma.

irakianë shoku, irakianë

(kush eshte konfuzi ??)

ky që e ka shkruar është loqe,si shkaba,po çëshja qëndron. turma njerëzish,me mëndësi albe,vijnë në shqipëri dhe flasin në gjuhë të huaj. ky është turp. njerëz të tillë janë pothuajse të zhveshur nga dinjiteti vetjak dhe kombëtar.
nga ana tjetër ,ky bolja ,nuk e bën kritikën nga pozita kombëtare. ky është për vete nga ata të integrimit. që flasin shqipish,që emrat e fëmijve,dyqaneve,i kanë anglo-italo-grekë,që durojnë ,pa u ankuar,gjithë barbarizmin e shqipes nga te gjitha llojet e shtypit,nga politika,dhe nga çdo lloj karagjozi që ka një mikrofon!
ky është si ata që shan!

kriminele shoku, kriminele, qe kane krijuar tek Peshku nje gjendje krimi permanente. E kush te lexoje Peshkun? E pse ta lexoje? E kush ka nevoje te lexoje perçatjet e 3-4 handikapateve kriminale qe kane mbet ne Peshk qe urrejne njeri tjetrin megjithse jane ne te njejten llogore politike?
Dhe me ankohesh pale, je ti vete me shoket e tu bolemajte qe e ke shkaktuar kete gjendje krimi, kush urren myslimanet, e kush komunistet, e kush serbo-greket, e ti vete je kampion i urrejtjes se fashisteve, futur ne te njejtin thes me krishteret ne stil iluminist freng.
Dhe kjo pune ka nis me urrejtjen kunder Sales, pranej ka deshtu Peshku se baza nismetare e tij ka qene urrejtja kunder Sales, ishit bo i dore e mire intelektualesh t’mdhenj qe urrenit Salen. Eshte me se e qarte qe urrejtja e vertete eshte kunder vetes, kush urren, urren veten ne rradhe te pare, e kete urrejtje e projekton tek te tjeret per te lare ndergjegjen.

Me keq akoma, kane edhe percarjen sektariane mbi iranianet. (Teli qe terhiqte Sulejmani per ti hedh ne ere). Dogma shok, dogma.

Si tha ai koka e madhe, viktimat e para te islamit jane musulmanet qe jetojne nen te.

po ai te bonte vete ta urreje, njesoj si palloshi tani,
kush e urrente palloshin, pak shum pak e urrenin,
tani e urrejne te gjithe, se te bo vete ai ta urresh,
po keshtu dhe me buall mavrine,
kush e urrente ne fillim, pak shum pak e urrenin,
me pas u shtua numri qe e urrenin, pse,
sepse te bonte vete ta urreje,
politika qe ndiqnin, mediokriteti qe shfaqin
drejtuesit e shtetit dhe qeveris shqiptare,
te detyron ti urresh e ti perbuzesh,