Diskutime te lira - Janar 2020

eehhh, sa te drejte kam patur athere para shume vitesh per ndarjen e tokave, ku thoja se komunat duhet te mbanin edhe toka per vehte (toka te lira), te mos e ndanin te gjithe token tek privati/partikulir, sepse me vone mund t’ju duhesh per çdo eventualitet, si rruge, ndertesa, park, etj,

pse Pjer nuk mund t’i thuash gjerat si jane pa urryer dhe perbuzur tjetrin, megjithse tjetri mund ta kete bere veten per te urryer?

Nuk duket kaq e veshtire, e megjithate eshte sepse njerzit per te urryer gjejne pretekst tek padrejtesia dhe maskarallekun, dmth eshte urrejtja qe ka prioritet mbi demaskimin e te keqes. Dmth shyqyr qe ndodh e keqja qe te kemi nje shkak per te urryer. Dmth edhe kur nuk ndodh e keqja, shpiket qe te urrehet. Urretja eshte si ajri qe thithim, uji qe pime, buka qe hame.

Pra urrejtja na lebyr syte, nuk na le te shohim si vertet qendrojne gjerat, kush urren jeton ne falsitet. Pranej un nuk merrem me qelbsilliqet e mediave qe merreni ju (edhe ti pjestar i bandes se Peshkut pare je, pranej bo avukatin). Pranej un nuk besoj as ju, e as medjat kur flasin per Salen, Ramen, Trampin, etj. Un nuk e di kush jane keta persone, nuk i njof, e s’kam si t’i njof ne poziten qe jam. Por ne kete pozite qe jam, as nuk kam nevoje te di se kush urren eshte nje nivel me poshte se subjekti i urryer, qofte ky edhe nje serial killer. E pra ju urreni te gjithe, jeni te gjithe me keq se serial killer.

Perseris edhe nje here, pa bere priftin e hoxhen per t’i bere propagande dylekshe stimes dhe dashurise:

Urrejtja te ve ne poziten e falsitetit ekstrem, dmth edhe kur ke te drejte, je ne falsitet, ne perversion.

Besoj se e ke te qarte pse rezultoni bole te Marlonit, kushdo qofshi e çfardo meritash e vlersimesh te keni. E nuk behet fjale per 3-4 vete te mbetur sot, ose per 30-40 vete te Peshkut pare, por e kam fjalen per gjithe eliten disidente, me ne krye Kadarene qe urren fuksat.

i modho, dikur po i urreja ter drejtuesit politikane, por (ke par ti) tani me shume ndjej meshire per ta, ndjej keqardhje per vetdiskretitimin qe kane pesuar, te vjen gjyhna qe jane katandisur ne personat me te urryer te popullit shqiptar.

ne harkun e kohes midis komentit te pare dhe ketij te fundit me siper, sa gota ke rrekllyer?

tani po ben edhe hipokritin meshirmadh. Ndje meshire per vete tende ne radhe te pare, fal veten, se nuk pjerdh njeri per meshiren tende ndaj te fuqishmeve te kesaj bote.

ahhh, vetem sot nuk kam pire akoma dhe nuk do pij, se dje dhe pardje, kam pire kaq shume sa jam çuar me kok te rende sot;

vertet Pjer çer maskarenjsh jane Rama me Salen. Un i urrej, nuk du me i pa me sy. Ne bone me dhimje kaptine, na bone. Por ta shofin ata kur hakmarrja popullore te bjere mbi kryet e tyre, do i terheqim zvarre si terhoqem bustin e Enverit.

Megjithate seç ndjej meshire per ta, eshte efekti i shishes se veres qe thava mbasi u çova nga gjumi mbas dreke.

Me vrave dylberin
O mullah kamber
7 shpirtra te kesh
Te shtata do ti nxjerr
Kadare- vit i mprapshte

Punë ka plot, zanatçinj jo edhe aq

image

Australia dhe Amerika e Jugut digjet, Evopa plake krifet!

1 Like

Nuk te bejne drite syte nuk te bejne : une te shkruaja irakianet, ti vazhdoje lexoje iranianet (te gjithe popujt ne nje thes, qe nga momenti qe jane te besimit mysliman).

“Do bejme nje mur ne Colorado” tha Trumpi.

1 Like

image

1 Like

parking problem solved

te kom thon Stalker qe urrejtja te lebyr syte. Edhe ti fut ne nje thes me fashistet ke beson ne Zot. Te rrofshn filmat qe ke pare dhe librat qe ke lexuar.

Binjaku kombetarist i delte pellazgut qe dikur bente sehir me dylbi sinoret e grekut se I dhembte zemra per memedhene del e thote qe s’behet me shqiptaret.:joy:ki eshte krietar i aleances kuq e zi qe eshte ekuivalenti I agimit te arte .pastaj c’eshte me shqipot qe permendin ne artikuj:nje miku Im amerikan ,nje miku I’m i huaj me ka thene se …se e tha amerikani nuk eshte se e tha allahu .rreth 2% e Amerikaneve jane ata qe cojne dynjane perpara E nuku besoj se kane kohe te bejne llogje me kete tipin.

1 Like

Aq sa keq je ti moj e kozmait!
E para,nuk ishte i njejte me agimin. Niveli i kombetarizmit te aleances ishte deri tek niveli qe ka nje parti e majte,gjysem .arksiste si sirriza.
E dyta,kreshniku ishte prodhim integrimi dhe saliu.

Nga celulari lexojme dhe nga ana tjeter nuk mund ta mohoj paragjykimin e mendjes time ne pritshmeri kundrejt rrefenjave te tua mbi Iranin :grimacing:. Por ti mund te vazhdosh me gozhden o nastradin, dhe te injorosh sqarimin te cilit (nuk) ju pergjigje.
Sidomos tani qe patem nje goditje “proporcionale”.
Edhe i gjo tjeter, vej bast me ty, qe une kam me shume miq musulman se ty. Kjo per te te ndihmu ty me paragjykimin tend.