Diskutime te lira - Janar 2021

aha, njateta mono, tani muhabetin mund ta vazhdosh vetem me te shkerdhyer si Katror dhe varik, qe i ke ne te njejten barrikade, edhe si trumpiste.

Mire mire, po kam frike se une, Katrora, variksa kemi per te ardh e per te ik, ndersa ti ke per te mbetur ketu. Do vdesesh me duar te tastiera. Shko mos gjen shoke ne jeten reale, se ketu ndihesh i vetmuar.

1 Like

Qe te shofesh Nazarkon nuk duhet tv :rofl:.

une nuk e di tamon kush eshte ky Nazarko, mbaj mend per tym qe jane dy vellezer qe kishin nje gazete:

qe te shofesh Nazarkon duhet sy Marloni i specializuar per te pare brima sume politike :rofl:.

Ehh kur mbyllen portat e jashtme nje edhe nga nje dihet se njeriu eshte egoist ekstremist i cili nuk pranon mendime alternative.

Kujt i drejtohet kjo metafora jote e mprehte e dyerve nuk e kuptova. C’t’i bejme, keshtu jam une, nuk pranoj alternativa, dua t’u ve te gjitheve drynin. Ja tani me ka kapur nje deshire t’i ve kyçin Nazarkos. Dua te le vetëm Qimin, që të bëhemi africanë. Eh sikur ta pranoje edhe ti mendimin tim alternativ që Qimi është ylli i real news dhe Stresi ylli i qytetarisë. Po edhe ti nuk e pranon që nuk e pranon mendimin alternativ.

janë universale? ja po jap një shembull. në greqi,meqë e njoh gjuhën ,nuk i thonë mutacion,por μεταλλαξη . shqip- pasndryshim!
mos është vetëm për gjuhët latinë dhe për afrikanët? them unë,

Nuk e kuptove komentin tim te meparshem po ska rendesi. Une e pranoje mendimin alternativ kur eshte per tu pranuar. Ca te pranoje une budalliqet e karlos. Po Karlo ate pune ka edhe per ate pune paguhet bashke me Qimin. Normalisht tani une degjoj Qimin se thote me shume te verteta se Karlo. Mbas dates 25 do degjoj Karlon me shume se Qimin. Gjithmon nqs flasim per te njejten atmosfere, sepse merkatoja ndryshon ne varesi te fushes. Mos u cudit nqs Karlo flet mire per qeverine qe do vije. Nqs Qimi flet sic ka folur(gje qe une e dyshoj) edhe mbas dates 25 i bie qe ja vlen ta degjosh.

E kam thene une, PDhi nuk vjen ne pushtet nga frika qe ka prej teje. Por po erdhi, ketu do jemi, ta shohesh cfare ke t’i bere, s’do dine Luluthja e Doktor Mortja ku te futen. Dhe po ashtu edhe Çimi, e di që ke për t’i vënë drynin. Me Stresin nuk di se c’do besh, po nuk besoj se do ndryshosh mendim qe eshte ajka e qytetarise. Nejse, le te presim deri me 25 prill. Une premtoj qe do kthehem ne Shqiperi e do votoj per PDhin. Premtim burrash.

Tani qe te flas seriozisht me ty. Kur erdhi Rilindja ne pushtet, ka qene nje me duket vajze me emer djali ketu. Une urova qe ishalla vjedhin me pak se pasardhesit dhe ajo tha: Cfare urimi eshte ky. Ishte rritur ne Amerike me duket dhe nuk e dinte qe ne Shqiperi fitorja me e madhe eshte te zgjedhesh te keqen me te vogel. Pak e shume sic tha Lubonja para se mbaronte me te tera. “Jane dy banda hajdutesh, tha, njera hyn, vjedh ç’te vjedhe dhe pastaj shkaterron dyqanin. Tjetra vjedh, po dyqanin e le te paprekur. Sigurisht qe une do jem me banden e dyte”. Tani une s’te kuptova ty, po ti si i mençur qe je e kupton që banda e parë është PDhi dhe e dyta Rilindja. Pa u zhdukur nga faqja e dheut PDhi, unë do jem gjithmonë me bandën më të padëmshme. Unë nuk e di nëse ti bën vetë apo je naiv dhe beson te PDhi. Apo beson se mund të dalë vërtet ndonjë forcë e pastër në atë vend.

Meqe ti fole seriozisht edhe un po te pergjigjem seriozisht. Fakti qe nuk jeton ne Shqiperi tregon qarte qe nuk eshte se e njef mire realiteti atje. Me kujtohet nje shprehje e nje gazetari te vjeter italian qe doli ke Fevziu para shume vitesh. Blendi e pyeti nese Italia e viteve 60-70-80 ishte aq e bukur sa e shikonin shqiptaret ne televizione, dhe ai ju pergjigj duke ju thene qe Italia e viteve 60-70-80 nuk ishte aq e bukur sa dukej ne televizion. Une kam patur te njejten eksperince me Shqiperine ne vitet 2010. Shqiperia e televizioneve ishte shume e bukur dhe ne qe e shikonim nga larg na dukur si Italia e viteve 60-70-80 i dukej shqiptarve, por ne fakt kur shkoje atje edhe qendroje per nje perjudhe me te gjate se 2 jave e kuptoje qe ishte ajo Shqiperi qe ka qene gjithmon. Rama perdor kete fenomen qe ti bej te besojne emigrantet po e po, por edhe njerzit e tjere qe me shume e mbajne koken ulur duke pare telefonin se sa njerzit qe shikojne rreth e qart edhe e ulin koken te shofin telefonin vetem atehere kur kane ndonje pune. A eshte Shqiperia ajo qe prezanton Rama & Co ne rrjete sociale edhe media qe kuptohet qe jane te kapura? Absolutisht Jo. A besoj un qe do dale force e paster politike ? Jo domosdoshmerisht. Nqs do me duhet te zgjidhje mes nje genjeshtre te bukur edhe nje te vertete te hidhur, ne menyre te pa diskutuar do pranoja te verteten e hidhur.

Selanik e perpjete
Si ka qene do te jete
Vend pa hair ka qene eshte e do te jete,lere se c’thone spurdhjaket e hafijeve kamuniste.
“… Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorine Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni. Vetëm kujdes! Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!". Ai nuk foli atëherë si ministër, por si një turk i thjeshtë! I bindur dhe i ndershëm. Dhe kishte pasur të drejtë.
Sa e sa herë më vonë e kam kujtuar kajmekamin e El-Maanit, kam kujtuar ato qindra e mijëra shqiptarë që kam takuar edhe në qoshet më të largëta të Perandorisë, të cilët, në toka të huaja urdhëronin mbi njerëz të huaj, vetëm e vetëm sepse quheshin “shqiptarë”. Dhe sa e sa herë më janë kujtuar fjalët profetike të atij turku të ri, më vonë, kur në Shqipëri isha i detyruar të shihja me tmerr e neveri, sesi njerëzit që donin të bëheshin dikushi, shqyenin dhe shkelnin me këmbë shoqi-shoqin, vetëm e vetëm se në koritë nuk kishte vend për të gjithë…”Eqrem Vlora

1234567890

E perlau dhe mandatin e trete!
Edvin Kristaqi si Jul Cezari, po e shem republiken t’u themelu perandorine e Tij.

Bravo Edvin Krisraqi!

1 Like

Nashi me mjekren e thinjur si te Ismail Qemalit eshte bere baba i kombit e do ta keni ne krye deri kur te jete 75 vjec e beje shurren ne pantallona si Dulla dikur .

Pyetje (retorike) : pse borxhi i Greqisë (200% i GDP !) nuk perben më problem per BE-në si në 2015 ??

:thinking:

1 Like

Eshte me te dhënme, nuk eshte me te thenme.
Kur merr pushtetin nga nje tip si Berisha… goxha avantazh apo jo

Se kam harruar : te rrime super shtrember e te flasim super drejt (se e patem bere qepazé ketu në peshk) : si i doli fjala mor aman

Pyetje retorike:

Pse Fatos Nano bënte për çerek ore, atë që Berisha e bënte për një…

Kam dhe une nje pyetje per ty (edhe pse pothuaj kurre nuk te drejtohem) : ke komshinj ti ?