Diskutime te Lira - Korrik 2019

Te njejten gje do thote dhe afendikoi jot kur te te perzene se do i mbeten suflllaqet ne tigan :joy:

image

+

=

1 Like

sot: 8 vjet pa Amy-n
i will still love u tomorrow

Stalini osht si osht, osht 100 here me i bukur se turini i Pazolinit rrethu nga guacka kermilli tek foto qe ke botu ti.

Shehu na i paska prishur skemen Hoxhes: Enveri i propozoi Mehmetit që për ta mbyllur gojën dhe opinionin të pranonte ta dënonte djalin , të hiqej sikur nuk kishte pasur dijeni për fejesën. Me këtë ai thoshte se do shpëtonte opinionin e partisë që mos mendojnë njerëzit se ndryshe themi, ndryshe bëjmë. Mirëpo Mehmeti nuk pranoi. Tha: Jo, gabimin e bëra unë sepse djali im më pyeti. Kjo ishte e kundërta e asaj që donte Enveri. Vrasja nuk ishte një akt që i shërbente Enverit ndaj Mehmetit sepse krijonte histori, krijonte zhurma pas, kurse eleminimi bëhej dalëngdalë duke e hequr nga kryeministër, drejtor ferme etj. Mehmeti e prishi këtë plan. Ai e kuptoi që një ditë do përfundonte keq.

http://www.gazetadita.al/isuf-kalo-ju-tregoj-per-njerezit-e-bllokut-ne-dhomen-e-mehmetit-u-gjet-nje-reviste-pornografike/

Intervista

Te gjitha lajmet per librin me titull si bicim reviste roze, gruja e Bashkimit qe takohej fshehurazi me francezin, Mehmeti qe lexonte Playboy, etj. Jo vetem te librit, eshte si epidemi ne fakt. Gjysma e artikujve per politike, krime dhe aksidente dhe gjysma me femra qe “tregojne asetet” ne Instagram.

Te kuptoj. Por kjo eshte ‘lenda’, ‘materiali’, sekush pastaj sipas interesit (historik, per shembull) terheq (vjel) ate qe do. eshte dhe pune kohe. Une psh nuk shoh pothuaj asnjehere intervista te gjata (sepse eshte sh me kollaj me i lexu
Isha cik kurioz me pa “me ze e figure” Kalon, ndaj e solla videon. Doja te shihja mimiken etj. Plus disa foto autentike e ça gjera te vogla si keto…

Stalker, nuk e kuptoj psene e ketij citime qe ke drejtuar mua. Nuk me kujtohet te kem dhene mendim rreth kesaj çeshtje.

Jam gabuar në click-im

nuk behet fjale per “skema” sepse nuk ishte ajo llogjika e gjerave

sa here kam thene se esenca e shoqerise njerzore eshte eros-thanatos?

dmth desha te them se interesi i opinionit publik per vrasje dhe seks perputhet me interesin e Cuf Kalos qe ishte i njejte vrasje-seks si punonjes ne Bllok. Prandaj terhiqte Blloku atebote si perqendrim i ndodhise njerzore, si skene tragjike greke e lashte, krim dhe noçke. Cuf katunari u gjend rastesisht ne kete teater dhe gradualisht i ndjeu lezetin, edhe duke u rafinuar si tip.

Pse gjithnje kam tundimin qe ne vend te Hipokrati te them Hipokriti? - i Modhi :smiley:

Ik mor shketdhatacion. Fis BQ-mash nga Luzati Tepelenes. Pse sna trego si bente lufte klasash ai vellai jot I modh qe iu bofte vorri hale publike ishalla. Na ka dale me shit libra edhe Cufja fis q****ri. O tempora o mores e yadda, yada, yada…

gjithe keto personazhe qe luftuan per vendin dulle djegesi i shpalli armiq te popullit .
Në Kongresin e Parë të Manastirit

Në Manastir shkuamë me tim vëlla Bektashin se bëhej një mbledhje e madhe me gegë e me toskë të krishterë e myslimanë, për punën e gjuhës. Takuam disa miq korçarë dhe e ndjemë vehten të dlirë, që të krishterë e myslimanë fjaloseshin tërë merak për gjuhën. Ne kishim plot miq nga të krishterët korçarë, që ishin përpjekur aso kohe për gjuhën shqipe dhe ishin korçarët të parët që hapën mësonjëtoren, po tani i ndjeri zoti Pandeli Sotiri nuk ishte më. I takuam të gjithë me Mihal Grameno e të gjithë patriotë të klubeve korçare. Të tërë e kishin ndarë mëndjen, që shqipja të shkrohej me gërma latine e të vendoseshin vjetët e ditët allafrënga, se dhe alfabetari i Stambollit i Sami Frashërit që e doja aq shumë dikur i mirë ishte, por i kishte shkronjat dyshe greqisht, kështu që duhej bërë një shtypshkronjë vetëm për të. Kishin dhe një alfabet puro latin dhe im vëlla Bektashi, këtë donte. Në anën time ishte dhe i biri i Abdyl Frashërit e nipi i Samiut e Naimit, Mit’hat Frashëri. Prifti shkronjëtor katolik At Fishta pas fjalës që na preku të gjithëve i pari që e përqafoji ishte një hoxhë, që nuk e vrau mëndjen fare. U pamë me Bektashin sy më sy, por ai gati qysh ësht’ duke tundur kokën tha; – Këto fjalime u mban shkodranëve në kishë ky, hallall, prandaj Shkodra s’para i do osmallinjtë. Më mirë,- i thashë, as turqisht, as greqisht brënda alfabetit, vetëm latine, e di sa prehem kur shkruaj ndonjë kartë në gjuhë frënge, të kënaq.
http://www.nacionalalbania.al/2012/06/kujtimet-e-hajredin-cakranit-sherri-me-bimbashin-dhe-si-u-vra-ne-rruge/
Na llafosi se, qysh pas rrëmujrave që bënë e u rranë më Vlorë për ditën e flamurit me italiantë dhe sherrin që bënë këta me Qeverinë e Durrësit e që u thoshën: -Jeni shqipëtarë a jo, se që të shetisë flamuri ynë lidhur nëpër qëntë e sokakut, ju qofshi, se ne për atë flamur jemi vrarë e vritemi atças! Dërguan kartë dhe më Paris, kur në fund të 919 më Vlorë kishte ardhur një që thosh se ish i dërguarë i vetë presidentit amerikan Willsonë, dhe më shtëpinë e Osmën Agait, u mbëluadh gjithë paria. Me Hamza Aganë, Ali Asllanë, me miknë t’onë qëkur, ka- toliknë Dom Marknë, Jan Mingën, Qazim Aganë e vetë Imer Aganë e të tjerë dhe ishin llafosur e i kishin dhënë me vete, s’bëhet llaf dhe një mémorandum se Vlora do që t’i bashkohet Shqipërisë, si ç’është kaza e saj. Këtë t’ja çonte Ëillsonit më dorë, pa italiantë i ndaluanë as t’a shkojin nëpër mënd, e jo të vijin përfaqësonjës nga Vlora këtu. Kështu ajo punë e Amerikës i paska pasur ca rrënjë dhe më këta. -Paskeni bërë një punë të paktën, tha im vëlla Bektashi që j’a behu atças dhe tha që të vejim më Lushnje, se ishim në merak të madh nga që të deleguarit nuk i lijin ushtëritë italiane a ata të Durrësit dhe vajtja e Imer Agait, do të fillonte të paktën listën e vlonjatëve.
http://www.pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=6059

çudi, i lexova artikujt, dhe asnjeri nuk i thoshte tjetrit “m’ha karin!”. Thua ngrenia e karit te jete fenomen modern? Kur te kete filluar valle, ne ç’moment?
Apo edhe atehere e thonin, por nuk e shkruanin, dmth eshte fenomen letrar. Por edhe si fenomen letrar, ne ç’moment ka filluar?