Diskutime te lira - Korrik 2020

alba, po librat e mij , a i ke lexuar moj, se jane 3 libra gjer tani,

Bolton, si i penduari i parë i pazarit kriminal për ndarjen e Kosovës
Po kur thonin keshtu e kerkon bota??? Disa thoshin, jo keshtu e kerkon Amerika vete…
Deklarata e Bolton qartësoi që projekti për ndarjen e territoreve nuk është as projekt Europian dhe as projekt Amerikan, por është thjesht një dakortësi midis dy ish-armiqve, atij serb dhe atij kosovar, kumbarët e të cilës ne i njohim të gjithë. Ata më së paku tentojnë destabilizimin e Ballkanit, sepse qëllimi i tyre është defaktorizimi i shqiptarëve në rajon dhe rifaktorizimi i Beogradit.

1 Like

kur i thashe njonit aty ne shqipri (njeri i sferave te larta), se europa eshte kategorikisht kundra ndarjes se territoreve, pasi gjendja mund te dali jashte kontrrollit, me kundershtoi;

  • jo pjer, ka vendosur amerika, dhe do behet,
    edhe nje pordhe te boj portieri i shtepise se bardhe, ne shqiperi e marrin si sinjal ndryshimi :grin:

Kam pasur nderin te lexoj disa pjese Pjer .

Nje fragment i perkthyer me google translate duke perdorur cameran e telefonit.Keta jane hallexhinjte te cilet zylyfet konservatore shqiptare I paraqesin si armiq te civilizimit .

“… PRAVDA HA H të ecë drejt tyre. Ajo dëshironte që ata ta merrnin në krah dhe ta tërhiqnin. Një vit më parë, nëna e Charity kishte marrë dorën e saj së bashku ata kishin vrapuar përtej kufirit. Nuk kishte pasur asnjë li për to në shtëpi, në një vend në luftë me veten e tij. Babai dhe vëllai i Charity kishin vdekur gjatë shërbimit të ushtrisë së tyre. Në Eritre të krishterët mund të burgosen nëse nuk heqin dorë nga besimi i tyre. Plaku i kishës ishte ekzekutuar. Në Etiopi Charity do të ishte në gjendje të shkonte në një shkollë të krishterë, tha nëna e saj. Ajo mund të mësojë herse amarikisht. Megjithatë ajo ende jetonte nga frika. Ata ende shkuan në shtrat të uritur. Në shëtitjen e saj në shkollë Charity u takua me një tjetër të Eritrean. premtoi se do ta ndihmojë atë për të gjetur punë si shërbyese në Gjermani. Ajo i dha asaj një bluzë të shtypur të zemrave të bardha. Ajo tha, ‘Evropa është aty ku ju nuk do të keni frikë’. Gjashtë muaj më vonë Charity vodhi rafin e nënës së saj. qese dhe hipi një kamion në shkretëtirë. Askush nuk zgjedh të jetë refugjat. Dhjetra miliona afrikanë u larguan nga shtëpitë e tyre vitet e fundit për t’i shpëtuar luftës, urisë dhe gjumitit Gjysma e tyre ishin nën tetëmbëdhjetë vjeç, duke rrezikuar jetën e tyre ata dhe familjet e tyre mund të jetojnë. Charity është një prej tyre, dhe kjo: është historia që ajo më tha. larg detit të argjendtë që shihet. Ajo ishte e hollë dhe e gjatë, duke qëndruar dy inç mbi vajzat e tjera në kamion. Në Darfur ajo priste në një shtëpi lidhëse me mure baltë ndërsa migrantë të tjerë arritën nga Sudani, Mali dhe adadi. Rekrutuesit i çuan disa nga djemtë në dyqanet e telefonit ose makinat me para në afërsi të stacionit të autobusëve. Ata pa para u bënë për të thirrur në shtëpi. Nëse familja nuk do të paguante, ata do të dëgjonin tingullin e torturës. Bamirësia më tha që heshti. Ajo nuk e la kompleksin. Ajo duhej t’i besonte gruas që do të paguante për udhëtimin e saj. Tridhjetë njerëz qëndruan në pjesën e prapme të çdo Toyota Hilux, duke mbledhur telefona dhe shishe ujë. Në rrobat e shkretëtirës shoferet e Toubou lëshuan ajrin nga gomat për tërheqje më të mirë, Charity qëndroi për pjesën më të madhe të javës tjetër, këmbët e saj duke djegur në metalin e zhveshur, kokën e saj të ekspozuar dhe duke tundur nën diellin e Saharanit. Një kamion humbi një rrotë dhe u rrotullua

Cdo maskara sot ka hapesire te sfidoje nje te vertete me lehtesine me te madhe, sa kohe barren e proves ia le kundershtarit :slight_smile:

Brandolini’s law , also known as the bullshit asymmetry principle , is an internet adage which emphasizes the difficulty of debunking bullshit : “The amount of energy needed to refute bullshit is an order of magnitude bigger than to produce it.”

ke pjese, te kujt libri, dhe si e ke siguruar/gjetur librin,

dhe si e ke marre guximin te lexosh librin tim pa me pyt mu!

1 Like

u bo bytha jote te lexoje librin tim!

cuditet qeveriu qe shqipot i kane thene jetes ik pirdhu per sa i perket Covidit, marrjes se masave. Po ndryshe nga politikanet e oligarket shqiptarit i mesem nuk ka ca te humbi.

1 Like

Albanoid, tani ne konjukturat e reja politike, ti me çin je, me Stalker apo me Korrikun?

Me mik te modh.

Pjer kape kete vizion te qarte:

2 Likes

Nuk gjenden me ne asnje librari a biblioteke?

kur te shkosh ne shqiperi, me thuaj ketu tek posta, te ta gjej ,

Dikur ketu u postuan disa fragmente nga “Vizione te qarta” ngakomentues te ndryshem .

Shkabe do lini ndonje te denuar per vrasJe ne burg?

Nuk po ndodh vetem ne Shqiperi. Ke sa te duash raste te tilla dhe ne Amerike. Nuk paske degjuar qe Manafort etj. jane liruar?