Diskutime te lira - Prill 2019

Eshte tepke psh :ai sistemi iu jepte mundesi fshatareve te varfer te benin perpjete.shiqo psh sali berishen nga nje malesor i varfer u be doktor I shquar packa se 99% e katunareve perfundonin qerrexhinj .

un e kisha me ne pergjithsi muhabetin, e kisha per pune mode te pergjithshme qe ndiqej edhe nga qerrexhijte, jo vetem per eliten e bllokut. Kush merrte pashaportizimin ne Tirane konsiderohej superior, edhe si qerrexhi. E njejta gje edhe sot per ke “del jashte shtetit”.

Pra e kisha per komportamentin e njerzve, sepse konjukturat jane relative. Po te jetosh ndonje jave me barbonet qe flejne poshte ures, ve re te njejten gje, ai qe eshte me afer rruges konsiderohet ne pozite me superior, eshte elite.

Prill - Maj Trumpit mos iu ndaj

Bota arabe vetem nje Zaha Hadid e ndonje femer tjeter me ‘peshe’ ose te njohur nderkombetarisht ka nxjerre, por kjo nuk do te thote qe popullata femerore e vendeve qe perben kete bashkesi kulturore nuk deshiron te ngjitet me lart ne piramiden sociale ( qe femrat te gezoje edhe ato mirenjohjen qe iu njihet kolegeve te tyre meshkuj).

Do te thuash pse shkon nga bota arabe per te arritur ne Amerike? Epo si teme eshte universale: kultura dhe pozita e papriviligjuar kushtezon njeriun ne rrethana te cilat per t’i kapercyer, sic thote Alba, vetem nje perqindshi, nje Zaha Hadid arrin.

E njejta vlen edhe per te priviligjuarit, rralle here degjon per pasanike qe lene pasurine e tyre per te jetuar mes lypesve te rruges: per te tille lexojme ne tabloids dhe libra filozofie.

1 Like

Ketu nuk po diskutohet per 1% po per shumicen e nje komuniteti.

Eshte e vertete qe komuniteti zezak,ka edhe ai 1% e vet me milionere e miliardere.

Problemi eshte se 70-80% e ketij komuniteti jeton ne nje rreth vicioz nga i cili eshte shume veshtire te dalesh.
Nese nje komunitet qe perben 10-12% te popullsise se SHBA dhe kryen 50% te krimeve ne shkalle vendi,atehere ketu ka nje problem.
Une mendoj se me shume se sa te bardhet, fajin e ka elita e tyre,qe kerkon ti mbaje ne ate nivel ne menyre qe kjo elite te vazhdoje te sundoje dhe te pasurohet.
Thjesht tani te bardhet perdoren nga kjo elite si gogol per te justifikuar pushtlleqet e tyre.

images%20(8)

Si mer 1% se po na habisni? Po 99% rri ne geto? Pastaj zere se vertet 1% e arrijne qellimin, c’duhet te beje 99%? Te dorezohet para ketij fakti e te thote qe s’behet jeta ime se u plotesua 1% keshtu qe hajde vrasim njeri-tjetrin? Vertet qenia vdes e parealizuar, te pakten sipas Sartrit, po s’domethene qe s’duhet te perpiqet te realizohet. Perndryshe Sizifi pse u lodh kot? :slight_smile:

Nejse, qe te mos zgjatemi kot, nuk e kam fjalen tek zezaket specifikisht, por ne parim jam i besimit qe i zoti e nxjerr gomarin nga balta. Nuk mund te presesh lemoshe apo te te hape rrugen e krahun dikush. Duhet te luftosh vete. Edhe te tjeret kur e shikojne qe perpiqesh vete, te ndihmojne me kollaj. Ja arrin, s’ja arrin tjeter gje.

Kontestoj pikerisht kete qe shkruan per zezaket e getove si nje shumice qe i dorezohet fatit mizerabel, qe nuk do te punoje, po them qe prit, pa qene sociologe dhe projektues urbane, duhen pare ca gjera ne kontekst historik, racial, social, etj.

Ja ketu mbyllet muhabeti.

1 Like

Edhe une si parim personal e kam kete sepse rrethanat kane bere qe te mbeshtetem tek vetja ne mungese te suportove te tjera, jo nga nje cilesi e vecante karakteri (dhe nuk me ka garantuar suskes ne jete medoemos). Eshte delikate te flasesh per nje parim tendin dhe te duash qe te gjithe te tjeret te kene te njejtin parim e rrjedhe jete si ti.

Ka njerez qe vrasin veten per arsye krejt banale. Ka lloj lloj rrethanash ne jete.

Kthupo ç’jan me kto? :smiley: Po paske qene thengjill i mulut!

Mos me shif keshtu qe komentoj per te shtyre kohen. Jam i kenduar :smile: Ta kam thene nje here qe pertoj te shkruaj seriozisht se s’kam kohen dhe motivimin e duhur ndaj merrem me keto gaxhi-mixhi ketu.

1 Like

ke dy deklarata kontradiktore brenda nje paragrafi .bie dakord me pohimin e pare po te fajesosh eliten zezake per nje sistem te projektuar per ti mbajtur zezaket poshte eshte kabim .shiqo sistemin e drejtesise psh duke qene se jane te varfer adoleshentet zezake per te njejtin krim hane mesatarisht 4 vjet burg duke pranuar fajesine ndersa adoleshentet e bardhe qe vijne nga familjet e mesme e larte ia hedhin me counseling apo probation sepse jane ne gjendje te paguajne avukate kompetente ne vend te avukateve publike qe jane te interesuar per nje plea deal ne menyre qe ta mbyllin ceshtjen shpejt.per kedo qe ka jetuar ne amerike e di se nese ke hapsane ne record i ke dhene lamtumiren 99% te puneve e mundesive te mira ne jete.fatkeqesisht obama megjithese vuri dy zezake si AG nuk ndryshoi gje ne sistem .

kjo me pelqe shum:
UTOPIA

1 Like

Nje shembull shume i mire qe ekziston nje rreth ndihme per te bardhet e jo per zezaket. Keto jane gjera qe te prishin jete, pa mundesi te behesh person me i mire e me i dobishem.

Shqipot

Buzludzha

https://on.natgeo.com/2EwT6Ob

Kjo ka te beje me kapitalizmin brutal qe sot aplikohet ne amerike. Sot kemi shfuqizim termash; klasa e mesme sot thjesht perfuzion masa por jo gjendje. Pra kemi nje gjendje qe tejkalpn kufijte rracor.

“Tja dalesh” nuk do te thote detyrimisht te kesh blere nje shtepi 200k me kredi, makine me kredi etj. Tja dalesh do te thote te krijosh kushte te shendetshme per rritjen dhe zhvillimin e femijeve te tu. Dhe kjo eshte lehtesisht e aritshme po te kesh parasysh numrin e pafund te programeve qe jane dizenjuar specifikisht per ta.

policia me e paafte ne bote. te te zere gjumi ne makine, me nje arme ne preher, ne nje vend ku lejohen armet, je i vdekur nga policiet idiote.