Diskutime te lira - Prill 2019

P. p. Grande Kapo. Nuk jeni fuksa te mire.

Ballistet ju kendojne partizaneve qe dhane jeten :smile:

Geto nuk ka vetem Cikago, pothuajse gjithe qytetet e medha I kane. Ja pyet shkaben te te thote. Jam perpjekur te gjej pergjigje ndaj pyetjes se pse eshte rritur kriminaliteti kaq shume ne Cikago kete 10 vjecarin e fundit, por nuk kam gjetur asgje te hajrit. Ishin krahasimisht ne te njejtin nivel me metropolet e tjera, por vitet e fundit u rrit shume. Megjithate dy vitet e fundit ka rene, nga 800 vrasjet ne vit dikur te 450 a dicka e tille. Une besoj qe ka dy arsye kryesore; njera eshte aktiviteti I bandave te gangstereve dhe e dyta lenia kastile menjane nga autoritetet ne formen e “larg nga bytha ime dhe le te jane koken me njeri-tjetrin”. E di qe shumica e vrasjeve jane ne 2 zona, South dhe West Chicago dhe gjithashtu pjesa me e madhe, rreth 80% a me shume jane gang related, hakmarrje mes rivalesh. Cikago njihet si qytet ku lulezon korrupsioni, si ne politike dhe ne polici, ate nofken “Windy City” nuk e ka marre nga gjeografia. Persa kohe nuk vriten te bardhet, policia eshte ne rregull, s’e vret mendjen njeri shume.

1 Like

Te hedhur qe m’i ben kenges zonja. Damn.

‘Tanet jane dhe ata.

Muhabete te dala boje me thene te drejten. Fajin e kane 100% vete.

Ka nje psikologji rrahje ne shqiperi ne te gjitha nivelet e shoqerise .

Nga parajsa ka dale, mire ben.

Jo ekzaktesisht .po te jesh pjelle femija i peste apo i gjashte i nje zezakeje beqare.babai I femijes nuk dihet ku eshte apo kush eshte ,ne nje lagje shkolla e se ciles quan sukses mospasjen e nje incidenti me arme per ndonje muaj e ku te duhet te kryesh patjeter ndonje krim qe gangot e lagjes te mos te te rrahin perdite kuptohet qe jeta jote shkon per lesh pa filluar hala .

Megjitheato rrahje do ishim bere xhenet e shkuar xhenetit :blush:

Ne fakt po te germosh, ne thelb pergjigja ajo eshte, je i zoti i vetes, nxirre gomarin vete nga balta. Ne kete rast nena ose prindi duhet ta largoje femijen nga ai ambjent. Se ku, si, qysh gjeje vete. Just make it happen. Puno 2-3 pune, kurse me kupona, gjej cfaredo menyre, po vuri qellim vetes dhe dilja. E di qe nuk eshte kaq e thjeshte, por nuk eshte e pamundur.

Ka nje komponent racist ne kete mes, por edhe kulturor. Kapitalizmi ne Amerike eshte i ashper. Po, veshtire eshte jeta per afro-amerikanet, ka racizem, ndonjehere dhe sistemik, por e gjithe kjo te pakten nga kendveshtrimi im do te thote qe duhet te perpiqen pak me shume se ne te bardhet. Shume prej ketyre fshihen nen petkun e te qenit i zi dhe e perdorin si justifikim per deshtimet e tyre, ashtu si dhe shqiptaret qd ankohen dhe ua kane fajin te tjeret. Pervoja ka treguar dhe tregon qe nese vertet e do dicka, e gjen nje menyre per t’ja arritur, ose te pakten arrin aty afer. Njerezit me te suksesshem ne bote nuk jane patjeter me te zgjuarit apo me me fat, por jane me punetoret. Shiko dhe lexo cfaredo te dhenash te duash, 9 times out of 10, hard work trumps talent, luck and everything else.

Une kam jetuar 6 vjet ne nje lagje te varfer dhe deri diku te keqe, pastaj punova 6 vjet ne nje lagje te keqe. Ka shume paralele qe mund te heq mes robve le te themi te mire dhe atyre qe sot mund te jene ose ne burg ose nen dhe, ne te dyja vendet.

“It is not a validation of our conservative principles if we can only point to the increasingly rare individual who overcomes adversity and succeeds in America,” Bush said. "Here’s reality: if you’re fortunate enough to count yourself among the privileged, much of the rest of the nation is drowning.

“In our country today, if you’re born poor, if your parents didn’t go to college, if you don’t know your father, if English isn’t spoken at home, then the odds are stacked against you. You are more likely to stay poor today than at any other time since World War II,” he said.

po po pirdhni se liroheni, “… se Amerika zotrie …”.

Yes, the odds are stacked against them, but they’re not insurmountable. That’s my point too. They have to work a bit harder than the rest.
Nga ana personale, I love having the odds stacked against me and succeeding or at least trying. Just saying.

Une e kuptoj qe une e ti flasim nga pozitat e njerezve te bardhe qe ndoshta nuk e vuajne racizmin, por nga ana tjeter nese une vij ne nje vend te huaj si adoleshent pa familje e mbeshtetje, me anglishten sic e meson ne shkolle ne Shqiperi dhe prape arrij te bej dicka, mbaroj dy shkolla duke punuar nga 4-5 pune njeheresh dhe tani mund te konsiderohem klase e mesme, edhe ai qe ka lindur ketu, besoj mund te arrije dicka.

Ka plot qe ja kane dale, plot. Te gjithe qe kane dashur ja kane dale.
Elitat e komunitetit jane shume rehat me gjendjen, vetem ashtu mund te mbesin elita.

mendimi im, te zinjte mbase mund te mos jene ne par me te bardhet (gjithnje, mbase!) ne amerike por ketu ka klasa e shtresa shuume shume me te pafavorizuara se ata. Emigrantet si grupim tipik sa per shembull jane edhe komplet jashte sistemit qe ne start, me problematike tejet me komplekse se afro-amerikanet, ne fund te fundit ia dalin ne krye pa u ankuar.
Per mos folur me pas sesi ekonomikisht, apo nga ana e struktures e superstruktures shtetetore e cila ne usa rri me lart se vendet e botes, popullata amerikane gezon avantazhe e burime te pamundura ne reston e botes. E prape te zinjte ngrejne zerin ne kupe te qiellit se shteti i bardhe s’i perfill e eshte fajtor per prapambetjen e ashtuquajtur te komuniteteve te tyre.

Ky muhabet e suksesit ne Amerike, eshte tepke muhabeti i provincialeve ne kohe te Enverit qe lavderonin (dmth vetelavderoheshin) ata qe kishin sukses me pashaportizimin ne Tirane, katunare qe vinin ere perç dhe kakerdhi, e mburreshin “ky ja ka dale, ai ja ka dale”. Ne fakt, kur sistemi perfundoi ne hale te gomereve, doli qe te gjitheve ja kishte “futur e dalur e qitur” Marloni. I njejti muhabet behej ne vitet 90-te per ke kish hapur dyqon: “ai eshte kap mire”, dmth eshte kap mire tek bolet e Marlonit. Kurse tani po njesoj “… se Amerika zotrie, se ai zotrie ja ka dale te kapet tek bolet e Marlonit zotrie …”.

Sa i forte paska qene ky Marloni, kalojne shekujt, po bolet mrena i ma, “fut e qit” bolet ne sume te atyre qe “ja kane dale”.

1-2% ia dalin mbane edhe ne Somali e Afghanistan.

1 Like

Before you judge a man, walk a mile in his shoes .