Diskutime te Lira - Qershor 2020

ja ta zeme se jam une, se kam problem fare me u zi me tere kokloqet intelektuale t’mdhej shqipetare, perkundrazi. Ti o sufllaqe monarko-fashiste greke, nuk shef turinin tat prej San Franciskoje qe dashuron tere blogun, tere Shqiperine, tere gadishullin Ballkanik, e çfardo vrapon ne toke, fluturon ne ajer, e noton ne uje? Me trego njerin, vetem njerin, qe ke simpati ne Peshk, e jasht Peshkut.

asnjeri nuk sheh çfar ben vete, te gjith i ke per te llap kunder tjetrit, per te gjet difekte tek tjetri, tek Rama dhe Berisha.
Isha tu bo bo muhabet ne pune me nje femen qe ka nje ndermarrje qe prodhon qese e thase plastike. Llafe muhabet per situaten e virusit, thoshte qe kjo periudhe tmerri eshte per te ardhe keq per pensionistet e vdek, familjaret etj, etj, tere lot e qyrre per vuajtjet e njerzimit. Ankohej edhe me teori komploti qe virusi eshte krijuar artificialisht nga fuqi te fshehta per qellim fitimi paresh. Pastaj llafe muhabet prape, e pyeti njeri nese kane pas pune kohet e fundit.
Sa te dush - u pergjegj - nuk ja dalim dot, ka kerkesa te medha per thase plastike sepse tani duhen per te fut brenda kufomat e te vdekurve. :joy: Kam marre puntore te tjere per te perballuar kerkesen. :joy:

kaq shekuj shqiptaret qe jetojne ne zona ku arinjte jane te pranishem, asnjehere nuk kishim degjuar qe hahen. Por ja qe paska degjuar anglezi atje ne te arushes me refugkatet tane neper kembe. Cuditen edhe pronarin e lokalit, se i kishin shkuar te shkretit mediat tona per interviste dhe kishte shqyer syte. Dhe pastaj thone se i sajon shkaba.
Pronari

"Jam njohur me lajmin. Nuk është e vërtetë, kur të doni, si të doni, paraqituni në lokal, kontrollojeni lokalin dhe shikojeni. Ajo nuk është menuja ime, mish ariu jo, nuk flitet, nuk bën vaki. Kafshë të egra jo, nuk kam fare, ka 10 vjet, që ka qenë e imja, vetëm rosë e egër, lepuri i egër. Kanë qenë para 10 viteve. [Tani] është bllokuar, nuk kam shitur asnjë gram që kur doli kjo e bllokimit të kafshëve të egra. Mish ariu jo, nuk bën vaki, absolutisht. E jap me përgjegjësi të madhe këtë,” tha ai (via Shqiptarja.com).

Te njejten gje thote edhe Fred Abrahams ne “Modern Albania” se Shqiperise i mungon identiteti kolektiv .
Po kendoj per here te peste esete e shqipove ne nje blog tjater e qafsha te gjithe nuk po kuptoj asgje se cfare duan te thone .Kam frike qe te bej pyetje se ti e di pergjigjen :keto jane gjera te fella .ik se nuk merr vesh :joy:

alba moj vajze, dikur, para se te krijoheshin shtetet dhe popujt, pra ne kohen e fiseve/stameve, njerzit e hanin te gjalle ariun, jo te pjekur :grin:

ne kohe te neandertalit pjer 30000 vjet me pare :rofl:

lajm i mire ;

kinezet dhe aziatiket, e hane edhe sot e kesaj dite,
racat europiane, e hanin deri para 200 vjetesh,

Ky fred ibrahimi e ka llafin pës identitetin kombëtar,që fatkeqsisht mungon tek tu dhe tek kategoria jote iliatoliste.
E ka për ju,që bëheni osmanët,rusë,amerikanë,grekë,italianë,sllavë!
Për njerëzit e shtypur,pa identitet kombëtar,që përpiqen të fshihen pas qytetarit të BOTËS! Për evgjitërinë që po na merr më qafë

shprehja hermetike e intelektualit t’modh “te ço ne 100 çezme e nuk te jep me pi uje” nuk eshte shqiptare shyqyr zotit, eshte “e jashtme” postmoderne. Shqiptare safi eshte majmunlliku i imitimit permanent te “te jashtmit” ne çdo epoke me servilizem; amerikanet fregj te sotem ishin imituesit e sovjetikeve te dikurshem, nuk ka rendesi nese i njejti person, trashegimi ne familje, apo stafete brezash si fryme.

Te kuptoj shume mire, tre here jam fut ne Blogun Tjeter disident qe heret kur eshte krijuar, e te treja heret kam dale fishek jasht mbas nje muaji ose mbas nje jave se jam bo me dhimbje kaptine. Dhe me kete shkretetire pa uje qe shifet verdalle, ka rrezik prape e ha ate tek te futem prap tek salloni mondan i signores per te pi uje ne 100 çezma qe s’te japin uje.

Ke bere proteste tek greket qe te heqin monumentin e Zerves ?

1 Like

a ke honger ndonje sufllaqe me teper, eshte pyetja tamom.

2 Likes

Nuk qenkemi vetem ne shqipot me himnin e kopjuar por edhe amerikanet himnin e paskan kopjuar nga nje kenge piranecesh engleze :smiley:

1 Like

eshte konga e jevgjeve pijanece qe çliruan nga kthetrat e Kuazimodos jevgen Ezmeralde :smiley:

1 Like

gjithe historia eshte nje grumbull rrenash te turpshme dhe kriminale, ku e verteta ekziston vetem si synim dhe realizim final. Vetem nese historia ka nje qellim qe mund te arrihet, atehere justifikohen te gjitha maskaralliqet dhe kriminalizmat, pra edhe falen (e ka sqaru Hegeli njefar soj kete pune).

Por nuk di si mund te justifikohet dhe falet intelektuali i modh ngambrapamodern ngambrapaenverist qe e konsideron historine pa qellim. Ky eshte krimi dhe maskaralliku me i madh qe ekziston.

Te besh gjene e drejte -ka thene Lyndon johnson -eshte kollaj, veshtiresia qendron ne percaktimin se cfare eshte drejte.historia eshte e nderlikuar dhe njerezit qe e bejne ate po aq te nderlikuar dhe me keto rrezimet e statujave po gjykohen rob qe jetuan ne nje bote tjeter e shoqeri tjeter me mendjen e sotme .Cfare mesazhi japin statujat?Mirenjohje per ate qe kane bere mire apo aprovim per krimet e tyre?Ndoshta Kurani nuk e ka keq kur nuk lejon ngritjen e statujave .

Kurani e ka kete ndalese trashegim nga testamenti i vjeter hebraik. Por edhe vete brenda krishterimit ka pasur luftra te verteta ikonoklaste (kunder paraqitjes me figure) qe kane bere viktima, vrare prere e shkaterruar shume me teper se luftrat per shkaqe te tjera, as nuk ka te krahasuar. Luftrat Fetare 30 vjeçare ne Evrope kane qene ikonoklaste protestante, kunder paraqitjes figurative katolike. Ne kete rast islami dhe hebrejte as nuk futen ne hesap fare.

Edhe kjo murtaje e sotme eshte fundi i ikonoklastise historike si lufte totale e papergjegjshme dhe anarkike kunder çdo lloj autoriteti, sepse edhe “figura” ne vetvete eshte autoritet.

qe ku i ke protestantet e nje kishe katolike ne ishullin Capri, ndalohet te shkelet ne dysheme, duhet te kacaviresh ne mure si insekt. Dyshemja eshte me pllaka majolike :smiley:. Vallaj nuk kan faj ikonoklastet.

https://scontent.fqpa1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p640x640/103854345_4135789419796814_636214510075684575_o.jpg?_nc_cat=108&_nc_sid=ca434c&_nc_ohc=-LnFhiJx1lcAX-pmk57&_nc_ht=scontent.fqpa1-1.fna&_nc_tp=6&oh=455f0b369c7785312d95d1f8d64753ff&oe=5F14C91C

y none ço tu u bo, ikonoklastet kane sulmu Blogun Tjeter hermetik qe lexo korriksja bashke me alben dhe stalker kinoditarin.
ç’paska qene ky Rama, ç’paska qene, mbasi shkaterroi Peshkun, po kerko te shkaterroje Blogun Tjeter, te vetmen keshtjelle te mbetur qe i ben rezistence tiranise.