Diskutime te Lira - Qershor 2020

s’do mend, sapo Godard nuk ja lau më me sapun Republikes Popullore e Kines dhe u kthye tek mamaja e vet ne France qe t’ja laje Marlonit, Republika Popullore e Kines u kthye ne Republike Pisanjose e Kinës.

sot nga trolli kino-racist paskemi tekst me thenie nga Yang Peng. Nuk paska prure dot figura te medha per prove, as citim gazete pisanjose me fake news

Ajo qe eshte e rendesishme eshte fakti qe Europa (dhe jo vetem) kuptoi se duhet te çkinezojë menaxhimin e nje krize sanitare si kjo e koronavirusit: nuk mundet te merret per model qasja e njerit prej pushteteve më ilegjitime në planet (per me teper, nepotiste), ku trasparenca (minimale, ok ?) eshte teresisht joekzistente.
Por nganjehere, duhet nje pike uji te derdhet vazoja (kalmi nga sasia ne cilesi) : ja qe u desh qe Kina te thote se tregu i Pekinit u infektua nga ambalazhi i salmonit qe importohej nga Europa :rofl: (nderkohe qe Kina ka rihapur prej disa muajsh, nën presionin e disa grupeve te interesit tregun e kafsheve te gjalla !!) qe te fillonte realisht nje ndergjegjesim per çkinezimin e kesaj meseleje

1 Like

Ti mund te kesh te drejte ne gjithe keto arsyetime dhe informacione, un nuk e di, nuk ndjek shtypin, sidomos per çeshtjen e karantines shtypi e ka treguar falsitetin si kurre ndonjehere. Jane thene te gjitha te vertetat e dhe falsitetet e mundeshme, dhe te kundertat e tyre, çdo dite ne menyre alternative jane vetekundeshtuar vipat dhe luanet mondane. Vetem nga kjo pikpamje deshmon qe infomacioni i lire, dmth demokracia, eshte nje faliment total. Dmth çfar rendesie ka qe kinezet genjejne si fashiste, kur nuk mund t’ju besohet as amerikaneve? Psh une ja fus ne tym kunder Trump, sa me u gjet Kola n’pune, pa besuar aspak ne ato qe them, sepse jam i sigurte se figura e Trump tashme eshte prodhim fabrikat i mediave. Te lexosh, te degjosh e te shikosh mediat sot eshte vetem nje ves nga i cili nuk heq dot dore, si nje lloj droge per te droguarin pa shprese, ose alkooli per Pjer Thomas. Zerin e Popullit ne vakti nuk e kam lexuar asnjehere, kisha neveri edhe per ta prek me dore, ne 90-ten lexova gazetat per do kohe kur shkruanin edhe intelektualet e mdhenj, Kadare me shoke si dora jote e Blogut Tjeter, pastaj u neverita me keq se me pare. Televizor nuk mbaj ne shtepi, informacionin e marr kryesisht gojazi nga njerez te besueshem, por edhe ne kete rast me dorashka.

Pranej kot e ke qe lodhesh me mu, jepi pergjigje Korrikses dhe arbit, ata jane te droguar si ty. Me mu po deshe diskuto per çeshtje kulturore, gje qe nuk po e ben me as me te tjere. Por dhe kjo po te jem ne forme me u pergjigj, sepse nuk besoj me ne vleren e debatit kur debatuesit nuk jane dakord per ca aksioma kryesore. Vari hejbet edhe debatit kulturor demokratik, tani ka nordh edhe ky, e kush beson ne te.

WHO, dje, qe paska ckinezeruar :joy:karantinen meqe shpikje kineze

leqe kina s’ka nevoje per WHO, kina per covid19 eshte institucion me vete qe hap rrugen per gjithe planetin

s’ka gjasa asnje vend t’i qaset Kines per fleksibilitetin e larte menaxhues, dhe perpikmerine e reagimit, sic kerkon nje infeksion i shkalles se tille. Synimi i radhes i cdo qeverie eshte pikerisht ky, te stervitet qe te fitoje fleksibilitet menaxhues, dhe perpikmeri te larte reagimi!! Deri tani qeverite jane super te ngathta ne menaxhim dhe reagojne si te paralizuara e c’orientuara.

Reminder: karantinat dhe lockdowns do te perseriten! Nuk dihen sa here do perseriten. Dhe keto nuk jane te fundit masa. Por sa me i larte kontrolli, aq me lokale karantina/t.

masat nga Bashkia e Pekinit:

image

1 Like

:star:

the father of “the Marxism of the 21st century"
:joy:

mir u knoqe tu u dhi tu qesh me baben e marsizmit, tani na bo me qa duke na tregu nonen e marksizit!

Kshu me logjike formale, meqe baba i dhi tu qesh i marksizmit eshte ne orient, nona e dhi tu qa e marksizmit i bi te jete ne osksident.

Po kur baba pallo nonen, çfar i bi te ndodhe?

konkluzioni eshte i gazetes/ gazetarit per efekt sensacioni sepse maksimumi ja cfare eshte e verteta e lajmit:

Writing yesterday in the School’s newspaper, Xuéxí Shíbào ( Study Times ), He notes that Xi is developing "the Marxism of the 21st century” as Marx and Engels did for the 19th century, and Lenin, Mao Zedong and Deng Xiaoping did for the 20th.

kinezet jane aq te perulur sa mos pretendojne budallalleqet e klisheve qe prezumon gazeta

Gjej variantin kinez te Golik Jaupit te kendoje nga Benca kineze:
Se ke marksizmin ne gjak
Jeta ne popull s’te plak
Rrofsh XI pin eeee😂

si e coi trump ashtu ate vend o kapo, lufte civile e ushqyer nga injoranca
dhe cfare injoranti paska qene ncncncncn

1 Like

Policia qe duam…kapterr Ramiu :grinning:

1 Like

Incest i sigurt!

ka ardhur kohe e keqe Taso.Po ha ariu arine .

1 Like

@Alba2265, lere budallain, mos e ngacmo.
Shum kohe e keqe vallaj, tani, mbas ndodhise se Teatrit dhe Karantines, duhet te plase ndonje bumje atomike qe te mblidhen perseri bashke peshqit per te diskutuar, se ndryshe nuk behet. Peshku eshte bere sikur me qene faqja ime ne fejsbuk, vetem un jom tu shkrujte dhe komentu. Ajo qe ndodhi dikur ne realitet, po riperseritet ne virtualitet. Shqiperia as shprehje gjeografike nuk eshte. Nuk ekziston. Peshku eshte nje test.

Po sikur të jesh ti problemi që nuk shkruajnë të tjerët???
Të ka vajtur në mendje!!!
Se,imagjino të jesh në një mjedis çfardo,dhe dikush të grindet vazhdimisht,
Asnjë nuk do flasë,derisa të pushojë ai-ajo zhurmusja

1 Like