Diskutime te Lira - Qershor 2020

Un jam nje genjeshtar qe them te verteten - Jean-Luc Godard, Interviste per koronavirusin

Kaq eshte e gjitha (kot je lodhur me detajet e tjera, te gjitha sigurisht qe i dija)

zanati i policit eshte i rrezikshem ne gjithe boten; me gisht ne kembez rrine dhe ketu dhe atje dhe gjetiu. Por nuk shtien njeri direkt 3 here

jo, nuk genjeva; në dite te veçanta, te gjitha vendet kane patur nje pic rritjeje : eshte çeshtje te dhenash te perditesuara.

Me vika keq qe grafiku i Shqiperise (qe tashme jeton si Suedia :slight_smile: ) nuk u shfaqka i plote; po e çoj dhe nje here kembanen e ré shqiptare :

Po ç’te drejte kerkoj une aman, e drejta (e verteta) nuk eshte e dhënë, eshte proces. U desh 3 muaj te provohej qe kisha te drejte : edhe ti, edhe une, edhe shqipot, si suedezet do jetojne, e ça pastaj? (ti don qe te kerkoj tek postimet e tua kur kerkoje me sesbën qe karantina ta çonte ne zero numrin e infeksioneve? :wink: ) Dhe me flet per perllogaritje ?! per cilat mo, per ato te Imperial College/ Ferguson te Londres qe parashikonin 500 mije te vdekur ne France ?? :joy: (e qe moren ne qafe nje Europe te têrë)
Krahasimet me eren jane infantile. varet se per ç’erë eshte fjala. Po sikur te vinte ebola ne Europe, ti do mbylleshe ne halé nje jave perpara ??

Po sikur te fitoje Trump per here te dyte?

(se per here te pare e kom parashiku un qe s’ka per te fitu)

Kina paska thene sot se “situata ne Pekin eshte shume e rende” . Do mbyllen prap
:joy:
Ashtu i pafsha. Fashizmi nuk ka brire.

Virusi do beje te tijen. Eshte ne dialektiken e gjerave. Fashizmi eshte metafizik per nga natyra. E kuptoi dhe Rama më ne fund (por ai eshte bishti i kavallos, keshtu qe duhet thene : e kuptoi dhe Macron, me ne fund)

"Viruset kanë sezonalitetin e vet, pesë gjashtë muaj. Sars nisi në nëntor dhe përfundoi në korrik. Në fazën e parë, Covid-19 ishte më agresiv. Ne jemi në periudhën pesë-gjashtë mujore dhe ky virus është në fundin e sezonit të tij

(e pata thene qe ne fillim: Kina (qe dukej se ja hodhi) do jete e fundit qe do mbylle kapitullin e virusit, per shkak te qasjes se saj fashistoide)

hopaaaaa :

amerika eshte fashiste se presidenti i saj eshte fashist, bashke me policet e tij, perfshire edhe fashistet e blogut qe jua befte nenen stalker suedez prasi.

edhe shqiperia eshte fashiste qe kur hoqem Berishen ne te blogut.

waaa cfare gallate :joy: :joy: :joy:
ca nuk lecojme qe ne pike te mengjesit :laughing:

cfare vendi vk, te vrasin per nje kontroll ne trafik

http://www.gazetadita.al/raporti-te-dytet-nga-fundi-shqiperia-deshton-ne-gjurmimin-dhe-monitorimin-e-rasteve-me-covid-19/

pse ashtu ngulet gozhda mer karafil, e qesendisen Tilin

covid1

covid2

Nuk eshte njesoj jo, pothuaj asnje nuk ka patur te vdekurit e Suedise . Kurse Suedia ka te njejtin dem ekonomik e social/shoqeror si gjithe te tjeret ! Ky eshte ndryshimi mes atyre qe vendosen karantine e atyre qe nuk e vendosen ! Ti luan me loje fjalesh, perpiqesh me kot ti mbushesh vetes mendjen, edhe ben gafa ! Numri ne rritje ne Shqiperi sot verteton qe karantina e masat nuk ishin te kota, gabim ishte qe hapja u be para kohe, prandaj ke kete numer te rritur sot ! Shqiperia u be vendi i pare qe u hap perbrenda, vendi i pare qe hapi kufijte(biles kufijte i mbylli shume pak per qytetaret e saj) e po ashtu vendi i pare ne evrope qe pranon turiste( jo se e sollen turistet por sa per te te treguar nivelin) ! Ti permend gabimet ne shifra me pandemine por nuk permend shifrat ne ekonomi , jo per gje por ne USA e kudo ne evrope po ja fusin kot kudo( deri tani te pakten) ! Edhe ky muhabeti qe plasi ne Kine sepse 25 raste infektimi (jo te vdekur apo te shtruar ne reaminacion) ne nje qytet si Pekini perseri verteton ate qe po te them, do ti mbushesh mendjen vetes …edhe sa per dijeni Pekini nuk ka qene kurre ne karantine, mer ndonje shembull tjeter !

1 Like

Ti the: në Suedi rastet e reja jane pothuj tashme zero.

Une te solla faktet qe nuk jane aspak pothuaj zero. Si quhet kjo ne Frengjisht?

1 Like

Keni demokraci te madhe you Taso .I shani policet mbare e prape .

do i gjobisim ata qe kundershtojne masat, thote lartmadhnia KM

cfare vendi taso ,te rrahin policet

Yang Peng tha per CCTV, kanali televiziv shteteror i RPK, Republikes Pisanjose te Kinës (se Republika Popullore e Kines ka qene tjeter gje) qe virusi tek tregu në Pekin erdhi nga mishi dhe kafshet e detit qe u importuan nga Europa !

Kuptoni ju apo nuk kuptoni: se virusi vetë, ishte me origjine nga Antarktiku !
:joy:

Meqe insiston per Suedine :

Indeed, Ferguson’s Imperial College model has been proven wildly inaccurate. To cite just one example, it saw Sweden paying a huge price for no lockdown, with 40,000 COVID deaths by May 1, and 100,000 by June. Sweden now has 2,854 deaths and peaked two weeks ago. As Fraser Nelson, editor of Britain’s Spectator , notes: “Imperial College’s model is wrong by an order of magnitude.”