Diskutime te Lira - Qershor 2020

Kane qënë si puna jote,:stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes::stuck_out_tongue_closed_eyes:
Ju,zezaket e bardhë(me rezerve kjo ) jeni shkaku qe evgjiteria kerkon te vendose standartet e saj afrikane

3 dite me pare:

The Public Health Agency of Sweden on Thursday reported the country’s largest single-day increase in coronavirus cases. The record number of new cases came just a few days after an earlier high was set on June 4.

The 1,474-case spike reported Thursday is part of a rise in infections seen across the country since the end of May, before which health officials had reported steady increases in case numbers since late March. According to the agency’s case tracker, Swedish health officials reported 49,684 infections and 4,854 deaths by Friday morning.

gjembo, po ajo s’ka shkelur noiher ne amerik :grin:
pastaj une nuk e kisha personalisht me ty, por me ter gjembat,
pra me ter femrat e bardha, qe ju vune te zinjte perpara, hyyy :grinning:

Quheshin indentured slaves .Skllaveri me afat .meqe indentured slaves qe ishin te bardhet dhe zezaket qe ishin perjete perbenin nje rrezik te madh per pronaret e plantacioneve e mund te benin kryengritje elita nxorri ligje te tipit :asnje zezak nuk mundet te ngreje doren kunder Te bardheve apo te bardhet mund te merrnin pasurine e zezakeve .Pra I beri te bardhet e varfer te ndiheshin sikur kishin pushtet pavaresisht se ngordhnin per buke njelloj si zezaket .Ka nje liber interesant per origjinen e racizmit qe do gjej lnkun kur te kem nge.me nje llaf ishte lufte klasash,ngjyra e lekures ishte sebepi .njelloj si tek ne kur nje qerrexhi me nje dhembe ne goje e me stomakun e gerryer nga acidi I bukes se misrit mbahej me te madh si njeri I pushtetit sepse kishte kulaket nen vete ,pavaresisht se jetonte nen te njejtat konita mizerable si ata .

Dhe ti o derezi nuk pushon se cari menderen e miletit duke I rene fyellit ne nje brime.
Po me uren cpaten xhanem?
Ne te tjeret ndoshta edhe ia fusim kot por e nderrojme te pakten muhabetin.si nuk u lodhe.

Te pafsha në karantine, c’te them tjeter (ketej nga ne e kemi ndare mendjen: nuk do bejme me karantine. Do bejme o lufte civile o revolucion; e kemi lene nga shtatori)

Lokale apo jo, problemi eshte tek koncepti. Edhe Korea e Jugut apo Japonia e plot vende tjera kane zbuluar cluster, por nuk kane bere as cerek as gjys karantine.

Te fala Kines

korrikse, hajt te fala Suedise!

2 Likes

Po ata jane nuk jane mbyllur kurre !! Ça po ben Shqiperia tani pervecse po jeton suedezçe ?!
Ja, dhe kurben e kane ne ngritje ne Shqiperi (se kujtun se ja hudhen me karantinë)
:joy:

Sebepi apo jo, ngjyra e lekures ka 500 vjet qe sjell verdalle miletin. E kam thene edhe diku tjeter: te barazosh racizmin ndaj te zinjve me racizmin ndaj te bardheve eshte njesoj’ sikur te thuash qe dhuna ndaj grave dhe vajzave eshte e barabarte me dhunen qe disa gra e vajza ushtrojne ndaj meshkujve (fenomen ekzistent).

ps : me beri pershtypje ngjarja e fundit tek ju. Tek ju policia eshte e semure nga trute e kokes se nuk ka mundesi : vendi eshte ne tym e flake per shkak te problemeve raciale dhe PRAP SE PRAP polici shtiu 3 here (3 herë !! Kjo 3 herë eshte si puna e 8 minutave e 46 sekondave) mbi personin !! O do ta vriste tjetrin o s’ka

jeni te lire ta kerkoni vete infektimin ama c’kusur kane te tjeret te infektohen nga ju.
Edhe kam frike se do kerkoni ndihme spitalore nga shteti nese te merr ters. Kush merr rriskun ne sy s’ka pse kerkon kujdes nga shteti, le ta kerkoje te privati te shohim si ju pergjigjet.

e sa per cluster, Kina i ka nen kontroll ne moment kur ato shfaqen ne castin me te pare. Ndersa Koreja e Jugut - jo! Per Japonine mos me fol, u ngopem me fake news te tuat.

kshu eshte kur shef filma me kauboj si amerikanet qe kur jane te vegjel, gjithnje gati me pistole ne dore (dhe me marlon ose pras ne dore, njesoj eshte, vetem se qitjen e ben me leng qumeshtor). Ministria e brendeshme amerikane duhet te beje program edukativ per policet e vet qe te shohin sinema d’autor ne menyre qe te zhvillojne refleksivitetin, njekohesisht dhe kurse meditimi zen. Keto dy gjera do ta shpetojne Ameriken.

sapo genjeve duke thene suedia ka zero raste :roll_eyes:

1 Like

Amerika do shpetoje kur policet e saj do te shohin sinema d’spektator!

Ai I drejtoi taserin policit qe ndonese nuk eshte arme vdekjeprurese e ka aftesine ta paralizoje policin dhe nese polici sulmohet nuk eshte I detyruar te pergjigjet me te njejten mase force.Nese do kishte kooperuar me policet victima do ia kishte hedhur me nje nate Ne burg apo ndonje gjobe te vogel .Ndonese I pire nuk u kap ne momentin qe po I jepte makines .
Policet kane pune te rrezikshme ketej .nje polic 36 vjec e hengri ne lule te ballit kur ndaloi dike per nje fener sinjali te thyer .ne momentin qe ai I kerkoi dokumentin personi I ndaluar nxorri koburen dhe e qelloi .Prandaj jane gjithmone me gisht ne kembez .

1 Like

Nuk e kuptoj perse ngul kembe ?Kerkon te drejte me sesben ! Ta jap te drejten dhe e leme me mire
por Suedia nuk eshte shembull per tu mare, kete e tregojne shifrat ne cdo aspekt pa asnje lloj dyshimi ! Perseri une jam kurioz, cfare shpetoi Suedia qe nuk ndoqi te tjeret ? Ekonomine? IKEA mbyllur kudo ne evrope ! Import - eksport i mallrave dhe levizja e njerzve po ashtu ne minimum ! Se ti mund te qendrosh e te thuash une jam i hapur por nese te gjithe te tjeret jane mbyllur e te ndaluar , perfundon i mbyllur dhe i izoluar edhe ti. Kjo eshte e verteta, te tjerat jane perralla suedeze ! Te pakten gjej shembull tjeter ! Askush nuk priste qe numrat te shkonin ne zero , per te dale . Nese niveli i infektimin dhe agrisiviteti i virusit bien ne nivele te caktuara ( ka nje limit te perllogaritur shume mire, nuk behet me hamendje) atehere karantina hiqet, nese ky virus sillet si cdo virus tjeter niveli i infektimit nuk rikthehet me si dikur, por ngritje do kete, se nuk fryn njesoj si te mbash mbyllur nje dritare e si ta hapesh gjysem ate apo me vone te plote. Ti kur fryn nje ere e forte qe mund ti fus plevitin njerzve te shpise e mbyll dritaren apo thua lere hapur, nuk ka gje? E mbyll ! Me pas kur fryn me pak…se ke problem ta lesh dritaren edhe gjysem hapur, apo edhe te gjithe hapur e le dritaren nese era nuk ka me fuqine e meparme, por eshte thjesht nje fllad i lehte ,nuk te shkakton me problem (megjithese vazhdon te fryj teknikisht) ! Te solla si shembull fryn nje ere, imagjino sikur te mos e dish se cfare eshte ajo qe po hyn nga dritarja, e cfare mund te te bej ty e njerzve te shpise !!

Kur them qe bota ka nevoje per edukim e arsim, policet i vendos te paret ! Ata amerikane pastaj, polic me training 3-4 javor jane kulmi ! E vertet, ti bindesh policit ne radhe te pare eshte edukate , tregon qe je njeri i qyteteruar ! E vertet po ashtu qe edhe sikur polici ta kete gabim nuk duhet te meresh me te , ka vende te tjera ! Po ashtu me habisin ata qe bejne sikur kane zbritur dje ne kete planet e skandalizohen qe polici i bertet apo shtyn, perdor forcen apo mjete te tjera kur dikush nuk i bindet thirrjes se tij se perseritur! Por po ashtu eshte shume e vertet qe nje njeri mund edhe te gaboj, jo per kete duhet vrare , mund edhe te kundershtoj policin, mund edhe ti iki me vrap, jo per kete duhet vrare ! Budalliqe ne jete bejne e kemi bere te gjithe, ose nga trute per nje moment mund te rrjedhin te gjithe, ndac nga pija apo nga qejfi streset e hallet , jo per kete duhet vrare, i fut dy pellemba nje nate ne biruce e te nesermen te thote faleminderit o polic ! Jam i sigurte qe me kete djalin qe mori teserin apo me George Floyd keshtu do perfundonte sikur te kishin te benin me polic me dy gram tru !

Pjero, femrat e zeza nuk e kane te mbrapmen te rrafshet si kompensate, sic e pelqen ti.

Indentured servants.

Po ti genjeve.