Diskutime te Lira - Qershor 2020

Dhe kjo eshte ne rregull per ty? Apo ende nuk e kupton qe keto akte te policeve “trima” jane arsyeja e protestave? Cdokush me arme behet trim.

Une per vete nuk jam nga brraka! Raca jone e forte gjendet dhe ne vende te tjera te shqiperise - pavaresisht se deltes nuk i pelqen.

Pjer, shikoje mire se mos eshte vajza jote.

Cili emision eshte ky?

Nese covid eshte false, pse po i ben presidenti njerezit te nenshkruajne qe nuk do e hedhin ne gjyq nese infektohen ne takimet elektorale?

Une shkruajta qe eshte e tepruar.Por deri sa kjo procedure te ndryshohet mos u jep shkas te te qellojne .

Protestat jane qe “procedura” te ndryshohet.

Pekini po rifutet në karantine. Por Kines nuk i mungojne as testet as maskat ?! :wink: Konkluzion: karantina nuk eshte masë sanitare (në France thuhet rendom se u myllem meqe nuk kishim maska apo teste) por eshte mentalitet social-fashist.

Keta do zhgenjehen keqas nga presidenti i tyre në mitingun e 19 qershorit në Tulsa sepse do të degjojne prej tij veçse fjale të dashura te shoqeruara me falje e me thirrje për unitet kombetar. Aq e sigurt eshte nje gje e tille sa deri dhe vendi apo data nuk janë të rastesishme: Tulsa, qyteti i revoltes më të madhe etnike të historise amerikane (të pakten 200 të vdekur!) dhe data 19 qershor, dita e Juneetenth, festa me e vjeter amerikane qe përkujton abolimin e skllaverise !
:grin:

Po pse ne te tjerve na paguan dikush? Pse ti e paske te drejten te mendosh per veten tende se je i lire ne mendime e shkrime kurse te tjeret jo ?Prandaj te them, ti nuk ke empati , je i lig ne mendim ! Ky mentalitet shkaterroi edhe Peshkun, dhe vetem ky !Saliu eshte nje argumet i tejkaluar, pasi nuk ka patur ateher asnje njeri me dy mend ne koke qe mund te ishte mbeshtes i shpellarit, ishte thjesht llogjike e jo lufte per interesa personale sic na e paraqet ti e langot qe vinin rotull ketu ne kete blog !! Edhe vete langot qe e perkrahnin shpellarin ate kohe , sot kane turp ta shprehin dicka te tille, jane bere te pa-anshem…as vete pjella e tij PD nuk e do me afer ne fushata elektorale! Koha u dha te drejte atyre qe ne ate kohe shihnin e denonconin injorancen e barbarine e Saliut , por nuk ishte renia e tij qe i largoi! Eshte mendimi i lig qe i largoi njerzit nga ky blog, biles ne shumicen e rasteve mendim i lig qe nuk kishte fare lidhje me politiken ! Per mos te folur pastaj per barbarizma me publikime emrash e denigrime mardheniesh personale qe ishte kapaku qe i vulosi gjerat(e qe sa per info keto barbari u bene nga mbeshtetsit e shpellarit, nuk kishte si te ndodhte ndryshe) ! Nese do te shkruash, clirohu nga e kaluara e veshtro boten e sotme, sepse ke mbetur mbrapa! Per mua eshte nje shoqeri qe ka evoluar per keq, ne nje xhungel pa rregulla ku ndodhin gjera te pa-imagjinushme ! Ne jetojme e varemi nga nje xhungel qe eshte interneti qe nuk ka rregulla e as ligje. Nuk ka sot nje vend ne bote qe ka nje legjistacion per internetin apo boten virtuale(eshte e tmerrshme po ta mendosh) ! Rregullat e ligjet i ben Facebook e Google, i ben Amazon , nuk i bejne me Industrialistet ,ata po kthehen ne sherbetor! Femijet e jo vetem ata nuk po i rrit me TV e Libri por Google e ata i perkasin atij ! Ti ke mbetur akoma tek morali fetar, i tejkaluar nga libri fillimisht e nga TV me vone, te cilat per vete jane te tejkaluara nga Google, qe mund te tejkalohet edhe ajo shume shpejt nga AI (Inteligjenc artificiale) , edhe ketu asnje legjistacion ,asnje rregull i shkruar apo i miratuar! Kjo xhungel(interneti)plus te mirave te jashtezakonshme ka sjell qe njerzit te jene siperfaqesor, te kthen ne analfabet funksional ose total ! Kjo sjell president Trump, nje njeri qe ishte i njohur apo me fame si budallai i fshatit (e kete nuk ka njeri ne bote qe e mohon), i cili shpreh mendime e frikera edhe te drejta, por askush nuk sheh qe po i thote budallai i fshtatit, i cili keto nuk i di por i ka me te degjuar ! Ashtu si nga ana tjeter ne marrim leksione per ndryshimet katastrofike klimatorike nga nje vajze 10 vjece Greta , qe mbase thote gjera shume te drejta,por nuk e sheh kush qe eshte vetem nje 10 vjece qe i ka degjuar diku keto ,nuk eshte nje shkencare apo studiuse qe di keto gjera ( qe ka plot me qe ra fjala). Keto ndodhin vetem fale kesaj xhungles mendoj une ! Pershembull…sikur neser apo pasneser te filloj nje fushate kunder kishes katolike sic pershembull ishte ajo “Me too” (praktikisht nje lincim e nje gjyq publik me keq se ai stalinist me ose pa te drejte nuk po hyj) mos u habit sikur te shohesh kisha ne flake , sepse kjo eshte bota ku jetojme sot, nje bote ku mbeteron xhungla e internetit e ku buxhetet per social, per edukim, per shendetesi e te drejta civile kane njohur vetem ulje kudo ne perendim qe pas renies se komunizmit ne lindje !

Karantina eshte mase sanitare ! Eshte mase qe ndalon perhapjen e virusit ! Maskat e testet jane masa mbrojtese e jo ndaluese ! Si e shpjegon ti shok rritjen e numrave pas heqjes se karantines? Megjithese pranohet nga te gjithe qe forca e infektimit te virusit sot, eshte ne nivele minimale, numrat e te infektuarve rriten . Kjo verteton qe karantina ishte nje mase ndaluese e sukseshme, sidomos ne kohen kur virusi kishte nje fuqi infektimi te papare ndonjeher me pare !

Ë hë : në Suedi rastet e reja jane pothuj tashme zero :slight_smile:

ps: dole nga shpia ti? Apo po pret qe numri te shkoje ne zero ?? (nese po, u eshte dash te shkoje në Suedi :smiley: )

o loqe, na trego ndonje shkrim tendin ne peshk, perveç komente me maskaralliqeve idjote duke share si robot “fashist”, i ka kapitalizmi keto, poshte berisha, poshte trumpi, rrofte marloni, e rrofsha dhe une arb komuninisti bashke me Marlonin duke ngrene mut dite e nate po te njejten gje me vite me rradhe.

e bere gjellen per sot? sepse shoh qe paske mjaft oreks!

na paska nderuar edhe Stalker Koronavirusi sot! Stalker si jane me rendimentin e prasit suedezet?

o kokloqe, kam kaq vite qe komentoj e shkruaj vazhdimisht, e akoma nuk ke kuptuar se mund te besohet ne Zot pa pas asnje lidhje me kishe, xhami dhe pagode. Ti ke ngel akoma ne mendesine e vatres se kultures se katundit mbrapa stallave te koperatives duke te bere masazh ideologjik kunder kishe e xhamija kryetari i kooperatives bashke me Marlonin.

Te pakten te ishe me kulture si Stalker qe lufton fashiste, kishe dhe xhamija me filma porno me pras suedez.

tipike e trollit,

Pekini nuk po futet ne karantine, eshte karantine lokale e tregut ku jane origjinuar rastet e reja.

  1. karantina mbetet i vetmi mjet shterues ne mungese te vaksines
  2. Nje karantine e vetme nuk siguron 100% te eradikimit te infeksionit, por shume afer perfeksionit. Ajo funksionon ngjajsem me funksionin matematik te limitit, lim fx kur x shkon drejt y = 0
  3. karantinat do jene te perseritura ne menyre qe te mberrihet ne eradikimin e infeksionit
  4. Nuk dihet sa here do kryhet rikarantinimi.
  5. karantina eshte e pergjithshme kur s’kemi nen kontroll zinxhirin e infeksionit
  6. karantina eshte lokale pasi vendoset kontrolli mbi zinxhirin e infeksionit

Hasell hasell sklleverit e pare me SHBA ishin te bardhe .Anglia dergoi te burgosur,hallexhinj deri edhe femije si skllever te punonin ne plantacionet e Virginia.Ne vitet 1600 my muhabet 140 vjet pas vdekjes se Skenderbeut .Ndersa zylyfet tane mbajne ligjerata se si Skenderbeu mbrojti humanizmin europian…?!!