Diskutime te lira - Shkurt 2020

Perdorimi i termit popull eshte per kollajllek, por jo te gjithe e meritojne.
Kinezet sigurisht qe po.
Shqipot pastaj… ç’e piet…

1 Like

T’iu them popull ,popull s’jeni .t’iu them trima ,trima s’jeni .Atehere :mistrece te beratit tha :blush:
Ata jane populli I konfucit ,qyeterim I faktuar 5000 vjecar pavaresisht se spurdhjaku i gjylos donte t’ju jepte mend …

Cfare do te thuash me kete?

pervec gjindjes se urte, edhe puna titanike e qeverise kineze me avantazhet qe mundeson sistemi centralizuar ne pasjen e kontrollit total mbi popullaten, gje e domosdoshme per menaxhim fatkeqesirash te tilla te epidemive te medha.
Mjeket e tyre jane heronj. Po ashtu edhe drejtuesit politike lokale.
jane pushuar disa here drejtues politike egzekutive te niveleve te ndryshme, thoshin news-et amerikane, dhe disa jane perjashtuar nga partia per nevoje te nje dore te forte ne menaxhim te epidemise.

nje student farmacie me tregoi se kjo nuk eshte shfaqja e pare e koronarovirusit. Ai eshte diktuar nga mjekesia qysh ne vitet '30 shek. kaluar, por nish-i i tij ka pas qene bota shtazore si psh lakuriqet e nates etj, Kjo tani eshte transmetimi i pare i koronarovirusit tek njeriu.

nuk ta paska sqaru Stalker akoma se shfaqja e pare e ka qene filmi i Murnau ne vitet 20-te (ekspresionizmi gjerman), i cili infektoi boten shtazore si psh lakuriqet e nates (filmi zhvillohet ne terr) ne vitet 30-te, te cilet pickuan spektatoret qe bluan me noflla pop corn, dhe se fundi ja trasmetuan koronavirusin gruas dhe kalamajve kur shkuan ne shtepi:image
image

1 Like

Now what ?

kjo eshte e verteta kur pavaresia “garantohet” nga rraca e trump
qe po ben pardon kriminelet e denuar nga nje sistem i tere gjyqesor i pavarur

Marloni as rru fare, e pse ta rruje?

as Sharon Stone nuk e rrunte fare, kom per mi kom ul ne karrike para psikologut qe hapte syte si viç per te pare imazhin filmik te bubuleshit te pa rrujte fare.

As nje fjale nga fuksat per rezimin e bustit te qelbsines

E njejta Amerike qe vuri taksa per Kinen dhe vende te tjera?

as kina nuk e rru fare per ameriken, dhe amerika nuk e rru fare per kinen. E pse ta rrujne? Kshu eshte moda tani!

Nje nga idhujt e deltes

Ndersa ti ,e djathta gjëmb,me idhullin tend sorros dhe me arixhinjte e hungarise!
Vetem po te kesh patur ne jeten tende dashnor arixhi,do ta mirkuptoj qendrimin tend!
Edhe erjon velia dilte me arixhnj te vegjel ne krahë, foto!

Dmth vetem nese ty te ka perdhunuar ndonje arixhi, do ta mirekuptoj qendrimin tend!

Tojbe srtakfullah!
Ε ben dot arixhiu kete pune??
E shumta ,te perdhunoje ndonje arixhofke nga kasollja ngjitur,
Megjithse une fola per dashuri te paster nderracore, ne nje “shoqeri te hapur”, internacionaliste.