Diskutime te lira - Shkurt 2021

Artikulli, nese nuk thote ndonje gje te madhe, grafiku i Indise 1.3 miljardeshe thote shume : pasi beri gafen e karantines ne mars/prill/maj 2020 (se «keshtu beri gjithe bota »), India i la te hapura te gjitha dhe sot ka grafikun më perfekt nga ana epidemike : NJE KURBE E VETME (dhe jo disa kurba me ngritje e ulje, tip ‘stop & go’, si shumica e vendeve) :

Te rroni vete. Edhe une kam humbur jo nje, por disa. Por kam humbur edhe njerez te tjere nga semundje te tjera : vdiset nga Covidi sic vdiset nga semundjet e tjera, por ti nuk don te degjosh nga ai vesh.

Kishe ndonje gje kunder artikullit per pandemine në Indi ? Nuk kishe. Qepe atehere.

Une nuk jam i rrethuar, por i kam brenda në shtepi. E pastaj ?? Te mos marrim fryme ?? Te vdesim nga frika se mos vdesim ?? Ti je i friksuar per arsyet e tua personale por mbaji per vete. Une nuk e perdor ndonjehere si shprehje ketu, por : ik bej ndonje terapi. Ju jeni njerez qe keni halle te tjera (shendetesore apo psiqike), Covidi eshte vetem preteksti qe jua nxjerr ato ne siperfaqe.. Njeriu eshte i vdekshem nga apo jo nga Covidi. Komente si tuat dhe atyre qe ti miratojne gjen me kilogramme ne internet prej nje viti tashme por per fat, sa me shume kalon koha, aq më minoritarë beheni.

ps: edhe nje hère : kishe ndonje kunder argument per Indine 1.3 miljardeshe ?

varja numrave t’indis* por ruhu nga kaliforniania plako
*se s’ka indion qi i beso

1 Like

i dashur, kush eshte kjo gita,

gita eshte gruaja e turkut me syze

ne Peshk çdo muhabet eshte i koduar qe te mos ta marre vesh armiku, deri ne ate pike i koduar sa edhe ai qe flet nuk e merr vesh se çfar po thote.

Gita eshte gruja e jamserbit apo jo? Delta merret me keto pune…

shet!!! mos e nxirr shifren sekrete te koduar nga shifranti sekret sjamgrek me bole por jamserb pa bole ne fund te fundit nje sufllaqe hane te gjithe se nje bythe vend eshte

Arban hafije apo mike Tyson o Pjer?:joy:

Margarita i dashur. peshqit e albanies e përkëdhelin Gita

Po shoku qytetar i botës,por i djathtë ama😀 ,është vajza e sllobodankës, gruas së sali karaxhiçit!
Po serbicka e salës është nga sua i mirë,jo si ca miladinër një herë e një kohë,

Mik, të semure nga trute ka kudo, ka edhe ne Suedi. Por fakti qe Suedia NUK U MBYLL KURRE (duke nxjerre huq alarmistet qe kishin vene bast se ne dhjetor, maksimumi ne janar te ketij viti Suedia do mbyllej !!) eshte prova me e pakundershtueshme é daljes huq të tyre. Sot as Spanja, as Italia é as Shqiperia nuk mbyllen më : kanë shkuar për lesh ekonomikisht, gjithe duke i patur në kurriz numrin é të vdekurve. Suedia biles sot i ka më të ulta për banorë vdekjet se vendet qe lartpermenda. U rrofte mbyllja histerike në mars/prill/maj : ku ishin, hiç gjekundi !

Ta shpjegon Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa, z. Pjer, sa te beje pak gargare se u ka sherbyer me goje shokeve te Tajsonit. Ate ngambrapa nuk e perdor me, se e ka te ftohur, le qe e ka te demtuar rende dhe ka nevoje per “rekuperim”. Ndersa ngapara nuk ka asgje, eshte deledash, nuk i hyn njeriu ne pune aty.

Po, por thote qe njefare mrekullie ndodhi ne Indi, nuk thote qe ka ndodhur ne vende te tjera, dhe kjo nuk ka lidhje me mbylljen apo me hapjen. Pergjithesisht ka ndodhur qe sa here jane liruar masat, rastet jane shtuar.

Kur rrezohej Qelbesira

Fotot e nje dite qe beri histori




Ja Grande Kapo, kur rrezohej qelbesira. Shpejt se mos i ve kyçin i barastunduri

Tani kane vdekur gati 2.5 milione veta (megjithese nuk e di sa vdesin ne vit nga semundjet e tjera) dhe shume thone (megjithese ti e di qe do ta kundershtosh) qe po te mos ishin marre masat kufizuese, numri do te ishte me i madh. Duke kerkuar per numrin e vdekjeve nga kjo “murtaja e zeze”, ja se c’gjeta qe ne fillim

“The plague’s spread significantly begins to peter out, possibly thanks to quarantine efforts, after causing the deaths of anywhere between 25 to 50 million people”

Domethene edhe ketu thuhet fale karantines.

KJO ISHTE DITA KUR FUQINE E KISHIN NJEREZIT dhe jo Saliu :v:

image