Diskutime të lira - shtator 2018

Ne Kosove forma e vetme e prostitucionit, qe u be edhe dukuri, jane politikanët qe u bene prostituta te nderkombetareve. Kjo po.

Ndersa, si e shpjegon faktin, statistikat zyrtare, qe neper lokalet e nates ne Kosove e Maqedoni, 99% e prostitutave jane nga Shqiperia, Moldavia, Bullgria, Ukraina etj?

sepse thene troq e publikishte , vertet e arrite te me nxisesh ne shkrim , amerikanet paguan mire , femra kosovare e rritur ne standart jugosllav ku si mungoj asgje , cmimin e kembimit e pate te larte . diti sa te kerkoj perkunder asaj te mjeres shqiptare u shit dore mbas dore .
prostutucioni kosovare i mbas luftes eshte fenomeni qe kaloj ne heshje dhe euroja europjane e dollari amerikan e mbylli kete skandal .
ske pse i akuzon ato te shqiperise , dhe kosovaret kishin vllezer e baballar dhe burra po ashtu .ju shkruani sa te doni por cfare ndodhi ndodhi , kjo ke reforma progresive qe shkundi themelet e patriakalitetit ne familjen kosovare , pasoje qe lufta ja krijoj .

Hahaha Idioti !! I djeg per femrat e Kosoves, ato te shqiperise i quan kurva pa iu dridhur zeri hic ! Me qe di edhe Serbisht ti idiot ik e shiko forumet serbe se cfare thone per Shqiptaret sot , identik ate qe shkruan ti ! Biles, nese do ta dish historine e propagandes se UDB-se ne kete rast ta shpjegoj ! Fillimisht u percoll ne Veri te shqiperise e ne Kosove se Vlonjatet cojne motrat me gomone ne Itali, pastaj nga i cojne u tha se i nxjerrin ne rruge grate e motrat ! Pastaj u kalua ne Shqiptaret qe shesin motrat e grate e tyre ! Tani, kete pune ti mund ta verifikosh lehte…ik ne Shqiperi, ne c’do cep e pyet sa duan shqiptaret per motrat e grate e tyre e hajde na thuaj…

arb edhe ti je per turp , nese ke hyre per argetim , shiko ke plot linke ku e gjene vehteveten …

Ne kontekstin qe je tu e shtru ti, ti gjithe punetoret e fabrikes se mercedesit jane prostituta. Sepse metojne pagen e larte.
Je tu paragjyku femra te ndershme qe kane punu kundrejt pageses me kontrate te rregult, krahas burrave.
Edhe, cka qe paskan pase vellezer e baballare?
Vec kur ta mbylle baba e vllau ne shpi, e t’i vendose ferexhen, qenka per ty e ndershme?
Sapo te del jashte shtepise qenka per ty prostitute.
Une ne jeten time, nuk kam taku as nuk kam pa neper Kosove prostituta ne rruge e ne semafora.
Pastaj kur martohet rihanna e xhenet xhekson me sheikun miliarder arab… flasim, flasim.

Ne se je femer turp i madh eshte per ty ! Eshte turp qe lejon qe femrat te quhen kurva ! ok ? Une nuk kam turp tu vendos emrin e duhur gjerave ! Ok?? Te lutem shume nese nuk kupton mos mu drejto me mua me kete lloj shprehje ! Nuk jemi te gjithe prodhim i nje kohe ku njerzve nuk u ben pershtypje asgje !! Shendet…shijo kapitalizmin !!

Arb, mos ha moot, nje byrek e ke 70 leke.

une jam rrit ne kapitalizem , cfare te shijoj ?
arb une jam me feministe se ti por nuk e pranoj shprehjen , mbama pak kete bastard evlad ne duar ta shaj ate tjeteren qe po ec lavire …ky eshte kontesti i debatit me machitewen … ti mos u mundo te perfitosh sepse jo vetem qe thirresh profitor por eshte dhe veti e turpshme per individin e kohes se ndjeshme ,siq e thua .

ELBASAN - Shqipëria ka nisur me një fitore bindëse debutimin në “Ligën e Kombeve” në Grupin C. Kuqezinjtë e Christian Panuccit arritën të fitonin minimalisht 1:0 përballë Izraelit.”

Dambllaaa, damblla…

ah sa m’pelqejne mu kto muhabetet e kurvave.

Ne rregull djale. Nuk diskutohet qe teknologjia e permireson situaten e blegtorise. Po te thuash qe blegtoria e bujqesia jane te nencmuar eshte gabim. Eshte dicka ekstreme. Civilizimi i njeriut me keto te dyja fillon: me fermen(zbutja e kafsheve) dhe mbjelljen( kjo i jep fund jetes nomade). Nuk ka fshatare te varfer ne Europe. Une e njoh provincen gjermane dhe ate ne Hollande. Atje vetem vila shikon. Ushqimi po e po qe eshte me i miri. Femijet e ketyre fshatareve studiojne madje, nuk jane injorante dhe primitive. Je gabim me keto perfundime. Nejse…

Ne kete koment me ironi e ke fjalen per tregun e lire. Po ashtu eshte: Perbri gjalpit francez ke ne supermaket edhe ate gjerman, po ky i fundit eshte me i liri dhe po aq i ushqyeshem si ai i prodhuar nga livadhet e Normandise. I ngelet konsumatorit ne dore te zgjedhi. Une shikoj ketu, ku ku jetoj edhe djathe grek e bullgar, djathe baxho, po ate nga Shqiperia nuk e shikoj gjekundi. As djathe, as vaj ulliri dhe as vere made in Albania. Madje dhe nje leng rrushi dhe leng molle, qe blej jane made in Germany, megjithese kjo e fundit nuk eshte vend i bekuar mesdhetar. A thua te jete kjo arsyeja pse komunistet e urrejne tregun e lire? Se nuk dine ti mbushin raftet me produkte konkurruese? Ose une te kam kuptuar gabim.

Ma s’pari, blegtoria e bujqesia kane fillu e kane ekzistu pa ekzistu shkenca e teknologjia. Pa u shtrydhe truri, dmth.

Ma s’dyti, po flisnim per blegtorine ne kushte te komunizmit ne Shqiperi. Koncept komplet baritor. Shoqeri baritore.

Ma s’treti, kontekstin e shtrova ne ceshtjen sa shtrydhje truri e sa stres don boeing e microsoft, e sa blegtoria.
Zbutja e kafsheve nuk eshte proces intelekti e civilizim, por gjendje natyrore.Thjesht i forti e zbut (shfrytezon) ose ha te dobetin.

Edhe po, fermeret (bujqit) jane te nencmuar gjithandej. S’jam tu vleresu ne aspekt etike.

P.S. nese e njeh provincen gjermane, me siguri e njeh edhe kontekstin e shprehjes “purash”

Argumenti i pare: Jo gabim se ka vende ku procesi i evoluimit te fermes nuk u zhvillua kurre si ne Afriken qendrore psh., apo ne disa zona te tjera ku jetojne popuj xhungle (Papua Guinea, Brazili etc.)
Argumenti i dyte: Jo tamam i sakte se edhe sot Shqiperia nuk ka nje bujqesi funksionale te mire. Jo vetem ne kohen e komunizmit.
Argumenti i trete: Nga fshati ka lindur qyteti dhe jo anasjelltas. Nje fshat qe siguron prodhimtari te mire jep shanset per infrastrukturen tjeter, ate te tregtise. Aty ku lindi tregtia, aty pati dhe qyteterim. Shume njerez te zgjuar dhe me vizion nga fshati e kane patur origjinen, shiko Henry Ford, shefi i Ford Motor Company, djale ferme nga nje zone rurale e Detroit.

Kompjuterizimi i blegtorise nuk eshte merite e blegtorit. Je duke i perzier. Edhe henry ford, aty e ka lene blegtorine, ku ishte. Nuk eshte se e mori me vete blegtorine per te bere ato mrekullite ne industri te makinave etj. 1000 vjet me ndejte me dele nuk eshte se ke me e shpik traktorin as makinen me avull as motorin me djegie te brendshme.
Tjeterkush e lodhe trurin, per me perfitu blegtori e blegtoria. Meqe permende gjermanine, bujqesine e gjermanise e mban industria e makinave. Pa subvencione, mbyllet cdo ferme atje.
As qe ekziston me blegtoria si qellim ne vetvete. Per me u knaqe me dele duke i ra fyellit etj. Me marre qumeshtin ose mishin. Kaq.

Ne komunizem, shqiptaret jane ndale te blegtoria. Nuk kane shku ma tutje. Ose kane pertuar ose s’ka pase kapacitet me shku pertej. Te bishti i lopes e kane pa mrekulline e shpetimin. Mish qumesht pleh. Ose te patatja, edhe buke edhe gjelle. Cka ka ma mirë ne kete jete, sesa kaq?!

1 Like

boro-ramizi po përpiqet ti mbushë mëndjen vetes se ka argumenta të mjaftueshme që e bëjnë të domosdoshme ‘‘kombin’’ kosovska-metohija! çi duhet më tepër! një zastava dhe lepa brena! kishte ardhur vuçiçi në kos-met dhe kish ofenduar kombin kosovar! dua të rregulloj marrëdhëniet ne shqiptarët -tha! për kë ta kish fjalën vallë??? ka ndonjë pakicë shqiptare në kos-met?

Interesant, ti, vucici e shesheli nuk i duroni dot kosoven e kosovaret. Ti dhe shesheli me vucicin nuk po e pranoni republiken e Kosoves.

jo,për mua ka shqiptarë ose serb. kos-metaxhiu është as mish as peshk. është shqiptar që po bëhet gati të serbizohet. republika e kosovës është krijesë artificiale. mund të eksistonte përkohësisht vetëm republika shqiptare e kosovës. vetë kosovarizmi është krijesë serbe ,prandaj mos u mërzit. shesheli është me ty. hë për hë nuk jeni shumicë prandaj edhe vuçiçi flet për marrëveshje me shqiptarët,se ju ‘‘kosovarët’’ ju ka në xhep!

Ah, po. Deri ketu nuk me kishte vajtur mendja.
Ke te drejte.