Diskutime te lira - Shtator 2019

Korrikse, shume e vertete, por shpetimi i Tokes (materia) eshte vetem njera bole e Marlonit. Bolja tjeter e Marlonit eshte shpetimi i shpirtit, dhe shpirti ne Perendim ka nordh bashke me krishterimin, e kane vra kto qe demostrojne me ngjyrat e ylberit sorroist (babi dhe mami i Gretes, me aprovimin e heshtur te Trumpit). Por nordhi njera bole, ta do mendja qe do te ngordhe edhe bolja tjeter. Ose shpetojne te dyja bolet, ose nordhin te dyja.

korrikse kape ket:

If you long for my death,
cruel one, happily shall I die,
and after death shall still adore you alone
But if you want me to stop loving you,
alas, if I even think of such a thing,
grief kills me and my soul takes flight.

Gesualdo wrote and composed the madrigal “Se La Mia Morte Brami” just after brutally killing his unfaithful wife and his lover

@Pjer qe komenton sikur je duke kryer nevojat psikologjike (pjerdh), e shef qe Frojdi ka pas te drejte kur thoshte qe seksi eshte shkaktar i vepres se artit, siç eshte shkaktar i komentit dhe i te pjerdhmes?

ka dyshime qe ka vra edhe djalin e vet femije sepse dyshonte qe nuk ishte i veti.

Ramiz Alia. / Kur Trasportuam Floririn në Zvicër.

bravo kapo, ja ku u gjeten edhe paret qe kishte hall puxha:

i modho, kush keshtu, ai frojdi jot i çmen, ai paska qene skizofren gjersa paska vrare çunin e vet.
pale, ma rekomandoje dhe ta lexoja, dhe ke, nje te semure mendor;

nuk kam rekomanduar te lexosh asnjeri, as Frojdin e as Vizione te Qarta. Un tani rekomandoj te kunderten, te mos lexohen libra se bohesh pordhe nga trute si intelektualet e mdhej qe “lexojne libra”.

Bile un rekomandoj te mos lexohet as Peshku si me i rrezikshme nga te gjithe per te pordhosur trute. Ja psh un flas per Gesualdon, e ti e lexon sikur flas per Frojdin.

Mos lexo komentet e te tjereve, bej nje koment per vete sikur ben nevojat fiziologjike, nevojen e madhe (mutin) e nevojen e vogel (shurren), fshiu e tundeshkunde, e shko tutje, pa pare eskrementet e te tjereve. Po deshe mund edhe te linkosh siper komentit, dmth bej nje mut me lule (siper).

Gjeniu dhe I krisuri jane afer :blush:

O sa mire me kene shqiptar :blush:

alba moj vajze, ku eshte kjo foto, ne amerike a hong-kong a angli, se knej nga anet tona europe, nuk eshte

Ne memedhe pjer .derbi tirona-partizani.nashi se pse rrihen per nje ndeshje te nivelit te liges se katert apo te peste mendja normale si jep dot dum pervecse sebepit per tu rrahur me njeri tjatrin :blush:

Kete artan hoxhen kot qe se bejne minister te perbrendshem.sa here behet ndonje vrasje ky eshte hazerxhevap e di kush e beri kush e porositi me emer mbiemer te kujt jane nga jane .vetem te lebetitmin tone kam degjuar te jete kaq i informuar.

1 Like

Tirona-Partizoni asnjehere nuk ka qene vetem futboll, por nje perplasje e forte politike mes diktatures se atehershme dhe popullit te Tirones dhe si e tille vazhdon.
Sot regjimi provokoi serish tifozet e Tirones dhe ata nuk e ulen koken, por u pergjigjen me menyren e vet origjinale.:v:

C’qejf keni kur shihni shqipot qe rrihen me njeri tjatrin .keta duken djem te rinj o kapo te lindur pas diktatures .ekipi I tirones ka afrikane nashi jo tironca denbabaden e partizani ka trainer talian e nuk eshte me partizani I ushtrise popullore.

2 Likes

sikur e ka nxjerre Trump nga hundet Kapon, truri bostan

Grande Kapo e ka marre goditjen ne tru ne menyre te pakthyeshme.

Ja Grande Kapo, e kuqja e mundi te zezen e fashizmit dhe te PDhit.

Ja Grande Kapo, kontingjent i denje per PDhin, bandit ne arrest shtepie qe thyen prape ligjin