Diskutime te Lira - Shtator 2020

Po, Suedia ka një nga % me te larta te vdekshmerise në bote per 1 miljon boanorë (e 11 në liste) dhe më te larten nder vendet nordikë (me te njejten dendesi popullate etj etj)

Por :

  1. Perpara saj, ka plot vende me % më te larte se ajo (peruvianet, belget, anglezet, italianët, amerikanet kane pothuaj dyfishin e numrit te vdekjeve per 1 miljon banorë, gjithe duke aplikuar karantinë ! )

  2. Kete pozicion, te 11-in, ajo e ka

  • pa karantine
  • pa maska (as në autobuz, metro apo dyqane)
  1. Epidemia mbaroi në Surdi

Gje qe provon inefikasitetin, te pakten, te karantines.

(ben gabim te madh qe flet per shifra se i ke kundra. Dhe nuk po te permend qe gripi i dimrit 2017, në vendin ku jetoj, i ka marre jeten më shume njerezve (te moshuar) se corona në 2020 !)

Ka shtrim dhe SHTRIM në spital : kur ngré nê shkalle planetare nje panik e paranoje te tille (karantina nga më absurdet, mediatizim deri në çmendí i nje dhe vetem nje teme te vetme në 24/24 dhe 7/7) doemos qe infektimi perceptohet si murtajë apo kolerë.

Nurembergu eshte pak biles.

kjo eshte e vertete deri ne nje fare mase, por t’i nuk llogarit qe edhe ti vete me psheretimat e tua je pjese e ketij paniku dhe paranoje.

e ne vend qe te psheretish, na e spjego racionalisht pse e gjithe kjo gurgule?

sqaro c’lidhje ka shtrimi ne spital me karantinen!

sqaro ç’lidhje ke ti me Tarkovskij qe eshte i krishtere!

image

ne kete rast ka qene Israeli ai qe ka refuzuar te njohe kosoven …

1 Like

tjeter shembull qe bota eshte absurde dhe qe njerezimi po udheton flashback ne zorre te trashe te Krishtit come back home pa qene ne gjendje te sqaroje se çfare lidhje ka midis spitalit dhe karantines, Izraelit dhe Kosoves, Islamit dhe Krishterimit, Tarkovskijt dhe David Lynch, pellazgut dhe albaneze di merda.

Shqipot kane imunitet te forte .Shihe si i puth Rrapushi te gjithe pa dallim feje krahine e ideje e si gjen gje. :joy:

Fol Joseph te lumte goja :smiley:

ia futi trump filorusi sa krahu kosovareve

i dha serbise te drejtat per biznes dhe per liqenin, qe ia kishin mohuar shqiptaret deri tani me ndihmen e demokrateve, dhe kosoven e trajtoi si vend te lindjes se mesme.

turp e njollosi kosoven palla e trampit pas gjithe perparimeve qe kishte bere si komb me demokratet

se ku e pa trumpi paqen ne lindjen e mesme me kosoven vetem qafekuqet me copa ari ne vend te trurit e dine

ishalla vjen Biden ne pushtet qe ta ndaloje kete perparim te serbise dhe rusise ne kosove e ballkan

1 Like

99% e shqiptarve votojnë Trumpin. Kam parë edhe njerëz pa letra që lënë kokën për të. Jemi popull i trashë me pak llafe.
Na ka lënë më dëme të mëdha komunizmi

Eliot Engel qe ishte nje nga perkrahesit me te medhenj te shqiptareve ne Kongres humbi ne primary .ne vend te tij u zgjodh nje brother qe rrezik nuk ia ka degjuar emrin kosoves .President ke Trump qe e di kosoven ne lindjen e mesme e jo ne ballkan.keto 20 vitet e shkuara kane qene te arta per shqipot persa i perket perkrahjes nderkombetare por i shperdoruan duke vjedhur e duke prere gurmazin e njeri tjetrit…

1 Like

qe komunizmi na ka lene me deme te medha edhe ne ballisteve, je ti vete deshmia me e qashter, qe mbas ca muaj pushim vjen e komenton te kunderten e çfare ke komentuar me pare.
Dhe nuk eshte se je fenomen e veçante, tanime kjo eshte bere praktike per intelektualet e mdhenj, konsideruar vlere si inteligjence e modhe meqe ekziston shprehja e modhe: “vetem budallejte nuk ndryshojne mendim”. Ndersa inteligjentet intelektuale tradhetojne edhe baben e nonen e tyre, jo vetem po qe nevoja, por edhe per luks, ta provojme i her edhe felen ose bolen tjeter çfar shije ka.

Para komunizmes shqipot ishin popull i bute , i mencem , i kenduar , i pasur qe edhe nordiket e kishin zili :joy:

këto janë rezultatet e politikës së -vilajeteve-! kjo janë pasojat e palestinizimit të çështjes shqiptare. hapi i parë duhet të ishtë krijimi i një shteti shqiptar në ballkan,pastaj bisedimet me këdo!
ne jemi bërë si bregu perendimor me rripin e gazës! vete rripi vetëm për bisedime dhe ka shpresa për fituar ndonjë gjë.
serbia ndjek modelin çifut. kombinim i diplomacisë me forcën. interesa dhe ideologji kombëtare. jo broçkulla ndërkombëtariste dhe shpresa prej qurraveci,se mund ti vijë keq dikujt për ne! mëndësia e jevgo-palestinezit nuk përkrahet kurrë.
mungesa e të djathtës kombëtariste po e shkërrmoq dalngadalë kombin, edhe aq, të copëtuar shqiptar.
shqiptarët,ideologjikisht,si në bregun perendimor,ashtu edhe në rripin e gazës qeverisen nga një përzierje muçnanoje me halilmatosh!

po Marlonin ku e le, pse se permend kryesorin?

U mallkua modeli suedez per 3 muaj rresht (biles vazhdon te mallkohet). Vetem se ‘per cudi’, nderkohe u beme te gjithe Suedi !