Diskutime të lira - Shtator, 2022

Tu befsha ,ky paragjykimi yt ndaj emigranteve eshte i njejte me paranojen e Dulles qe cdo turist te huaj e konsideronte agjent te imperializmit .Shume goje nuk kemi tu bejme moral te tjereve se ne perbuzim vete sojin tone :na prishen tiranen maloket eshte e njejta gje qe thone kauret per emigrantet (burgjet e avropit meqe ra fjala jane plot me shqipo te cilet e thyejne ligjin majtas e djathtas ,nuk e di se me c’sy e faqe gjykojme te tjeret).

“Para-gjykim” do te thot te gjykosh dike pa e njohur dhe pa e kuptuar. Gjykim do te thot te krijosh nje opinion mbi fakte… Ne i kemi pare ca bejne keto tipa qe zbarkojne ne vende te tjera ne kohet moderne…Fola edhe per ne Shqiptaret me lart qe mund te udhetojme kudo ne europe te gjejme pune, te marrim kontratet edhe te rikthehemi si njerez ne keto vende… po jo… te gjithe duan te shkojne ne Britani te pasurohen me para drroge…

ej, albanez i gjithekuptueshem dhe me gjithekuptueshmeri faktesh qe koreja e Jugut te ka kthyer nga majmun me lesh ne njeri pa lesh, e megjithate akoma s’ke kuptuar se Dekalogu me 10 Urdheresa eshte paragjykim, gjithashtu eshte paragjykim i paragjykimeve Urdheresa: “Duaj armikun tend!”

(dmth duaj Edi Ramen siç dua une Katrorin dhe Melonin)
:stuck_out_tongue_closed_eyes:

Une Zonjeza Lulushe akoma me bibilushe u gëzova qe fitoi e djathta. Se cfare bejne ato pastaj me emigrantët eshte puna e tyre. Sa per emigracionin tim mos harro qe une jam evropian dhe shkoj ne vendet qe i kane ndërtuar evropianet. Kur te emigroj ne Afrike apo Kine ku nuk me takon, ke te drejte te me quash emigrant ne ate kuptim qe e kupton ti. Une jam po aq emigrant ne Amerike sa ç’është emigrant Columbus apo Pilgrim Fathers.

Xake ti je i vetmi rob qe pranon edhe ta shajnë nga nena, motra gruaja, goca a cfare ti mbaje shtëpia, vetëm qe ta quajë qe i kthejnë muhabet. Ti bile del vete ne nes tw rrugës dhe I shan njerëzit, qe ato te nxehen dhe te te kthejnë përgjigje, se ky eshte i vetmi nivel komunikimi qe ti mund te mbash. Hajde edhe njehere nonen ne gop, gruan gocën vec e vec e pastaj te gjitha bashke. Dhe ketë përgjigje do marrësh gjithmonë nga une sa here qe te me drejtohesh perseri.

Katror shkërdhata, nga nena me ke share ti i pari, lojën me pidhn e satom e ke hapur ti i pari, dhe e ke vazhduar në mënyrë kostante duke u tallë vazhdimisht në temat e mija me ndërhyrje poshtëruese. Këtë që po bën ti tani, e kam bërë unë i pari sepse nuk kishte mënyrë tjetër komunikimi me ty, nuk të përballja mdryshe vetëm duke të sharë si makinë. Tani po hiqesh si viktimë, por një kohë mbrapa. Ti mund të shash, tastjerën e ke, konseguenca nuk ke, dhe unë po njësoj, por problemi nuk është çfar them e shaj une, problemi është se një që kujton se lufton fuksat dhe komunizmin në Peshk duke iu përvesh personave qe nuk i njeh, dhe nuk di si e kanë pasur dhe e kane jetën, në rastin tim duke përgojuar edhe persona publik-shkrimtar që nuk kanë pikë lidhje me mu, rezulton realisht i shkërdhyer familjarisht me nënë e babë e çar të kesh përreth.

Te qiftë derri nënën Katror që nuk merr vesh nga Jungu, dhe dosa te qiftë babain antikomunist disident që të ka mësuar si të komunikosh me fuksat.

O Gzim kari.

Te qiftë derri nënën Katror që nuk merr vesh nga Jungu, dhe dosa te qiftë babain antikomunist disident që të ka mësuar si të komunikosh me fuksat.

Ritëm xhaz:
Te qiftë derri nënën Katror që nuk merr vesh nga Jungu, dhe dosa te qiftë babain antikomunist disident që të ka mësuar si të komunikosh me fuksat.

Edhe një herë tjetër se kaq janë mundësitë:

Te qiftë derri nënën Katror që nuk merr vesh nga Jungu, dhe dosa te qiftë babain antikomunist disident që të ka mësuar si të komunikosh me fuksat.

O Gzim kari. Ti nuk me njeh mua se kush jam kurse une te njoh me emer dhe adrese. Mbaje mend qe nuk ke per te shpëtuar pa te te fut njëherë ne dore e pa ta shkerdhy me non e me moter. Wait and see.

Ti je vetëm një pordhanjos, se vetëm një pordhanjos kërcënon online 3000 km larg hajde ta shofësh kur të kalosh nga lagjja ime.

Sa per emigracionin tim mos harro qe une jam evropian dhe shkoj ne vendet qe i kane ndërtuar evropianet…"
Kjo shprehje me kujton nje debil PF nejse .Kush te ka thene ty se evropianet qe kane ndertuar keto vende (gje qe nuk e shte vertete sepse zezaket kane punuar per qindra vite falas, mos te flasim per kinezet , meksikanet etj)ty te kane xhan .Ata ty si shqiptar te konsiderojne si qenie inferiore krahasuar me anglo-saksonet.kendo historine e emigracionit dhe do shikoc se te njejtat paragjykime qe ke ti per te tjeret jane thene edhe per emigrantet europiane.

o Alba, ti vertet nuk kupton kush eshte Katrori dhe kush jane motivacionet e tij, apo deshira jote per te diskutuar per politike eshte kaq e madhe sa ben sikur nuk kupton mjafton t’bojme i dor muhabet ndonjonin?
Katrori eshte shembull i persosur qe tregon se njeriu ndodhet ne gjendje kriminale eros-thantos, e cila behet e dukeshme kur diskutohet per politike, perveç se kur veprohet politikisht ose si kriminel ordiner gje eshte gjendja e vertete njerzore. Politika eshte mbulese e krimit ordiner, eshte pretekst per te nxjerre nxjerre dufin e krimit ordiner ose ne rastin me te mire krimi politik eshte sublimim i krimin ordiner. Dmth çfar ka me te ndyte ne shpirtin njerzor kanalizohet nepermjet politikes e cila eshte tubacioni i ujrave te zeza nga kalojne tere mutrat, qyrrat, shurrat, spermat, lengjet e mestruacioneve qe dalin nga vrimat njerzore.

Meloni, Biden, Putin, emigrante dhe vendas, e majta dhe e djathta, jane te gjitha pretekste per te gjetur mundesi e sharjesh “te qifsha e ta bofsha” (eros) dhe per te kercenuar “do te vij aty te çaj ne dysh” (thanatos), çfare ne fakt ka bere e ben hapur Katror kokloqja (qe ne fakt ka shume mundesi te jete nje impotent seksual dhe nje paralitik qe leviz vetem gishtat ne tastjere, ka gjet Peshkun te behet potent seksual dhe trim i trimave). Kjo ka qene e vetmja eksperience imja per vite me radhe ne Peshk e pertej Peshkut, e nuk eshte puna se çfar ka ndodh me mu personalisht katrore te ndryshem rrumbullake, por ne forma te ndryshme ka ndodh me te gjithe, here ne poziten e viktimes e here te xhelatit, sepse çfare i behet nje tjetri padrejtsisht, me behet edhe mua, eshte çeshtje kohe qe te me behet edhe mua e njejta gje.

Sidoqofte ti e di vete, ne fund te fundit ti je e majte politikisht, dmth te kruhet vete, te pelqen te rrish poshte ures me nacionalistat e djathte :joy:, por ç’taksirat kam une qe nuk duroj halen e politikes as si emer, as nuk di nga bie Meloni, e nuk dua ta di, e me duhet te kem nje liste te gjate kundeshtaresh politike te sajuar qe shajne e kercenojne ne publik e ne privat per vite me rradhe.